خانه / Uncategorized / بازار نفت در انتظار نشست اوپک

بازار نفت در انتظار نشست اوپکبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا به نقل از رویترز، انتظار می رود سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست فردا در مورد چگونگی تمدید توافق کاهش تولید نفت تصمیم گیری کنند.
قیمت نفت خام برنت دریای شمال در ساعت 04:39 صبح به وقت گرینویچ در بازار لندن با 0.3 درصد کاهش نسبت به جمعه گذشته به 62 دلار و 56 سنت در هر بشکه رسید.
هر بشکه نفت خام غرب تگزاس نیز در ساعت یاد شده به بهای 56 دلار و 59 سنت در بازار نایمکس آمریکا معامله شد که نسبت به جمعه گذشته 0.1 درصد افزایش داشت.
هر چند برخی تولیدکنندگان غیراوپک ممکن است مایل به ادامه همراهی با اوپک برای کاهش تولید نباشند اما انتظار می رود اعضای اوپک با تمدید توافق یاد شده موافقت کنند.
به گزارش ایرنا، وزیران نفت و انرژی عضو اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کردند تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
14 کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در نشست رسمی چهارم خرداد امسال این سازمان با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر موافقت کردند.
فردا (21 نوامبر) اوپک و کشورهای غیراوپک هم پیمان آن، در مورد تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال 2018 تصمیم گیری خواهند کرد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1063**2025
مترجم: رفعت کرمی مهر**انتشار: لیلا جودیانتهای پیام /*


درباره gohari