خانه / Uncategorized / تاکید استاندار یزد از حمایت بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال در استان

تاکید استاندار یزد از حمایت بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال در استانمحمود زمانی قمی روزدوشنبه در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی با موضوع بررسی مشکلات واحدهای تولیدی خدماتی استان، اظهار کرد: هم اکنون مشکلاتی وجود دارد که ریشه و اساس آن اشتغال و بیکاری است به همین دلیل باید در حوزه اشتغالزایی مصمم و جدی تر باشیم.
وی با حمایت از طرح های گلخانه ای با اشتغالزایی بالا در استان افزود: برای ایجاد اشتغال در حوزه های مختلف بویژه کشاورزی، اولویت با دانش آموختگان مراکز دانشگاهی و حل سریع مشکلات کارآفرینان باید در اولویت باشد.
رئیس ستاد مدیریت و مدیریت راهبری استان در باره گزارش وضعیت ساخت بزرگترین هتل پنج ستاره استان در شهر اردکان، گفت: اگر بخواهیم با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد پیشرفت کنیم باید زیرساخت هایی همچون هتل ایجاد شود .
زمانی قمی افزود: در توسعه زیرساخت های این حوزه نیز باید دولت کمک کند تا بخش خصوصی بتواند در طرح هایی که چندان جنبه درآمدزایی ندارد با سرعت کار ادامه یابد و استان نیز از نتایج آن بهره مند شود.
وی تأکید کرد: مدیران دستگاه ها باید در ساخت هتل به عنوان یک زیرساخت کمک کنند و در صدور پروانه ساخت زیاد سختگیری نکنند تا هم سرمایه گذار دلسرد نشود و هم موجب ایجاد انگیزه و جذب سرمایه گذار از سایر استان ها شود.
رئیس ستاد مدیریت و مدیریت راهبری استان یزد در ادامه با بیان اینکه در برخی مواقع شاید اگر در مسیر فعالیت بخش خصوصی ورود نکنیم ، کار بهتر انجام می شود، اضافه کرد: با وجودی که ظرفیت های بالایی در استان در حوزه گردشگری وجود دارد، باید از تجربه موفق کشورهایی همچون ترکیه بویژه در جذب سرمایه گذار و ساخت هتل استفاده کرد.
زمانی قمی ادامه داد: فعالیت در بخش های مختلف بویژه در حوزه گردشگری با حرف و شعار ممکن نیست بلکه با تغییر عملی سیاست ها، زمینه دلگرم کردن سرمایه گذاران و بخش خصوصی را فراهم کرد.
استاندار یزد در این نشست با اشاره به وجود تعداد زیاد کارآفرین در حوزه گردشگری و سختگیری دستگاه ها در ساخت هتل و زیرساخت ها در این بخش اظهار کرد: باید از ساخت هتل پنج ستاره کوشک اردکان به عنوان یک الگو و نمونه در استان حمایت شود تا چنین مواردی در طول چند سال بدون پیشرفت نماند و از سوی دیگر موجب تشویق سایر سرمایه گذاران شود.
وی تاکید کرد: حل مشکلات چند پرونده مطرح شده امروز می تواند زمینه ایجاد 2 هزار شغل را در حوزه های کشاورزی و گلخانه ، گردشگری ، بهداشتی و بیمارستانی در استان فراهم کند چرا باید این موارد چند سال معطل دستور مدیران شود در حالی که هر روز به دنبال ارائه طرح های مختلف برای ایجاد اشتغال در استان هستیم.
در این جلسه با حضور تعدادی از مدیران دستگاه های اقتصادی استان مشکلات واحد های تولید و خدماتی گلخانه های زیرمجموعه کمیته امداد و مشکل برداشت آب آنها ، طرح هتل کوشک اردکان با سرمایه گذاری 250 میلیارد تومانی و 49 درصد پیشرفت به عنوان بزرگترین هتل پنج ستاره استان ، طرح بیمارستان محمد رسول الله یزد در ابتدای جاده یزد – تفت و طرح گردشگری بام تفت مورد بررسی قرار گرفت.
یزد نخستین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است که به تازگی بافت تاریخ آن در سازمان جهانی یونسکو ثبت شده است.
رشد گردشگران داخلی و خارجی از ابتدای دولت تدبیر و امید موجب شده تا ایجاد زیرساخت هایی همچون هتل و نیز ایجاد اشتغال در این بخش جزو اولویت های دولت مطرح شود از این رو طرح های مختلف در این خصوص در حوزه ساخت هتل و واحدهای بوم گردی و گردشگری از سوی بخش خصوصی ارائه شده است.
از سوی دیگر یزد با یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت، چهارمین استان صنعتی و قطب پزشکی جنوب کشور محسوب می شود ولی به دلیل مهاجرت بالای نیروی کار استان های همجوار و اشتغال اتباع بیگانه ، وضعیت بیکاری نامناسبی بویژه در قشر دانش آموخته دانشگاهی دارد و در بخش بیمارستانی نیز نیازمند تقویت زیرساخت هایی همچون تخت و تجهیزات پزشکی است.
هم اکنون افراد شاغل استان 541 هزار و 764 نفر است که 105 هزار و 666 نفر از آنها دارای تحصیلات عالی و 436 هزار و 98 نفر فعالان بدون تحصیلات عالی یعنی دیپلم و زیردیپلم هستند.
1968/2047 خبرنگار : محمودرضا رحمانی ** انتشار : عباسقلی اشکورجیری
@irnayazddانتهای پیام /*


درباره gohari