خانه / Uncategorized / اسناد پارادایز؛افشاگری ازگریزگاه‌های مالیاتی ابرثروتمندان

اسناد پارادایز؛افشاگری ازگریزگاه‌های مالیاتی ابرثروتمندانبه گزارش یکشنبه شب ایرنا، این بار بیش از 13 میلیون و چهارصد هزار سند افشا شده که اغلب متعلق به یک شرکت حقوقی موسوم به «اپل‌بی» واقع در مجموعه جزایر «برمودا» است.
این شرکت خدماتی از جمله کاهش مالیات پرداختی و پنهان کردن رقم دارایی واقعی را در اختیار سازمان‌های بزرگ و اقلیت ثروتمند جهان قرار می‌دهد. اغلب مشتریان اپل‌بی، آمریکایی هستند.
در میان این اسناد، اسامی شرکت‌های حقوقی دیگری در سنگاپور، جزایر کیمن، لبنان و مالت هم به چشم می‌خورد.
این اسناد ماجرای انتشار 11 میلیون سند مربوط به شرکت «موساک فونساک» در پاناما را یادآور می‌شود که با افشای فعالیت‌های مالی و مالیاتی سران و مقام‌های برخی کشورها از جمله انگلیس، پاکستان، استرالیا، کانادا، آرژانتین، عربستان سعودی، اوکراین، مصر و ایسلند، پس‌لرزه‌های سیاسی بسیاری را با خود به همراه داشت.
همانند ماجرای پاناما؛ این بار هم اسناد را روزنامه «زوددویچه تسایتونگ» آلمان به دست آورده و آن را با همکاری کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی، از برندگان امسال جایزه پولیتزر، به دست دیگر رسانه‌ها رسانده است.
بسیاری از گزارش‌ها نشان می‌دهد که سیاست‌مداران، چهره‌های سرشناس و اقلیت ابرثروتمند جهان چگونه با استفاده از اتحادیه‌ها، بنیادها و شرکت‌های جعلی، معاملات و ثروت خود را از مقام‌های دولتی و مالیاتی پنهان می‌کنند.
یکی از این گزارش‌ها که توسط خبرگزاری بی‌بی‌سی منتشر شده، پرسش‌هایی را در خصوص مالکیت باشگاه انگلیسی اورتون به وجود آورده است. بخشی از این اسناد، از احتمال تخلف فرهاد مشیری از جمله مالکان این باشگاه از قوانین لیگ برتر فوتبال انگلیس خبر می دهد.
گزارش دیگری که این رسانه منتشر کرده است، مربوط به ملکه انگلیس است که براساس این اسناد، نزدیک به 10 میلیون پوند معادل نزدیک به 13 میلیون دلار از ثروت خود را به طور پنهانی در خارج از این کشور سرمایه‌گذاری کرده است.
دیگر گزارش جنجالی را تارنمای خبری نیویورک‌تایمز از «ویلبر راس» وزیر بازرگانی دولت آمریکا منتشر کرده است. براساس برخی اسناد، وی با وجود فعالیت در کابینه دولت آمریکا همچنان بخشی از سهام خود در یک شرکت کشتیرانی روسی موسوم به «نویگیتور» را حفظ کرده است و روابط تجاری قابل توجهی با داماد «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه دارد.
این موضوع می تواند در روزهای آینده جنجال های جدیدی را در آمریکا به وجود آورد.
بررسی اسناد توسط خبرنگاران همچنان ادامه دارد و تاکنون تنها بخش‌هایی از مطالب در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شده است.
شبس ** 9386 ** مترجم: مهران معینی جم**انتشاردهنده: عزیز موسویانتهای پیام /*


درباره gohari