خانه / Uncategorized / افتتاح 115 طرح کشاورزی در استان تهران در دهه فجر

افتتاح 115 طرح کشاورزی در استان تهران در دهه فجربه گزارش ایرنا، کریم ذوالفقاری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: 49 پروژه در بخش آبیاری تحت فشار و 37 پروژه در بخش احداث گلخانه ها و مابقی در سایر بخش های کشاورزی استان تهران در شهرستان های مختلف مورد بهره برداری قرار می گیرند.
به گفته وی از این میزان سرمایه گذاری 59 درصد آورده سرمایه گذاران،22 درصد تسهیلات بانکی و 19 درصد یارانه دولتی است.
رئیس جهاد کشاورزی استان تهران ادامه داد: در بخش تولیدات دامی 9 پروژه با ارزش 42 میلیارد تومان، تولیدات گیاهی 42 پروژه به ارزش 50 میلیارد تومان، شیلات و آبزیان 8 پروژه به ارزش یک میلیارد و 367 میلیون تومان، صنایع کشاورزی 8 پروژه به ارزش 61 میلیارد تومان، آب و خاک 48 پروژه به ارزش 42 میلیارد و 800 میلیون تومان به بهره برداری می رسد.

*اشتغالزایی بیش از 4 هزار نفر با افتتاح 115 پروژه دهه فجر
وی تصریح کرد: با افتتاح این پروژه ها تولیدات محصولات کشاورزی استان 194 هزار و 73 تن افزایش خواهد یافت و برای 4 هزار و 298 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در استان فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.
نوسان قیمت تخم مرغ مهار شد
رئیس جهاد کشاورزی استان تهران در ادامه با اشاره به نوسان قیمت تخم مرغ افزود: با وجود آنکه در یک مقطعی صادرکننده بودیم که به سبب شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در 60 کشور از جمله ایران تلفات سنیگنی به این بخش وارد شد که در پی معدوم سازی قابل توجه گله های مولد، تولید کاهش یافت.
وی ادامه داد: با همکاری تولید کنندگان داخلی و واردات نوسانات قیمت تخم مرغ برطرف و هم اکنون هر شانه تخم مرغ در18 میدان اصلی و 52 بازارچه با نرخ هر شانه 12 هزار و 600 تومان عرضه می شود.
ذوالفقاری با بیان اینکه استان تهران یکی از استان های مطرح در بخش کشاورزی است، افزود: استان تهران با داشتن 1.2 درصد اراضی کشاورزی کشوربه میزان 5.2 درصد کل محصولات کشاورزی را در کشور تولید می کند و سهم 6 درصدی از ارزش افزوده بخش کشاورزی را داراست.
وی با اشاره به اینکه از مجموع یک میلیون و 370 هزار هکتار اراضی استان حدود یک میلیون و 245 هزار به اراضی کشاورزی و منابع طبیعی اختصاص دارد، تاکید کرد: 187 هزار هکتار معادل 13 درصد کل مساحت استان تهران را اراضی کشاورزی، زراعی و باغی تشکیل می دهد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه استان تهران در تولید برخی محصولات رتبه های اول تا سوم کشوری را داراست، بیان کرد: استان تهران در 6 محصول شامل محصولات گلخانه ای،گل شاخه بریده،قارچ خوراکی، تخم مرغ، فرآورده های لبنی و گیلاس رتبه اول و در تولید شیرخام، ماهیان زینتی، ذرت علوفه ای و سیب درختی رتبه دوم و تولیدات باغی و جوجه یکروزه رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

*صرفه جویی 32 میلیون متر مکعب آب با اجرای پروژه های بهره وری آب
وی با بیان اینکه امسال 5 هزار و 600 هکتار اراضی به سیستم های نوین آب مجهز شدند،گفت: همچنین هزار و 50 هکتار شبکه در کشور ایجاد شد که این میزان حدود 32 میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در بخش کشاورزی استان را به همراه داشت.
ذوالفقاری تصریح کرد: میانگین بلند مدت بارندگی استان 230 تا 250 میلی متر است که تا روز گذشته باید 42 درصد از این میزان بارندگی محقق می شد در حالیکه طبق اعلام سازمان هواشناسی تا روز گذشته تنها8 درصد از بارندگی محقق شد و بنابر اعلام نظر کارشناسان سازمان هواشناسی شرایط مساعد بارندگی در بهمن و اسفند نمی تواند جبران ماه های قبل را کند.
وی با انتقاد از خام فروشی محصولات کشاورزی بیان کرد: با توجه به آنکه فرآوری محصولات ارزش افزوده بیشتری در بر دارد از این رو به غیر از محصولات تازه خوری باید از خام فروشی محصولات جلوگیری کنیم.
ذوالفقاری با اشاره به اینکه فرآوری محصولات کشاورزی از سردخانه اهمیت بیشتری دارد، اظهار کرد: هم اکنون از تولید 5.7 میلیون تن محصولات کشاورزی حدود 2 میلیون و 380 هزارتن از این میزان فراوری می شود که این رقم تنها مربوط به استان تهران نیست.
به گقته وی، تولید سالانه 5.7 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی حدود 112 هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی برای استان تهران در بردارد که این میزان سهم 6 درصدی ارزش افزوده بخش کشاورزی را شامل می شود.

