خانه / Uncategorized / افزون بر 14هزار هکتار زمین ‌های یزد محصول زراعی کشت شد

افزون بر 14هزار هکتار زمین ‌های یزد محصول زراعی کشت شدمحمدعلی حاتمی زاده عصر روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از مزارع گندم و کلزا ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برغم محدویت ها و بحران آبی با تلاش مضاعف کشاورزان ، پیش بینی می شود با توجه به شرایط آب و هوایی، 47 هزار تن محصول برداشت شود.
وی با اشاره به اینکه از مجموع اراضی زیرکشت در 11هزار هکتار گندم به صورت مکانیزه کشت شد ، اظهار کرد: در این ارتباط 560 تن بذر اصلاح شده گندم از ارقام سیستان ، سیروان، سیوند، پیشتاز، بهاران ، نارین و نیز سه هزار و 800 تن کود شیمیایی فسفات ، ازت و پتاس بین کشاورزان توزیع شد.
این مسئول با بیان اینکه شهرستان ‌های ابرکوه ، خاتم و بهاباد از مناطق عمده کاشت محصول گندم و جو و کلزا در استان هستند ، افزود: سطح زیر کشت گندم و جو نسبت به سال های گذشته بیش از 10درصد کاهش دارد که علت آن تغییر الگوی کشت و تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی و کمبود آب است .
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد یادآور شد: 2 هزار و 900 هکتار مزارع استان هم به کاشت محصول جو اختصاص دارد .
وی افزود: در سال زراعی جاری 130تن بذر گواهی شده نصرت و 800 تن کود شیمیایی فسفات ، ازت و پتاس برای کشت به موقع جو بین کشاورزان توزیع شد.
حاتمی خاطرنشان کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی و همچنین خودکفایی دانه های روغنی 530 هکتار مزارع استان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت .
وی یادآور شد: در این ارتباط 2.5 تن بذر اصلاح شده و 152 تن کود شیمیایی بین کشاورزان طرف قرارداد توزیع شده است
حاتمی یادآورشد: دانه روغنی کلزا حاوی 40 تا 48 درصد روغن است و به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیر اشباع و درصد پائین اسیدهای چرب همانند زیتون، جزو با کیفیت ترین روغن های خوراکی است و نقش مهمی در بهبود تغذیه و سلامت انسان دارد.
ازمجموع 118هزارهکتار اراضی حاصلخیز استان یزد که به کاشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد، 36 هزار هکتار آن مربوط به کاشت محصولات زراعی است.
7540/ 2047/انتهای پیام /*


درباره gohari