خانه / Uncategorized / اصلاح وضعیت مصرف آب دربخش کشاورزی را به جد دنبال می کنیم

اصلاح وضعیت مصرف آب دربخش کشاورزی را به جد دنبال می کنیمبه گزارش ایرنا، رضا اردکانیان روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید، افزود: انجام طرح های مشترک میان وزارت خانه های نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست در دستور کار قرار گرفته است تا استفاده از منابع آبی کشور به بهترین نحو ممکن مدیریت شود.
وی بیان کرد: استفاده ازگیاهان مقاوم به کم آبی و بهره گیری ازروش های نوین آبیاری از جمله اقدام هایی هستند که برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی مورد توجه قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: مدیریت پساب ها و استفاده مجدد از آن ها در کشاورزی و صنعت اقدام دیگری است که می توان برای جبران محدودیت های منابع آبی به کار گرفت.
وزیر نیرو گفت: دانش بشری در حوزه استفاده از منابع آبی مختلف روز به روز در حال پیشرفت است و امروز می توان از روش هایی همچون شیرین سازی آب دریا و تصفیه پساب ها برای رفع نیازهای صنعتی و کشاورزی استفاده کرد.
وی گفت: اصلاح شبکه انتقال آب از دیگر اقدام هایی است که باید برای مدیریت صحیح منابع آبی مورد توجه قرار گیرد، چرا که اکنون آمارها نشان می دهد شبکه های انتقال آب به دلیل فرسودگی 25 هدر رفت دارند.
وی ادامه داد: برنامه ریزی و سرمایه گذاری در حوزه آب و انرژی از جمله اولویت های دولت است و سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند از این فرصت برای ارائه طرح های مورد نظر خود استفاده کنند.
اردکانیان گفت: ارتباط مستقیم با مردم و مصرف کنندگان منابع آبی، بهترین راهکار برای کاهش حجم هدر رفت این ماده حیاتی در کشور است؛ اگر پیام های موثر در حوزه وضعیت منابع آبی کشور از طریق رسانه ها به دست مردم برسد، می توانیم تابستان امسال و سال های آینده را با وضعیت پایداری منابع آبی، پشت سر بگذاریم.
وی افزود: باید بپذیریم که اقلیم کشور ما خشک و نیمه خشک است و با پدیده خشک سالی کنار بیاییم و آن را مدیریت کنیم.
وی بیان کرد: دولت با استفاده از سیاست های راهبردی و روش های کاربردی در استفاده بهینه از منابع آبی، اجازه نخواهد داد شهرها و روستاهای مناطق مرکزی ایران به دلیل کم آبی با خطر نابودی رو به رو شود و مردم ساکن در آن مناطق مجبور به مهاجرت شوند.
اردکانیان ادامه داد: در بحث انرژی برق نیز دولت به دنبال گسترش استفاده از مزارع خورشیدی در تمام مناطق کشور به خصوص مکان هایی است که روزهای آفتابی بیشتری دارند.
وزیر نیرو گفت: با مدیریت مصرف در بخش برق می توانیم تا یک سوم مصرف کنونی کشور را کاهش دهیم و از هزینه های کلانی که برای ایجاد نیروگاه های جدید مورد نیاز است، جلوگیری کنیم.
وی افزود: وزارت نیرو از پرسنل کارشناس و توانمندی برخوردار است که می توانند وضعیت مصرف انرژی کشور را با همکاری و همراهی مردم، مدیریت کنند.
وی با اشاره به راهبرد اساسی دولت در تامین آب شرب مورد نیاز مردم، بیان کرد: با استفاده صحیح از منابع آبی می توانند این منابع را برای فصل تابستان بیش از پیش ذخیره و از جیره بندی های احتمالی جلوگیری کنیم.
اردکانیان در خصوص تعیین قیمت برای آب و برق مصرفی مردم، گفت: وزارت نیرو نمی تواند به تنهایی قیمت ها را تغییر دهد و آخرین قیمت گذاری در این خصوص به سال 94 باز می گردد.
وی با اشاره به این که میزان پرداختی مردم بابت آب و برق مصرفی بسیار کمتر از هزینه های واقعی آن است، بیان کرد: قیمت آب و برق در کشور بر اساس میزان مصرف به صورت پله کانی محاسبه می شود و اگر در جایی قیمت پرداختی مردم افزایش پیدا می کند به دلیل حجم بالاتر از مصرف آنان است.
وی با بیان این که اجازه نابودی دشت ها و به خطر افتادن معیشت کشاورزان را نمی دهیم، افزود: با استفاده از روش های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت، دشت ها زنده خواهند ماند و کشاورزان می توانند به تولید محصول های مقاوم به کم آبی، ادامه دهند.
وزیر نیرو گفت: با کاهش بارش های جوی و استمرار وضعیت خشکسالی باید مدیریت مصرف را در تمام برنامه های کشور مورد توجه قرار دهیم و بر اساس ارزش های اسلامی از اسراف جلوگیری کنیم.
رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز برای دیدار با مراجع عظام تقلید و علما وارد شهر قم شد.
7405/ 6133/ خبرنگار: سید محمد ابراهیم جنابان ** انتشار دهنده: مسلمیانتهای پیام /*


درباره gohari