خانه / Uncategorized / افزایش 5.5 درصدی تسهیلات پرداختی بانکها به بخش های اقتصادی

افزایش 5.5 درصدی تسهیلات پرداختی بانکها به بخش های اقتصادیبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا، بر اساس جدیدترین آمار بانک مرکزی که بیانگر هدف از پرداخت تسهیلات در بخش‌های اقتصادی طی 9 ماه سال 1396 است، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش مبلغ 2515.4 هزار میلیارد ریال (معادل 62.3 درصد کل تسهیلات پرداختی) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 64.7 هزار میلیارد ریال 2.6 درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در 9 ماه سال جاری معادل 1002.2 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 39.8 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ 2515.4 هزار میلیارد ریال) است.
از 1180.3 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 84.9 درصد آن (مبلغ 1002.2 هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.
همچنین تعداد 199 هزار و 73 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 5929 میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. در ضمن در بخش خدمات تعداد 3 میلیون و 642 هزار و 620 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 441 میلیون ریال پرداخت شده است.
در پرداخت تسهیلات در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2025* 6075
خبرنگار: لیلا جودی* انتشار دهنده: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


درباره gohari