خانه / Uncategorized / استاندار:حق آبه طرح نهالکاری در خوزستان هنوز داده نشده است

استاندار:حق آبه طرح نهالکاری در خوزستان هنوز داده نشده استبه گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی عصر دوشنبه در مجمع نمایندگان خوزستان که با حضور وزیر نیرو در محل استانداری برگزار شد با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش ریزگردها گفت: هم اکنون 6 هزار هکتار از اراضی فوق بحرانی نهال کاری شده که تا پایان سال جاری 42 هزار هکتار از این کانون ها نهالکاری و مهار می شود.
وی با تاکید بر این که تا پنج سال آینده 300 هزار هکتار از کانون های ریزگرد استان نهال کاری می شود توضیح داد: براساس برنامه ریزی گونه هایی مقاوم در طرح های نهال کاری کشت خواهند شد که تنها برای سه سال نیاز به آبیاری دارند و پس از سه سال رشد، با استفاده از آب بارندگی به حیات و رشد خود ادامه می دهند.
استاندار خوزستان خاطر نشان کرد: موضوع تامین حقآبه برای 300 هزار هکتار در طول سه سال را با رئیس جمهوری مطرح کردم که وی آن را به وزارت نیرو ارجاع داد تا حقآبه طرح مقابله با ریز گردها در طول سه سال تامین شود.
وی از وضعیت شبکه برق استان اعلام ناخرسندی کرد و گفت: با وجود بیشترین تعداد پست های موقت برق در استان اما موضوع پدافند غیرعامل در آن ها رعایت نشده است و بروز مشکل در یکی از ایستگاه ها منجر به تسری آن به سایر پست های موقت می شود.
استاندار بیان کرد: وضعیت ناخوشایند شبکه برق موجب خاموشی مشترکان می شود و علاوه بر این در شبکه های توزیع و انتقال برخی از تجهیزات فرسوده هستند که مشکلات زیادی برای شبکه برق استان فراهم می آورد.
وی اظهار کرد: ورود به مشکلات برق استان که جزو مصوبه فروردین ماه دولت برای خوزستان است در این برهه ضروری به نظر می رسد.
شریعتی با اشاره به اینکه تکمیل چند نیروگاه نیمه کاره در استان در دستور کار قرار دارد گفت: تکمیل آنها در ایجاد اشتغال و بهبود شبکه برق استان نقش بسزایی دارد.
وی افزود: چندین سد نیمه تمام در استان نیز وجود دارد که تکمیل آنها به ویژه سد چم شیر هندیجان اهمیت کلیدی دارد و
اگر این سد تکمیل نشود آب هندیجان با مشکل جدی مواجه خواهد شد.
استاندار خوزستان زهاب های نیشکر را یکی دیگر از مشکلات زیست محیطی خوزستان دانست و گفت: این زهاب ها نزدیک به حدود 30 هزار هکتار از زمین های استان را شور کرده اند لذا یا باید به دریا منتقل شوند یا چاره دیگری برای آنها اندیشیده شود زیرا شهر خرمشهر در خطر جدی این زهاب ها قرار دارد
وی به طرح آبرسانی غدیر هم اشاره کرد و گفت :طی چند ماهه اخیر 40 کیلومتر از این طرح لوله گذاری شده است.
شریعتی افزود: به دنبال مصوبه دولت در فروردین ماه امسال برای حل مشکلات زیربنایی خوزستان حدود سه هزار میلیارد ریال در اختیار سازمان آب و برق قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: یک هزار و 300 میلیارد ریال نیز در سال جاری از محل اسناد خزانه در اختیار این سازمان قرار خواهد گرفت و حدود یک هزار و 200 میلیارد ریال هم آورد پیمانکار است که امیدواریم 90 کیلومتر خط لوله طرح غدیر تا اردیبهشت ماه سال آینده اجرا شود.
استاندار خوزستان یادآور شد: با توجه به این که 40 کیلومتر از طرح غدیر در پنج ماه اخیر اجرا شده است اگر کار با همین سرعت توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) ادامه یابد تا شش ماه آینده اجرای 90 کیلومتر از طرح محقق می شود.
وی بیان کرد : از کرخه تا دز کار تونل انجام شده و لوله گذاری در این مسیر از طریق فاینانس داخلی ایجاد شده و بانک های سپه و پارسیان فاینانس آن را متعهد شده اند که در آستانه عملیاتی شدن است.
شریعتی با اشاره به طرح آبرسانی شهرهای شمال شرق خوزستان بیان کرد: این طرح شامل شهرهای ایذه، باغملک ،رامهرمز، قلعه تل و صیدون در دو بخش آب شرب و کشاورزی است.
وی افزود: پیگیری های زیادی برای فاینانس طرح آبرسانی شمال شرق خوزستان صورت گرفته است و مجوز شورای اقتصاد کشور هم برای فاینانس این طرح صادر شده است که فاینانسور (موسسه مالی خارجی تامین کننده تسهیلات طرح) آن نروژی است.
استاندار خوزستان اضافه کرد: در حال حاضر ایجاد یک خط اعتباری میان بانک مرکزی و بانک عامل نروژی به امضا رسیده است اما هنوز عملیاتی نشده است و تحقق این کار زمانبر است و امیدواریم انجام شود اما اگر تا 2 هفته آینده روند کار پیشرفت نکند سراغ پیمانکار دوم که از کشور چین است خواهیم رفت.
وی سومین طرح بزرگ آب و فاضلاب در استان را طرح آبرسانی به جنوب شرق استان اعلام کرد و گفت: این طرح در مرحله مناقصه است که بخشی از آن مربوط به احداث چند تصفیه خانه می شود.
شریعتی افزود: حدود 11 هزار میلیارد ریال هزینه احداث این تصفیه خانه ها می شود و بخش اصلاح شبکه ها در این طرح سه هزار میلیارد ریال هزینه خواهد داشت که این رقم به شرکت های آب و فاضلاب استان و اهواز ابلاغ شده است.
وی بیان کرد: سهم شرکت آبفا خوزستان 2 هزار و 500 میلیارد ریال و سهم شرکت آبفا اهواز 500 میلیارد ریال است.
استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: در بخش فاضلاب با توجه به اینکه به نظر می رسد منابع داخلی وزارت نیرو جوابگوی مشکلات استان نباشند و با توجه به مصوبه فروردین ماه دولت مبنی بر استفاده از راه های مختلف شامل صندوق توسعه ملی، فاینانس خارجی و داخلی و انتشار اوراق مشارکت برای تامین مالی طرح های مربوط به مشکلات زیرساختی استان پیشنهاد ما استفاده از فاینانس برای طرح های فاضلاب در استان است.
7164/6064
خبرنگار: عاطفه جوادی** انتشار دهنده: محسن بهاروندانتهای پیام /*


درباره gohari