خانه / Uncategorized / بازدهی فرابورس به بیش از 8 درصد رسید/ هتل و رستوران صدرنشین

بازدهی فرابورس به بیش از 8 درصد رسید/ هتل و رستوران صدرنشینبه گزارش ایرنا از بازار سرمایه (سنا)، نگاهی به داد و ستدهای انجام شده میان فعالان بازار در هفته جاری نشانگر آن است که یک هزار و 326 میلیون ورقه بهادار به ارزش 7 هزار و 827 میلیارد ریال در بازارهای 9گانه فرابورس دست به دست شده که در 283 هزار نوبت معاملاتی صورت گرفته است.
از این میان، 639 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 953 میلیارد ریال در بازارهای اول و دوم مورد مبادله قرار گرفت و در بازار پایه نیز 568 میلیون سهم به ارزش 831 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت.
همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی 120 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر 5 هزار میلیارد ریال نقل‌وانتقال یافت که بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی در اختیار اوراق بدهی قرار گرفت. بدین ترتیب 4 میلیون ورقه بدهی به ارزش 3 هزار و 605 میلیارد ریال میان معامله گران دست به دست شد.
در این بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز به لحاظ حجم و ارزش مبادلاتی در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.
در هفته جاری دومین عرضه اولیه امسال فرابورس با کشف قیمت 12 هزار و 200 ریالی هر سهم شرکت هتل بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان در بازار دوم رقم خورد تا نخستین هتل بازار سرمایه به طور رسمی معاملات خود را در بازار سهام فرابورس آغاز کند.
در همین حال، اسناد خزانه اسلامی با نماد «سخاب 5» که تا پیش از این در بازار غیررسمی با نرخ سودهای نجومی مورد مبادله قرار می‌گرفت، روز چهارشنبه در بازار فرابورس ایران عرضه شد و در حال حاضر دارای نرخ موثر بازده تا سررسید
نزدیک به 19 درصدی و نرخ بازدهی ساده 18 درصدی است.

**هتل و رستوران؛ صدرنشین صنایع فرابورسی
در میان معاملات خرد بازار سهام و غیرسهام، گروه هتل و رستوران با در اختیار گرفتن 16 درصد از سهم کل و 420 ریال از ارزش مبادلات، در صدر صنایع فرابورسی قرار گرفت که صدرنشینی این گروه تحت تاثیر عرضه اولیه سهام نخستین هتل بازار سرمایه در روز 12 شهریورماه بود.
رتبه دوم به لحاظ بیشترین ارزش مبادلاتی نیز به گروه فلزات اساسی تعلق گرفت که 14 درصد از ارزش کل را در اختیار گرفت.
در نهایت، روز 12شهریورماه مصادف با دومین روز مبادلاتی هفته شاهد مبادله بیشترین میزان حجم وارزش معاملاتی بودیم و در این روز، 391 میلیون ورقه بهادار به ارزش 319 میلیارد ریال از سوی سهام‌داران نقل ‌و انتقال شد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام **1070**1561** خبرنگار: فریبا بابائی **انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


درباره gohari