خانه / Uncategorized / جزییات جذب پرستار در قطر از زبان رییس انجمن کاریابی های بین المللی

جزییات جذب پرستار در قطر از زبان رییس انجمن کاریابی های بین المللی«محمد احمدپور» عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این یادداشت تفاهم در آذرماه سال 13٩٣ به امضای «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و «عبدالله بن صالح الخلیفی» وزیر کار و امور اجتماعی قطر رسید.
وی ادامه داد: همچنین بیست و سوم بهمن ماه سال 1396 هیاتی از وزارت کار قطر به تهران آمد و در نشست با مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار، معاون مدیر کل امور بین الملل وزارتخانه، نماینده انجمن صنفی کاریابی های بین المللی ایران (اصکابا) و چند تن دیگر از مسئولان مرتبط ماده 16 این یادداشت تفاهم بررسی و مصوباتی تایید شد که بکارگیری نیروی کار در رشته پرستاری از آن جمله بود.
احمدپور بیان داشت: برابر اعلام «محمدعلی جلایر» وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در قطر، متقاضیان باید واجد شرایط وزارت بهداشت قطر برای شغل پرستاری باشند و پذیرفته شدگان در مراکز بیمارستانی، کلینیک های درمانی و تخصصی، کلینیک مدارس یا به صورت پرستار خصوصی در خانه ها به کار گرفته می شوند.

** لزوم انعقاد قرارداد کاری برای ضمانت اجرا
به گفته وی، انجمن صنفی کاریابی های بین المللی ایران (اصکابا) موارد زیر را با اشتیاق اما توجه به چارچوب های قانونی و حقوقی مرتبط زیر دنبال می کند:
«هرگونه اقدام در این زمینه منوط به ابلاغ رسمی مراتب از سوی دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها یا معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال به اصکابا است که با پیگیری های تلفنی، هشتم فروردین نامه مربوط به اعلام مراتب از سوی جلایر به دفتر هدایت نیروی کار رسید و اقدامات بعدی مطابق صلاحدید وزارت کار در نخستین روزهای پس از تعطیلات انجام می شود».
احمدپور ادامه داد: مطابق استانداردهای بین المللی، از دیدگاه فنی، هر گونه اشتغال نیروی کار پرستاری و پزشکی در قطر مانند هر کشور دیگر، قبل از همه باید با تایید صلاحیت حرفه ای هر فرد به صورت موردی و بر اساس ارزیابی صلاحیت‌های حرفه ای از سوی وزارت بهداشت قطر صورت پذیرد که این مهم، مورد تاکید اصکابا و همچنین نمایندگان قطر در کمیته مشترک مربوطه نیز بود که این امر از طریق وابسته کار ایران در قطر پیگیری می شود.
وی تاکید کرد «توافق حاصل شده بین شرکت خصوصی و جلایر شفاهی بوده است؛ بنابراین بدون وجود قرارداد، ضمانت اجرای قابل اتکایی از دیدگاه حقوقی وجود ندارد».
این مقام صنفی ادامه داد: طرف قطری طبق اعلام وابسته کار ایران در قطر، یک شرکت خصوصی است. نماینده بخش خصوصی در حوزه اشتغال خارج کشور مطابق قانون و رویه همیشگی قبلی، انجمن صنفی کاریابی‌های بین المللی ایران (اصکابا) است. بنابراین بر اساس ضوابط حقوقی، رعایت تناسب شخصیت حقوقی در 2 طرف منطبق با شئونات بین المللی، فعالیت های اجرایی از مسیر اصکابا و توسط کاریابی های بین المللی عضو این انجمن انجام می شود.
وی ادامه داد: علاقه مندان می توانند ضمن پذیرش این اصل از نظر حقوقی که ارسال رزومه (اطلاعات شخصی) هیچگونه تعهدی برای اصکابا ایجاد نمی کند، رزومه های خود را به رایانه رسمی انجمن به نشانی info@scaba.ir ارسال یا در سامانه این انجمن ثبت نام کنند.
متقاضیان در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانند با دفتر اصکابا به شماره 88886875 تماس بگیرند.
هشتم فروردین ماه وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در قطر به خبرنگار ایرنا در دوحه گفت: استخدام پرستاران در چارچوب اجرای تفاهم نامه همکاری کار و کارگری ایران و قطر انجام می شود که بهمن ماه سال 1396 با حضور هیاتی از وزارت کار قطر در تهران امضا شد.
«محمدعلی جلایر» افزود: بر اساس این توافق و در مرحله نخست قرار است یک شرکت خصوصی قطری بخشی از کادر پرستاری خود را از طریق ایران تامین کند.
جلایر یادآوری کرد: در دهه گذشته بیش از 80 پرستار از ایران به قطر اعزام شدند که اکنون شمار کمی از آنان در این کشور باقی مانده اند.
به گفته وی، در چهار سال گذشته حدود یکصد نفر نیروی کار ایرانی به قطر اعزام شدند که فقط در بخش خدماتی بویژه رستوران های ایرانی به کار گرفته شدند.
وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در قطر اعلام کرد: تاکنون اطلاعات چهار هزار و 500 خانوار ایرانی شاغل در قطر به ثبت رسیده و برای آنان کارنامه شغلی صادر شده است که بر اساس این اطلاعات حدود 30 هزار ایرانی در قطر زندگی می کنند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام*9186*1961*انتهای پیام /*


درباره gohari