خانه / Uncategorized / بهره برداری از طرح آبرسانی به خمین با حضور وزیر نیرو

بهره برداری از طرح آبرسانی به خمین با حضور وزیر نیروبه گزارش ایرنا، طرح انتقال آب به خمین از سد کوچری سال 94 کلید خورد و ظرفیت خط انتقال آن برای خمین 182 لیتر بر ثانیه است که شامل 120 لیتر برای آشامیدن، 40 لیتر برای 10 روستای واقع در مسیر خط انتقال و 20 لیتر نیز برای صنعت خمین پیش بینی شده که تا افق 20 سال آینده، آب مورد نیاز این شهرستان را تامین می کند.
با توجه به محدودیت های مالی با مجوزهای قانونی صادر شده از بند الف ماده 142قانون برنامه پنجم توسعه کشور که امکان خرید محصول در بخش آب وفاضلاب را فراهم می کند، این طرح از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی به حجم 500 میلیارد ریال و ایجاد تاسیسات به روش B.O.T و خرید تضمینی اجرا شده است.
روش B.O.T قراردادی است که در آن بخش خصوصی درقبال امتیازاتی، اجرای طرح های سنگین را برعهده می گیرد و سپس از انقضای زمان مورد تعهد، طرح را بلاعوض به کارفرما انتقال می دهند.
طرح انتقال آب سد کوچری به شهر خمین به طول 20 کیلومتر با لوله هایی فولادی به قطر 600 میلیمتر با ایجاد یک ایستگاه پمپاژ، یک واحد تصفیه خانه و یک مخزن پنج هزار مترمکعبی آب اجرا شده است.
با بهره برداری این طرح ساکنان 10 روستا شهرستان خمین شامل رازان، قلعه افشار، طنجران، اکبرآباد، میشیجان پایین و بالا، حسین آبادسادات، ارزوقان، رشیدآباد بالا و پایین از مزایای طرح آبرسانی بهره مند شدند.
در آبرسانی به 10 روستای خمین 35 کیلومتر لوله گذاری انجام شده که این لوله ها از جنس پی ای و پی وی سی با قطر 400 تا 900 میلیمتر هستند و علاوه بر آن ساخت یک باب مخزن یک هزار مترمکعبی و ساخت 80 حوضچه شیرآلات نیز انجام شده است.
شهرستان خمین از توابع استان مرکزی با 105 هزار نفر جمعیت در فاصله 61 کیلومتری اراک قرار دارد.
6991/3075/خبرنگار: معصومه ابراهیمی***انتشاردهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


درباره gohari