خانه / Uncategorized / بلومبرگ : استراتژی جدید آمریکا نه تضعیف بلکه تقویت برجام است

بلومبرگ : استراتژی جدید آمریکا نه تضعیف بلکه تقویت برجام استبلومبرگ افزود: از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا متحدان اروپایی این کشورنگران بوده اند که وی از توافق هسته ای با ایران عقب نشینی کند، چرا که ترامپ در طول کارزار انتخاباتی خود به طور مستمر خواهان بازنگری در این قرارداد شده بود.
اما اکنون مقامات امنیت ملی ترامپ نظر دیگری دارند و بر اساس طرحی که برای ارائه به رییس جمهور آماده کرده اند خواستار تقویت برجام و نه پاره کردن آن شده اند.
براساس تصویب کنگره آمریکا در سال 2015، رییس جمهور آمریکا باید هر سه ماه یکبار نظر خود را درباره توافق هسته ای اعلام کند.
بنابراین ترامپ باید روز 14 سپتامبر یعنی بیست و سوم شهریور دوباره درباره لغو یا استمرارتحریم های هسته ای ایران تصمیم بگیرد. تیم کاخ سفید به ترامپ گفته اند که بر اساس طرح جدید آنها ‘با برجام مقابله نکند، آن را تایید نکند و فقط آن را اصلاح کند.’
بلومبرگ با یادآوری اینکه ترامپ در ماه اردیبهشت تعلیق تحریم علیه ایران را تمدید کرده بود نوشت: انتظار می رود این بار هم همین کار را بکند.
بلومبرگ تاکید کرد: عدم تایید وفاداری ایران به برجام به معنای نابودی این قرارداد هسته ای نخواهد بود بلکه برعکس این کار باعث خواهد شد که موضوع به کنگره عودت داده شود تا در مورد تمدید آنها تصمیم بگیرد.
این روزنامه ادامه داد:
البته زمان بندی تمدید تحریم ها در واقع یک پنجره دیپلماتیک برای ترامپ خواهد گشود چون هفته آینده زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل است و او می خواهد در جریان سخنرانی و دیدارهای خود، این موضوع را با همتایان فرانسوی و انگلیسی خود در میان بگذارد تا آنها آلمان را متقاعد کنند از گشایش دوباره مباحث مربوط به مفاد قرارداد هسته ای حمایت کند.
این بدان معناست که در جریان برگزاری مجمع عمومی ترامپ این فرصت را خواهد داشت که با برخی مقامات اروپایی که از برجام حمایت کرده و شرکت و بانک هایشان در صف ایجاد روابط اقتصادی با ایران هستند مذاکره کند و به آنها بفهماند که یا معامله با ایران را انتخاب کنند یا آمریکا را.
بلومبرگ در عین حال تاکید کرد: اما به هر حال تجریه ثابت کرده است که ترامپ فردی است غیرقابل پیش بینی، بنابراین اگر وی طرح جدید تیم امنیت ملی کابینه خود را رد کند (مانند آنچه در مورد ادامه جنگ افغانستان اتفاق افتاد) دیگر مسوولیت تنها به عهده خود او خواهد بود.
به گزارش ایرنا، «ژرارد آرود» سفیر فرانسه در آمریکا دیروز در توییتی نوشت که پاریس از هیچگونه تجدید نظر و بازنگری در توافق هسته ای ایران (برجام) حمایت نمی کند و این توافق همانگونه که هست، باید اجرا شود.
آساق**1424**وحیده دینداری – انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگانانتهای پیام /*


درباره gohari