خانه / Uncategorized / ایجاد شرکت تعاونی برای افزایش تولید توتون مرغوب در کردستان ضروری است

ایجاد شرکت تعاونی برای افزایش تولید توتون مرغوب در کردستان ضروری استبه گزارش خبرنگار ایرنا، علی اصغر رمزی شامگاه دوشنبه در بازدید از کارخانه خصوصی تولید سیگارت سقز گفت: تشکیل شرکت تعاونی باعث رغبت بیشتر کشاورزان به تولید توتون می شود.
وی با بیان اینکه در استان کردستان سالیانه یک هزار و 700 تُن توتون مرغوب تولید می شود، اظهار کرد: می توان با سرمایه گذاری دقیق و کشت با برنامه این ظرفیت را به 2 هزار و 200 تُن در سال رساند.
معاونت صنعتی و سرپرست کارخانه دخانیات سقز هم گفت: در سقز و مریوان به عنوان قطب اصلی تولید توتون در استان کردستان سالیانه 594 در هکتار زمین توتون کشت می‌شود و 874 کشاورز در این بخش فعالیت می‌کنند و توتون استان کردستان از نظر کیفیت بالاترین کیفیت را در ایران دارد.
فرشاد فغفوری با اشاره به ظرفیت این شرکت برای تولید سیگارت و افزایش اشتغالزایی تا سقف 400 نفر تاکید کرد: سالن دخانیات سقز ظرفیت راه اندازی چهار خط تولید سیگارت را دارد که بدلیل نبود امکانات و دستگاه های تولید اکنون غیر فعال است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سقز هم در سخنانی گفت: کارخانه بخش خصوصی تولید سیگارت این شهرستان با سرمایه گذاری 50 میلیون یورویی توسط سرمایه گذار اهل کشور ترکیه در حال اتمام و راه اندازی است.
لطیفه نوروزی اضافه کرد: این کارخانه دارای پنج خط تولید است که هم اکنون سه خط تولید آن با قابلیت تولید 35 برند راه اندازی شده و در صورت بهره برداری از این مجموعه صنعتی، 30 درصد تولید آن توزیع داخلی و 70 درصد آن به کشورهای همجوار صادر می شود.
وی یادآور شد: این کارخانه در زمینی به مساحت 21 هزار مترمربع با زیربنای 12 هزار مترمربع سوله های تولید در شهرک صنعتی در 5 کیلومتری سقز واقع شده است.
سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.
خبرنگار: ابراهیم محمدحسینی ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7249/9102انتهای پیام /*


درباره gohari