خانه / Uncategorized / بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی خراسان شمالی از میانگین کشوری کمتراست

بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی خراسان شمالی از میانگین کشوری کمتراستحسن نوری چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اکنون 16 درصد از دانش آموختگان دانشگاهی در این استان بیکار هستند که نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاه در کشور 20 درصد است.
وی گفت: بر اساس اعلام مرکز ملی آمار ایران، 84 درصد از جمعیت دانش آموختگان دانشگاهی استان فعال هستند.
وی درباره نرخ بیکاران دانش آموختگان دانشگاهی گفت: بر اساس اعلام مرکز ملی آمار، اکنون 24 میلیون نفر جمعیت دانش آموخته و یا در حال تحصیل در سطح کشور وجود دارد که 55 درصد از آنان جمعیت فعال و 45 درصد از آنان جمعیت غیرفعال هستند.
وی با اشاره به جمعیت 95 هزار نفری دانش آموخته و یا در حال تحصیل دانشگاهی در خراسان شمالی افزود: 60 درصد از این تعداد، جمعیت فعال و آماده ورود به بازار کار بوده و علاقه مند به فعالیت و معیشت هستند و به شغل فکر می کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: 40 درصد از دانش آموختگان و یا افراد در حال تحصیل استان، غیر فعال بوده و انگیزه و اراده ای برای ورود به عرصه کار ندارند.
وی اظهار کرد: باید تلاش شود تا شمار جمعیت غیرفعال را کم کنیم و با توجه به افزایش جمعیت دانش آموخته و داوطلب ورود به بازار کار باید بتوانیم انسان کارآمد و توانمند تربیت کنیم.
نوری گفت: پرداخت تسهیلات قرض الحسنه برای متقاضیان اجرای طرح های اشتغال زایی در مناطق محروم و روستایی و مشاغل خانگی آغاز شده است که برای اشتغال زایی در روستاها و مناطق عشایری، 2 هزار و 630 میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی اختصاص یافته است که با نرخ چهار و 6 درصد پرداخت می شود.
وی با بیان اینکه این تسهیلات با عاملیت بانک کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارافرینی امید پرداخت می شود افزود: بخشی از این تسهلات به صورت گلوبال و شناور است.
نوری گفت: تاکنون یکهزار و 800 نفر برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند که بیش از 90 درصد از متقاضیان دریافت این تسهیلات در بخش کشاورزی هستند که 80 درصد از طرح های کشاورزی مربوط به طرح های دامداری است و این آمار جای نگرانی دارد و به نظر می رسد اجرای این طرح ها مقرون به صرفه نیست.
وی تصریح کرد: ما ناچار هستیم اصلاح نژاد دام و فرآوری محصولات کشاورزی و دامی را توسعه دهیم و صنایع تکمیلی بخش کشاورزی را تقویت کنیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با توجه به تجربه های گذشته بعید است این طرح ها منجر به اشتغال جدی شود.
اکنون نرخ بیکاری در استان 863 هزار نفری خراسان شمالی 9.9 درصد است.
7185/ 6042انتهای پیام /*


درباره gohari