خانه / Uncategorized / تعدیل 166 واحدی شاخص بورس در نخستین روز کاری هفته

تعدیل 166 واحدی شاخص بورس در نخستین روز کاری هفتهبه گزارش ایرنا، در معاملات امروز 950 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 327 میلیارد ریال در 64 هزار و 392 نوبت مبادله شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 53 واحد کاهش یافته است، اما شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 24 واحد بالا رفته است.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز 18 واحد رشد کرد، اما شاخص آزاد شناور که بیانگر بخشی از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 197 واحد افت کرد.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 179 واحد و شاخص بازار دوم بورس 31 واحد کاهش یافت.
در معاملات امروز، فلزات اساسی در صدر گروه های بورسی قرار گرفت؛ امروز در این گروه 109 سهم به ارزش 321 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش 214 میلیارد ریال و خودرو به ارزش 160 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم، گروه چند رشته ای صنعتی با معاملاتی به ارزش 96 میلیارد ریال جای گرفت.
گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش 78 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)،پارسان (نفت وگاز پارسیان)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) و فخوز (فولاد خوزستان) در معاملات امروز بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند، در مقابل وامید (گروه مدیریت سرمایه گذاری امید)، و معادن (توسعه معادن و فلزات) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت وگاز تامین) با معاملات مثبت مانع کاهش بیشتر نماگر بازار سرمایه شدند.

**ارزش یک هزار و 195 میلیارد ریالی معاملات فرابورس
شاخص کل فرابورس نیز در پایان معاملات امروز بیش از چهار واحد عقب نشینی کرد و در رقم یک هزار و 85 واحدی تثبیت شد.
در معاملات امروز، 428 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از یک هزار و 195 میلیارد ریال در 69 هزار نوبت خرید و فروش شد.
نمادهای زاگرس(پتروشیمی زاگرس)، مارون (پتروشیمی مارون)، خراسان (پتروشیمی خراسان) و شیراز (پالایشگاه شیراز) بیشترین تاثیر منفی را داشتند اما بمپنا (تولید برق مپنا) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) از بیشترین تاثیر مثبت برخوردار بودند.
بیشترین افزایش قیمت نیز در معاملات امروز به کاسپین (داروسازی کاسپین تامین)، بساما (بیمه سامان) و اتکام (بیمه اتکایی امین) تعلق داشت، بالاترین کاهش قیمت نیز به کشرق (صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود) تعلق گرفت.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام 2022** 6075
خیرنگار: میثم طاهری* انتشاردهنده: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


درباره gohari