خانه / Uncategorized / تولید دستگاه بیسیم شمشیربازی برای اولین بار در کشور توسط خوزستان

تولید دستگاه بیسیم شمشیربازی برای اولین بار در کشور توسط خوزستان

رضا روشن‌پور در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز (چهارشنبه، سوم دی‌ماه) در دفتر هیات شمشیربازی استان برگزار شد، اظهارکرد: شمشیربازی خوزستان فعلا از نظر نیروی انسانی در واقع چیزی ندارد و ما نیاز به جذب نیروی انسانی داریم و این بزرگ‌ترین کاری است که باید انجام دهیم تا بتوانیم جامعه آماری‌مان را بالا ببریم. اکنون نیز در حال برگزاری یک دوره شمشیربازی هستیم که تنها ۱۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند، آن هم به این دلیل که در گذشته فرهنگ اشتباهی جاافتاده بود که شمشیربازی رشته گران‌قیمتی است، در حالی که برای ورود به تمامی رشته‌ها باید هزینه شود. البته ما خودمان یکسری تجهیزات تهیه کردیم تا بتوانیم افراد را جذب کنیم. به نظر من یک فرد اگر بخواهد حرفه‌ای در این رشته فعالیت کند با مبلغ ۲ میلیون تومان هم می‌تواند اقدام به خرید تجهیزات کند. به نظر من شمشیربازی در وضعیت اقتصادی فعلی از ارزان‌ترین رشته‌ها است.

نبود شهرستان فعال شمشیربازی در خوزستان

به گزارش ایسنا، وی با بیان این‌که هیچ شهرستان فعالی در استان خوزستان وجود ندارد، گفت: در گذشته آبادان و خرمشهر فعال بودند که در حال حاضر از دلایل غیرفعال شدن آن‌ها می‌تواند کرونا باشد. البته با توجه به این‌که این شهرستان‌ها زیر نظر منطقه آزاد اروند قرار گرفتند، از هیات شمشیربازی خوزستان جدا شدند. به هر حال در تاریخ شمشیربازی خوزستان جز مقاطعی که آبادان، خرمشهر و اهواز در این رشته فعال بودند، هیچ وقت هیات فعالی نداشته‌ایم. البته اکنون در حال فعال کردن هیات‌های مسجدسلیمان، هفتکل، ایذه و رامهرمز هستیم. ما نمی‌خواهیم به صورت صوری برای فردی به عنوان رییس هیات شهرستان حکم بزنیم، بلکه می‌خواهیم اگر هیاتی را فعال کردیم به صورت قدرتمند کار کند. همچنین قصد داشتیم دزفول را هم فعال کنیم اما رئیس اداره ورزش و جوانان این شهرستان به ما گفت که نمی‌خواهیم. ضمن این‌که قصد فعال کردن برخی شهرستان‌ها مثل ماهشهر را هم داریم اما متاسفانه روسای ادارات این شهرستان‌ها جواب ما را نمی‌دهند. فعلا در مجموع می‌خواهیم چهار تا پنج شهرستان را به صورت قدرتمند فعال کنیم.

تولید دستگاه بیسیم شمشیربازی برای اولین بار در کشور توسط خوزستان

رئیس هیات شمشیربازی خوزستان با اشاره به تولید دستگاه بی‌سیم شمشیربازی برای اولین بار در ایران توسط هیات خوزستان، گفت: دستگاه امتیازدهی شمشیربازی را با یک هزینه متعادل تولید کرده‌ایم. پیش از این نیز این دستگاه به صورت سیمی بود و هدف ما از تولید این دستگاه درآمدزایی نیست و قصدمان پیشرفت در این رشته است. همچنین برای تولید این دستگاه و این‌که بتوانیم هفت تا هشت شهرستان را تجهیز کنیم به ۸۰ میلیون تومان نیاز داریم و امیدوارم باتوجه به این‌که ساخت این دستگاه افتخاری برای خوزستان است، مسئولان استان در بحث مالی به ما کمک کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ۳۰۰ میلیون تومانی که قرار بود اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان در اختیار هیات برای خرید تجیهزات قرار دهد، محقق شده است؟ عنوان کرد: مدیرکل ورزش و جوانان در این زمینه قول‌هایی داده است و فدراسیون نیز عنوان کرده، در صورتی که این پول به دست ما برسد در اولین مسابقات شمشیربازی، من را همراه با تیم‌ملی برای خرید تجهیزات شمشیربازی اعزام خواهد کرد. امیدوارم این پول زودتر در اختیار ما قرار بگیرد تا بتوانیم اقدام به خرید تجهیزات شمشیربازی کنیم.

