خانه / Uncategorized / تعادل بازار برنج در مازندران با تداوم خرید توافقی دولت

تعادل بازار برنج در مازندران با تداوم خرید توافقی دولتبه گزارش خبرنگار ایرنا، دولت به منظور خروج بازار برنج استان های شمالی گیلان و مازندران از رکود ،با اعلام قیمت توافقی ،خرید سه رقم برنج پر محصول و محلی را در سال جاری آغاز کرده است.
دولت قیمت خرید توافقی برنج ارقام محلی ‘ طارم صدری و ‘طارم هاشمی ‘ از قرار هر کیلوگرم 91هزار ریال و ارقام پر محصول شامل شیرودی 54 هزار و 500 ریال و برنج ارقام ندا و نعمت را 48 هزار و 500 ریال اعلام کرده است.
قیمت خرید توافقی دولت بر اساس کارشناسی با هدف تعیین کف قیمت بازار برنج و رضایت کشاورزان اعلام شده و بررسی های میدانی نشان می دهد که اکنون این قیمت هم تعادل بازار برنج را بوجود آورده و هم برنجکاران از این قیمت راضی هستند.
ذکر این نکته مهم است که بر اساس اعلام اتحادیه شالیکوبی داران ،همچنان حدود 20 تا 25درصد از برنج های استان ( 250تا 300هزار تن ) آماده فروش در انبارهای شالیکوبی های مازندران باقی مانده وجود دارد که عمده برنج های نفروخته شده در اختیار تاجران است تا در فرصت مقتضی بفروشند.
بر اساس آمار شرکت غله و خدمات بازرگانی مازندران ،از سیزدهم دی ماه سال جاری تا کنون 583 تن انواع برنج پر محصول شامل شیرودی ،ندا و نعمت و هشت تن ارقام محلی طارم صدری و هاشمی از سوی دولت به قیمت توافقی از کشاورزان مازندران خریداری شده است.
فروش اندک برنج ارقام محلی نشان می دهد که کشاورزان در سالجاری عمده برنج تولیدی خود را در همان فصل برداشت ( تابستان) فروختند و یا اینکه قیمت در بازار برنج نسبت به قیمت توافقی دولت بیشتر است.
گفتنی است شرکت غله و خدمات بازرگانی به عنوان مباشر خرید ، فقط برنج های در اختیار کشاورز که باید تاییدیه آن را از سوی جهاد کشاورزی در اختیار داشته باشد، خریداری می کند.
فتاح حسینی یکی از تاجران و آگاهان به بازار برنج مازندران گفت: اعلام قیمت توافقی 9هزارو 100تومان از سوی دولت منطقی و مورد رضایت کشاورزان است.
وی با تایید اینکه عمده برنج ها در اختیار تاجران است، افزود: رکود بازار به 2 دلیل است یکی اینکه قیمت توافقی کمتر از قیمت خرید تاجر از کشاورزان است و دیگر اینکه دولت فقط برنج های کشاورزان را خرید می کند.
حسینی در عین حال گفت: این برای نخستین بار است که دولت با خرید توافقی ارقام محلی توانسته دست واسطه ها را ببندد و آنها را از قدرت در اختیار داشتن تعیین قیمت ها به نفع خودشان سلب نماید .
وی گفت: باید بپذیریم که همچنان 30درصد برنج های کیفی تولید مازندران در انبارهای شالیکوبی ها وجود دارد و فارغ از اینکه مربوط به کشاورز و یا تاجر است، حداکثر تا سه ماه آینده باید عرضه شود.
این کارشناس بازار برنج گفت: به طور یقین تاجر برای اینکه برنج های در اختیارش دچار آفت زدگی نشود، باید برنج های خود را حتی با قیمت کف 9هزارو 100تومان تعیین شده از سوی دولت که با قیمت خرید برابری و حتی بیشتر است، به بازار عرضه کند.
گفتنی است امسال برنج های طارم محلی در زمان برداشت محصول در تابستان گذشته از 9هزار و 100تا حدود 10هزار تومان نیز به صورت عمده در شالیکوبی های استان مازندران خرید و فروش شده است.
حفظ سطح قیمت ها در بازار برنج در اوج برداشت شالی از خواسته های دیرینه کشاورزان مازندران بود که از سال 93 با ممنوع کردن ورود برنج خارجی در زمان برداشت محصول داخلی از سوی دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفت و در3 سال گذشته با موفقیت این سیاست اجرائی شد.
تا قبل از این ، بازار برنج مازندران همواره در زمان برداشت به خاطر ورود انبوه برنج خارجی دستخوش تلاطم قیمتی می شد و شالیکاران بیشترین زیان را متحمل می شدند و اکنون با اعلام قیمت توافقی نگرانی ها از سوی بخشی از کشاورزان که برنج در اختیار دارند، از بین رفته است.
**نامه مجمع نمایندگان مازندران به وزیر جهاد کشاورزی
با این همه مجمع نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی اخیرا در نامه ای خطاب به وزیر جهاد کشاورزی که نسخه ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفته نوشتند برای تنظیم بارار خرید توافقی برنج ارقام محلی مورد توجه دولت قرار گیرد.
نماینده بایل در مجلس شورای اسلامی در خصوص این نامه به خبرنگار ایرنا گفت: هدف از نوشتن این نامه به وزیر جهاد کشاورزی تنظیم بازار با تولیدات داخلی بوده است.
حسین نیاز آذری با بیان اینکه برنج های زیادی در انبارهای شالیکوبی های استان مازندران وجود دارد، اضافه کرد: البته برنجکاران با قیمت توافقی اعلام شده راضی هستند و تا حدودی بازار رونق گرفته است.
کشاورزان مازندران به همراه کشاورزان استان گیلان 80 درصد برنج تولیدی کشور را تامین می کنند که از این میزان 42 درصد مربوط به مازندران است .
ارقام طارم محلی ، صدری ، هاشمی و دم سیاه به عنوان رقم های کم محصول و کیفی زبانزد مردم کشور است و استقبال برای تولید و خرید این ارقام همواره وجود دارد.
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران در فصل زراعی گذشته از 213 هزار هکتار زمین های شالیزاری استان ، 70درصد آن زیر کشت برنج ارقام محلی طارم صدری و هاشمی رفته و بقیه ارقام پر محصول بوده است.
علاوه بر این 35 هزار هکتار از زمین های شالیزاری استان هم پس از برداشت محصول کشت اول ، دوباره نشا کاری ودر 50 هزار هکتار از شالیزارهای استان نیز پرورش ساقه برای برداشت برنج دونوج انجام شده است.
بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران ، مقدار تولید امسال برنج سفید به بیش از یک میلیون و 50 هزار تن رسید.
روند کشت برنج در مازندران از اواسط اسفند هر سال با خیساندن بذر و خزانه گیری آغاز می شود و با انجام نشاء از اواسط فروردین ، از نیمه دوم تیرماه به مرحله برداشت می رسد.
6990/1899انتهای پیام /*


درباره gohari