خانه / Uncategorized / اشتغال مستقیم 8 هزار نفری با راه اندازی فاز نخست پتروشیمی چابهار

اشتغال مستقیم 8 هزار نفری با راه اندازی فاز نخست پتروشیمی چابهارمحمدرضا موثقی نیا روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس پیش بینی ها ارزش تولیدات پتروشیمی چابهار سالانه سه میلیارد و 400 میلیون دلار پیش بینی شده است.
وی بیان کرد: مرحله نخست این مجتمع شامل هفت مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه هشت میلیون و 500 هزار تن است که اولین واحد آن تا پایان سال 98 به تولید می رسد.
وی افزود: توسعه صنایع پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار در سال 1391 در هیات دولت مورد تصویب قرار گرفت و از طرفی مقام معظم رهبری نیز بر تسریع در توسعه و آبادانی سواحل مکران تاکید کردند.
وی ادامه داد: این دو سند بالادستی موجب شد تا شرکت شستان در سال 1391 طی تفاهمی با وزارت نفت، مسئولیت توسعه صنایع پتروشیمی در منطقه مکران را به عهده بگیرد.
وی بیان کرد: هم اینک زیرساخت‌های شهرک پتروشمی شامل تاسیسات شهری، آب، برق، مخابرات و سیستم جمع آوری آب های سطحی در حال انجام است.
وی گفت: شهرک پتروشمی مکران به مساحت هزار و 200 هکتار در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار واقع شده است که شامل طرح‌ های اوره آمونیاک، متانول، متانول آمونیاک، انواع پلی اتیلن، آروماتیک، MEG، MTP و کریستال ملامین است.
مدیرعامل شهرک پتروشیمی توسعه نگین مکران در چابهار ادامه داد: با تکمیل خط لوله گاز ایرانشهر به چابهار و راه اندازی مجتمع پتروشیمی مکران، چابهار به سومین قطب پتروشیمی ایران بعد از ماهشهر و عسلویه تبدیل می شود.
موثقی نیا تصریح کرد: بخش خصوصی برای نخستین بار در کشور مسئولیت احداث خط لوله گاز از ایرانشهر به چابهار را برعهده گرفته است و علاوه بر رسیدن گاز به صنایع مختلف چابهار، مردم جنوب سیستان و بلوچستان نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار خواهند شد.
وی افزود: خط لوله گاز ایرانشهر- چابهار به طول 290 کیلومتر با اعتبار هزار و 100 میلیارد تومان از اسفند 1395 آغاز شده و براساس برنامه ریزی ها در بهار 1398 مشعل گاز در چابهار روشن می شود.
وی گفت: علاوه بر گازرسانی به مردم منطقه، خوراک و سوخت مجتمع های شهرک پتروشیمی مکران تامین و بعلاوه سوخت طرح‌ هایی چون فولاد مکران و دو نیروگاه برق که درحال حاضر با گاز مایع، مازوت و گازوئیل کار می کنند، تامین می شود.
وی ظرفیت این خط لوله را 110 میلیون متر مکعب گاز در روز بیان کرد و گفت: ازاین میزان 57 میلیون مترمکعب به مصرف مجتمع ‌های مستقر در شهرک پتروشیمی مکران خواهد رسید و 10 میلیون متر مکعب دراختیار 2 نیروگاه برق چابهار و کنارک و سایر طرح‌های صنعتی و معدنی قرار خواهد گرفت و روزانه 13 میلیون متر مکعب نیز برای مصارف خانگی اختصاص خواهد یافت.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


درباره gohari