نیاز به حمایت مالی داریم 

روشن‌پور در ادامه نیز خاطرنشان کرد: از زمانی که ریاست هیات را بر عهده گرفتم، برنامه‌های آموزشی‌مان آغاز شد و دوره‌ تئوری مربیگری را برگزار کردیم و کارگاه آموزشی آقایان و بانوان نیز در حال برگزاری است. مجوز برگزاری دوره درجه سه مربیگری اسلحه اپه را هم گرفته‌ایم و باید بگویم هدف از برگزاری این کارگاه‌ها کشف استعدادها است. ضمن این‌که ما روی آموزش و پرورش برای بحث کشف استعدادها بسیار حساب کرده‌ بودیم اما با شیوع کرونا و تعطیلی مدارس با مشکل مواجه شدیم. البته بهانه‌تراشی نمی‌کنیم و از طریق فراخوان‌هایی که داریم، مقوله استعدادیابی را دنبال خواهیم کرد. تاکید می‌کنم برای این کار نیز نیاز به بودجه و فرهنگ‌سازی داریم. همچنین استاندار خوزستان برای خرید تجهیزات رشته شمشیربازی قول‌هایی به ما داد که امیدوارم این قول عملیاتی شود زیرا ما نیاز به حمایت مالی داریم.

خیلی زود می‌توانیم در شمشیربازی بازدهی داشته باشیم

وی در پاسخ به این سوال که باتوجه به این‌که خوزستان در حال حاضر هیچ نیروی انسانی در شمشیربازی ندارد، آیا می‌توان به رسیدن استان به سطح اول کشور امیدوار باشیم؟ گفت: خیلی زود می‌توانیم بازدهی داشته باشیم. برخی استان‌ها سه چهار سال از فعالیت‌شان می‌گذرد اما اکنون جزو استان‌های اول تا سوم کشور هستند. پس اگر بتوانیم در جذب نفرات موفق باشیم، خواهیم توانست قهرمانی‌های بیشتری را کسب کنیم. در یک بازه دو ساله، خوزستان می‌تواند به سکوی کشور برسد و قطعا می‌توانیم رتبه‌مان را جزو سه‌ چهار استان اول کشور قرار دهیم زیرا پتانسیل شمشیربازی خوزستان کم نیست. استانی مثل یزد با ۸۰۰ هزار نفر جمعیت، اکنون ۸۰۰ شمشیرباز دارد، در حالی‌که جامعه جمعیتی خوزستان بسیار بالا است اما جامعه آماری‌ شمشیربازی به ۵۰ نفر هم نمی‌رسد که البته با کرونا فعلا هیچ نیروی انسانی نداریم و متاسفانه رتبه‌مان در کشور پایین است.

رئیس هیات شمشیربازی خوزستان خاطر نشان کرد: قصد داریم ۲ جشنواره استعدادیابی عمومی را برای کشف استعدادها برگزار کنیم زیرا تمرکزمان روی رده سنی پایه است. همچنین با همکاری شهرداری و از طریق بیلبوردهای شهری، قصد تبلیغ رشته شمشیربازی را داریم و این همکاری را می‌خواهیم با صدا و سیما هم داشته باشیم. معتقدیم شمشیربازی خوزستان مورد ظلم قرار گرفته است. در این رشته پرمدال، ۳۰۰ مدال تقسیم می‌شود و اگر خوزستان فعال شود، می‌تواند مدال‌های خوبی به دست آورد.

راه‌اندازی شمشیربازی ساحلی و معلولان در دست اقدام

وی در ادامه با بیان این‌که قصد داریم رشته شمشیربازی با ویلچر و شمشیربازی ساحلی را فعال کنیم، گفت: شمشیربازی جانبازان و معلولان در پارالمپیک فعال است و ما قصد سرمایه‌گذاری روی این رشته را داریم. همچنین با توجه به پتانسیل بالای خوزستان در سواحل، قصد فعال کردن رشته‌ شمشیربازی ساحلی را هم داریم.

گرایش بالای بانوان خوزستانی به شمشیربازی

روشن‌پور با بیان این‌که گرایش بانوان خوزستانی به رشته شمشیربازی بالا است، عنوان کرد: در حال حاضر مشکل داور و مربی را داریم، ضمن این‌که ورزشکارانی که قبلا در این رشته فعال بودند، انگیزه‌شان را از دست داده‌اند و رفته‌اند، البته چند نفر را برگردانده‌ایم. ما دست از تلاش برنمی‌داریم تا نتیجه بگیریم. ضمن این‌که از رسانه‌ها درخواست داریم از ما حمایت و پشتیبانی کنند تا به هدف‌مان برسیم.

انتهای پیام

درباره gohari