خانه / Uncategorized / استاندار:خوزستان مهمترین تولید کننده محصولات کشاورزی کشور است

استاندار:خوزستان مهمترین تولید کننده محصولات کشاورزی کشور استغلامرضا شریعتی سه شنبه در حاشیه نشست شورای کشاورزی خوزستان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه عملیات اجرایی طرح احیاء اراضی 550هزار هکتاری در سال1392 به دستور رئیس جمهوری آغاز شد اظهار کرد: تا پایان سال جاری باید فاز نخست آن به بهره برداری برسد.
وی با بیان این مطلب که فاز نخست طرح شامل 312هزار هکتار از اراضی استان است افزود:قرار است ظرف هفته های آینده جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهوری تشکیل و پیرامون تخصیص آب برای فاز دوم طرح 55هزار هکتاری رایزنی شود.
استاندار خوزستان به کشت پاییزه و زمستانه در خوزستان نیز اشاره کرد و گفت: 970هزار هکتار اراضی استان به زیر کشت محصولاتی همچون گندم، کلزا و دانه های روغنی خواهد رفت.
وی افزود: مشکلاتی که در حوضه رودخانه کارون، کرخه، دز، زهره و مارون وجود دارد مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد سازمان آب و برق خوزستان، سازمان جهادکشاورزی و مؤسسه جهادنصر برای جبران معضلات همکاری و مساعدت کنند.
شریعتی یادآور شد: در محل هایی که امکان حفر چاه جدید و یا استفاده مجدد از چاه های قدیمی وجود دارد می توان با هماهنگی سازمان آب و برق و سازمان جهادکشاورزی خوزستان مورد بهره برداری قرار داد.
وی ادامه داد: امیدواریم در فصل پاییز و زمستان شاهد بارش خوب باران باشیم تا کشاورزان امکان کشت محصولات را داشته باشند چرا که این امر منجر به رونق اقتصادی خواهد شد.
استاندار خوزستان با بیان اینکه امید کشور در تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم به خوزستان است خاطر نشان کرد: امیدواریم باوجود جلگه خوزستان، اراضی حاصلخیز و آب های روان در جهت خودکفایی اقتصاد کشور گام برداریم چراکه این امر در نهایت منجر به اشتغال بیشتر در استان خواهد شد.
وی یکی از اولویت های مهم استان در بحث کشاورزی را افزایش بهره وری آب عنوان کرد و گفت:مؤسسه جهاد نصر و سازمان جهادکشاورزی خوزستان به دنبال افزایش بهره وری و خاک و در نهایت افزایش تولید محصولات کشاورزی هستند.
استان خوزستان با 1.2 میلیون هکتار اراضی کشاورزی ، سالانه 14.5میلیون تن محصولات کشاورزی و باغی تولید می کند و از این حیث در رتبه نخست کشوری قرار دارد.
قرار است با اجرای کامل طرح 550هزار هکتاری ، تولید سالانه محصولات کشاورزی و باغی در استان به 25میلیون تن برسد.
6064
خبرنگار: ندا رضا پور ** انتشار دهنده: محسن بهاروندانتهای پیام /*


درباره gohari