**توسعه 282 هکتار کشت گلخانه ای
رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه امسال 282 هکتار کشت های گلخانه ای و قارچ استان توسعه یافته است، افزود: همچنین 83 هزار هکتار گلخانه های سنتی در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بازسازی شدند.
وی در ادامه یادآور شد: تولید گوجه فرنگی در هر هکتار اراضی فضای باز حدود 35 تن محصول تولید می کند در حالیکه در فضای گلخانه این میزان به 250 تن در هکتار می رسد، ضمن آنکه مصرف آب در فضای بسته نسبت به آزاد حدود یک دهم مصرف آب را کاهش می دهد.

*کشت سبزی و صیفی در جنوب تهران با آب سالم کشت می شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران بابیان اینکه از تولید محصولات کشاورزی با آب فاضلاب جلوگیری شده است، بیان کرد: سه دستگاه متولی از قبیل وزارت بهداشت، وزارت نیرو و محیط زیست مسئول جلوگیری از آلوده کردن آب و عرضه محصول ناسالم به بازار هستند چرا که وزارت جهاد کشاورزی به طور مستقیم نمی تواند شکایت کند و تنها با گزارش به این سه دستگاه مسئول از این امور جلوگیری می کند که خوشبختانه همکاری خوبی که میان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت صورت گرفته است.
به گفته وی با اعمال نظارت های بیشتر باید از ورود محصول ناسالم حتی ناچیز به بازار جلوگیری کرد.
ذوالفقاری ادامه داد: در گذشته برخی اراضی برنج و سبزی و صیفی در استان تهران با آب های آلوده فاضلاب آبیاری می شدند که با معدوم سازی این اراضی هم اکنون با چنین مشکلی دیگر روبرو نیستیم.
رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه اخیرا بحث زراعت چوب مطرح شده است، گفت: با توجه به معدوم سازی اراضی آبیاری شده با آب های آلوده تفاهم نامه ای با شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران در بحث زراعت چوب صورت گرفت و تا زمانی که درختان به برداشت اقتصادی برسند، زارعان می توانند نسبت به کشت گیاهان زینتی از آب های آلوده استفاده کنند.
وی از تحقق صد درصدی شاخص های اقتصاد مقاومتی در کشاورزی استان تهران خبر داد و گفت: اهداف کمی پروژه های اقتصاد مقاومتی کشاورزی استان تهران در پایان سه ماه سوم سال به طور کامل و در برخی موارد پیش از برنامه نیز محقق شده است به طوریکه تولید گندم در سال زراعی 95-96 به 239 هزار تن و تولید جو به 148 هزار تن رسید که این امر بیانگر تحقق 100 درصدی برنامه است.
ذوالفقاری ادامه داد: با افزایش ضریب مکانیزاسیون به 1.65 در استان، هم اکنون جذب تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون به بیش از 286 میلیون ریال و تجهیز و نوسازی 1455 دستگاه از ناوگان ماشینی بخش کشاورزی استان صورت گرفته است.
به گفته وی 5608 هکتار سیستم های نوین آبیاری و 1050 هکتار شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در حوزه آب و خاک در سال زراعی 95-96 محقق شده است.
رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه 12 هزار و 260 حلقه چاه در کشور موجود است، بیان کرد: 4 هزار و 128 حلقه مربوط به بخش کشاورزی است که متاسفانه امسال تعداد نصب کنتورهای هوشمند کمتر از حد انتظار است که امیدواریم تمامی حلقه چاه های مجاز به کنتورهای هوشمند نصب شوند.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: امین کمالی فر انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/7243/7247/ 1539انتهای پیام /*


درباره gohari