خانه / Uncategorized / آزادسازی بخشی از اراضی کیامکی و مراکان در محدوده منطقه آزاد ارس

آزادسازی بخشی از اراضی کیامکی و مراکان در محدوده منطقه آزاد ارسمحسن نریمان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: با پیگیری سازمان منطقه آزاد ارس و مساعدت های سازمان حفاظت محیط زیست کشور، 13 هزار و 591 هکتار از اراضی تحت حفاظت محیط زیست در محدوده این منطقه آزادسازی شد.
وی اعلام کرد: این اراضی، شامل 11 هزار و 162هکتار از اراضی معتلق به پناهگاه حیات وحش کیامکی آذربایجان شرقی و 2 هزار و 429 هکتار از اراضی منطقه حفاظت شده مراکان آذربایجان غربی است.
نریمان با اشاره به اینکه این اراضی در تداخل با محدوده منطقه آزاد ارس است، اظهارکرد: با توجه به آزادسازی صورت گرفته، این اراضی برای تعیین کاربری‌های مورد عمل در اختیار سازمان منطقه آزاد ارس قرار گرفت.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در ادامه گفت: با واگذاری این اراضی، ارزش دارایی های منطقه آزاد ارس افزایش یافته و محدودیت های قبلی ناشی از تداخل این اراضی با مناطق مورد حفاظت محیط زیست، برای سرمایه گذاران جدید به خصوص در حوزه گردشگری و حمل و نقل از بین می رود.
نریمان با تشکر از رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، تاکید کرد: صدور چنین مصوبه های زیست محیطی اتفاقی بسیار نادر در کشور محسوب می شود و ناشی از پیگیری های مستمر و ویژه مدیران سازمان منطقه آزاد ارس است.
وی با اشاره به نتایج و دستاوردهای آزادسازی اراضی اشاره شده، گفت: به دنبال این اقدام منطقه آزاد ارس با توجه به استعداد بالقوه از نظر داشتن وسعت سرزمینی، در زمینه وسعت اراضی قابل واگذاری به سرمایه گذاران در رده اول مناطق آزاد کشور قرار می گیرد.
به گزارش ایرنا، در طول یک ماه گذشته، با برگزاری آخرین جلسه بین سازمان منطقه آزاد ارس با ادارات کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، تمام تعارض های زیست محیطی بین ارس و این استان‌ها، رفع شده و تفاهم نامه ای در این زمینه به امضای دو طرف رسید.
منطقه آزاد ارس با 51 هزار هکتار وسعت در شمالغرب کشور و در مجاورت جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان قرار دارد.
منطقه حفاظت شده مراکان در جنوب سواحل رودخانه ارس و کیامکی در شرق این منطقه واقع است.
3071انتهای پیام /*


درباره gohari