خانه / Uncategorized / ایران و روسیه در باره توسعه همکاری های اقتصادی و صنعتی گفت وگو کردند

ایران و روسیه در باره توسعه همکاری های اقتصادی و صنعتی گفت وگو کردندبه گزارش خبرنگار ایرنا، این دیدار روز جمعه در روسیه صورت گرفت و دو طرف در باره دورنمای همکاری های دوجانبه در حوزه های مختلف و در چارچوب سازمان اوپک و همایش کشورهای صادرکننده گاز گفت وگو کردند.
آلکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه و رئیس روسی کمیسیون مشترک همکاری های ایران و روسیه گفت: هدف، توسعه همکاری های دو کشور در عرصه انرژی و دیگر زمینه ها است.
وی با بیان اینکه سران دو کشور دائم با یکدیگر در تماس هستند، با اشاره به سفر آتی رئیس جمهوری روسیه به تهران اظهار کرد: به زودی رهبران دو کشور با یکدیگر دیدار و گفت وگو خواهند کرد.
رئیس روسی کمیسیون مشترک همکاری های ایران و روسیه خاطرنشان کرد: همکاری های دو کشور در حوزه حمل و نقل به خوبی پیش می رود و پیشرفت های چشمگیری در این عرصه به دست آمده است.
وی افزود: طرح برقی کردن خط آهن گرمسار- اینچه برون از طرح های اولویت دار در ساختار همکاری های ایران و روسیه است.
نوواک بر ضرورت بررسی و حل مسائل مربوط به این طرح تاکید کرد.
عباس آخوندی وزیر راه و شهر سازی نیز با اشاره به روند خوب گسترش همکاری های ایران و روسیه، آهنگ کنونی توسعه روابط دو کشور را رضایت بخش خواند.
وی افزود: در بخش پروژه های عملیاتی ایران و روسیه، در سال های اخیر اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.
آخوندی همچنین به بخش راه آهن به عنوان یکی از مهم ترین حوزه های همکاری ایران و روسیه از جمله در عرصه واگن های باری اشاره کرد.
آخوندی وزیر راه و شهر سازی از روز پنجشنبه در مسکو بسر می برد و در این مدت با وزیران قفقاز شمالی و مسکن و خدمات عمومی و رئیس شرکت راه آهن دیدار و گفت و گو کرد.
وزیر راه و شهرسازی و «لو کوزنتسف» وزیر امور قفقاز شمالی روسیه بر گسترش همکاری های این منطقه روسیه با ایران به ویژه استان های شمالی این کشور تاکید کردند.
در مذاکرات آخوندی با لو کوزنتسف موضوعات مختلف از جمله اقتصادی، بازرگانی، گردشگری، حمل و نقل و کشتیرانی مورد بحث قرار گرفت.
آخوندی همچنین در دیدار با «میخاییل من» وزیر مسکن و خدمات عمومی روسیه نیز تفاهم نامه همکاری در عرصه مسکن را با وی امضا کرد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: در این تفاهم نامه مسائل مربوط به تبادل تجربیات میان سازمان های (وزارتخانه های) ایران و روسیه و تنظیمات و اصول فن، شهرسازی و معماری مشخص می شود.
آخوندی همچنین به برنامه تشکیل کارگروهی برای همکاری در عرصه مسکن میان ایران و روسیه اشاره کرد و افزود: با تشکیل این کارگروه، همکاری ها را توسعه می دهیم.
میخائیل من، وزیر مسکن و خدمات عمومی روسیه نیز با استقبال از توسعه روابط با ایران در عرصه ساختمان سازی و معماری گفت: روسیه تجربیات خوبی در عرصه معماری، مسکن و شهرسازی دارد و آماده تبادل این تجربه ها با شرکای ایرانی و همکاری در این بخش ها هستیم.
دیدار با «اولگ بلازیوروف» رئیس شرکت دولتی راه آهن روسیه نیز بخش دیگری از برنامه سفر «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی در مسکو را تشکیل می داد.
در این دیدار زمینه های همکاری ایران و روسیه در عرصه راه آهن و حمل و نقل و مشارکت در توسعه زیرساخت ها به ویژه با توجه به موقعیت جغرافیایی دو کشور و قرار گرفتن در مسیر راهگذر بین المللی شمال – جنوب بررسی شد.
اروپام*391*شبس*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاریانتهای پیام /*


درباره gohari