خانه / Uncategorized / توسعه اقتصادی کردستان نیازمند رفتن به سمت کشاورزی علمی است

توسعه اقتصادی کردستان نیازمند رفتن به سمت کشاورزی علمی استبه گزارش خبرنگار ایرنا کریم ذوالفقاری شامگاه یکشنبه در جلسه بررسی کاهش مخاظرات بخش کشاورزی استان در سنندج افزود: مخاطرات بخش کشاورزی تهدید جدی برای امنیت غذایی محسوب می شود.
وی اظها کرد: کردستان از لحاظ اقتصادی به کشاورزی وابسته است و کشاورزی نیز وابستگی شدیدی به شرایط اقلیمی و آب و هوایی دارد.
وی ادامه داد: آسیب های وارده بر کشاورزی متاثر از عومل مختلفی است و این عوامل تهدیدی برای امنیت غذایی محسوب می شود.
ذوالفقاری با اشاره به شرایط ناسازگاری آب و هوا در چند سال گذشته افزود: سال گذشته به دلیل تغییرات جوی مخاطرات کشاورزی بسیار بالا بوده است اما علیرغم وضعیت نامناسب آب و هوا میزان تولید گندم بسیار خوب بوده است.
وی به رابطه مستقیم مخاطرات کشاورزی با شرایط جوی و آب و هوایی اشاره کرد و گفت: مسائلی همچون خشکسالی، سرمازدگی و تگرگ بیشترین خسارت را به کشاورزی وارد می کند.
وی اطلاع رسانی به کشاورزان، باغداران، زنبورداران و زراعت کاران در زمینه وضعیت جوی بمنظور مراقبت از محصول در برابر شرایط ناپایدار جوی را ضروری عنوان کرد.
معاون برنامه ریزی امور اقتصادی جهاد کشاورزی نیز در این نشست خسارت انواع مخاطرات کشاورزی را فزاینده و نگران کننده دانست و گفت: ادامه این روند می تواند پایداری تولید امنیت غذایی را با تهدید جدی مواجه کند.
محمد پیشداد افزود: سال زراعی 95 – 96 بیش از 310 هزار تُن به ارزش 39 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان وارد شده است.
وی بیشترین مخاطرات کشاورزی کشور را از سال 92 تا 95 با 41 درصد مربوط به خشکسالی و 35 درصد مربوط به سرمازدگی دانست.
وی بیشترین آسیب های بخش کشاورزی را مربوط به باغات و زراعت دانست.
پیشداد آتش سوزی جنگل ها، مراتع، بیابان زایی، تهدید امنیت غذایی و انقراض گونه ها را از پیامدهای ناگوار خشکسالی عنوان کرد.
وی میزان مخاطرات و آسیب های مربوط به محصول گندم در سال زراعی 95 – 96 در استان را حدود 390 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: 53 درصد خسارت وارده به کشاورزی مربوط به گندم بوده است.
وی تولید و معرفی گونه ها و ارقام سازگار با تغییر اقلیم، اصلاح سیاست ها، برنامه ها، حمایت ها، الگوی کشت، تشویق بسته های حمایتی دولت از بیمه بلایای طبیعی و اقلیمی را از جمله راهکارهای مقابله و پیشگیری با مخاطرات کشاورزی برشمرد.
کردستان جز استان هایی است که در معرض مخاطرات متنوع طبیعی قرار دارد. یک سوم تولیدات کشاورزی استان حاصل باغات ارگانیک است.
خبرنگار: شیوا اردلان منش**انتشار دهنده: امید بهمنی
7352/6108انتهای پیام /*


درباره gohari