خانه / Uncategorized / دبیر: منافع هزاران نفر را قربانی چند نفر نمی‌کنم/ نمی‌توانیم مثل قبل دلار خرج کنیم

دبیر: منافع هزاران نفر را قربانی چند نفر نمی‌کنم/ نمی‌توانیم مثل قبل دلار خرج کنیم

به گزارش ایسنا، علیرضا دبیر در مورد شیوع بیماری کرونا و پویش‌هایی که در این‌باره راه افتاده و انتظار از قهرمانان، گفت: اول اینکه دعا می‌کنم شر این بلا از سر ملت ایران و تمام جهان برداشته شود و از مردم عزیز می‌خواهم که ضمن رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی، برای رفع این بلا، دعا کنند. من یک خواهش از قهرمانان دارم که در خانه ماندن را در بین مردم ترویج کنند؛ چرا که اگر این امر انجام شود، خودش یک اتفاق بزرگی است.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد بدهی‌های کشتی در زمان تحویل گرفتن فدراسیون، تصریح کرد: با حسابرسی که کردیم و با جمع شدن تمامی بدهی‌ها از جمله، مالیات، آژانس هواپیمایی، بیمه، تشک کشتی، نورپردازی، ترانسفر، مخارج اردوها و…  در حدود ۵۸ میلیارد تومان بدهکار بوده‌ایم. البته باید بگویم که با کمک و همکاری وزارت ورزش و جوانان و شخص وزیر بود که با وجود این بدهکاری حساب فدراسیون بسته نشد و ممنوع‌الخروج نشدیم و با رایزنی‌هایی که در حال انجام است و با جلساتی که با طلبکاران داشتم، به دنبال این هستیم که این مسأله بدهی‌ها را نیز را رفع کنیم.

وی در مورد تفاهم‌نامه‌هایی که فدراسیون در این مدت با سازمان‌ها منعقد کرده است، گفت: ما یک تفاهم‌نامه خوب با آموزش و پرورش امضا کردیم. در اواخر دهه ۷۰ ما یک میلیون کشتی‌گیر فعال در جمعیت ۶۵ میلیونی داشتیم اما در حال حاضر تعداد کشتی‌گیر بیمه شده در جمعیت ۸۳ میلیونی حدود ۴۵ هزار نفر است. با آسیب‌شناسی که در این مورد داشتیم یکی از موارد مهمی که دریافتیم این بود که ما ارتباط با آموزش و پرورش نداریم و در پی آن یک تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش به امضا رساندیم که تشک‌های کشتی در آموزش پرورش برود و مسابقات نوجوانان با همکاری آموزش و پرورش انجام شود. یک تفاهم‌نامه دیگری که به انعقاد رساندیم با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود که تمام هزینه‌های درمان ملی‌پوشان بر عهده آنان باشد.

دبیر افزود: با توجه به هزینه میلیاردی برای تهیه مکمل برای کشتی‌گیران، در این مورد هم تفاهم‌نامه‌ای را با شرکتی که مورد تأیید است به امضا رساندیم که این مکمل‌ها به صورت رایگان به دست ملی‌پوشان برسد. دیگر تفاهم‌نامه‌ای که بستیم با دانشگاه صنعتی شریف بود تا مشخص شود تا در سال‌های آینده می‌خواهیم کجا باشیم و کار تحقیقاتی و توسعه‌ای خواهد بود. با دانشگاه آزاد نیز تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کردیم تا همکاری لازم را برای ادامه تحصیل ملی‌پوشان داشته باشد، در رقابت‌های لیگ شرکت کنند و آکادمی‌های کشتی را در مجموعه‌های خود راه‌اندازی کنند.

دبیر در مورد برگزاری لیگ و مصدومیت برخی از کشتی‌گیران در این مسابقات اظهار کرد: اول اینکه کشتی‌گیران محدودی در مسابقات می‌توانند کسب مدال کنند و فردی که در المپیک موفق باشد می تواند به واسطه پاداشی که می‌گیرد از کشتی منتفع باشد اما من به عنوان رئیس فدراسیون نمی‌توانم جلوی برگزاری لیگ را بگیرم؛ چرا که لیگ می‌تواند برای تعداد بسیار زیادی از کشتی‌گیران و مربیان منفعت مالی داشته باشد. در کشتی نفر اول نفع می‌برد اما نفرهای بعدی چه می‌شوند؟ باید برای آن‌ها هم محل درآمدی باشد. لیگ می‌تواند باعث دیده شدن کشتی‌گیران شود و من خودم در لیگ دیده شدم و در لیگ امسال نیز کشتی‌گیری مانند امیرحسین زارع توانایی خود را نشان داد.

رئیس فدراسیون کشتی با بیان اینکه حضور در لیگ اختیاری است و من به کسی نمی‌گویم که به اجبار در این رقابت‌ها حاضر شود، ادامه داد: وظیفه من ایجاد زمینه است، هرکس دوست داشت کشتی بگیرد و هرکس دوست نداشت، کشتی نگیرد. اما در مورد حسن یزدانی و علیرضا کریمی باید بگویم که حسن یزدانی با قراردادی که امسال در لیگ بست، بسیار بیشتر از جوایزی که برای مدال جهانی او در نظر می گیرند منفعت مالی داشت. از طرفی وی ۷۰ درصد پارگی رباط پا داشته است و شما در ۱۰ سال گذشته ببینید که چند نفر از کشتی‌گیران از ناحیه پا مصدوم شدند و حسن یزدانی هم در مرور فن با یک کشتی‌گیر ۵۷ کیلوگرمی رباط پاره کرد و دکتر کیهانی، پزشک وی نیز گفت که شانس آورد که زودتر این اتفاق برایش افتاد؛ چرا که در چند ماه دیگر قطعا این اتفاق برای وی می افتاد.

دبیر در مورد نحوه برگزاری لیگ گفت: در سال‌های گذشته لیگ در ۲ روز برگزار می‌شد اما امسال در حدود ۴۰ روز برگزار شد. حمایت‌کننده مالی باید زمان کافی داشته باشد که ورود کند و بتواند از حضورش در لیگ منتفع باشد و امیدوارم که با رفع شدن مسأله کرونا، امسال بتوانیم لیگ را پس از المپیک و در مدت زمان بیشتری برگزار کنیم. به نظر من لیگ به یک‌سری از کشتی‌گیرها می سازد اما حتما به یک سری‌ها نیز نمی‌سازد. من نمی توانم به خاطر چند نفر، جلوی منافع چند هزار نفر را بگیرم. برگزاری لیگ باعث دیده شدن کشتی، حضور حمایت کننده های مالی و بالا آمدن برند کشتی می شود.

وی در مورد بودجه فدراسیون کشتی گفت: اولا باید از وزیر ورزش و جوانان تشکر ویژه کنم که در ریزترین موضوعات پیگیر هستند. در بحث مالی با توجه به اینکه مسائل تحریم هم وجود دارد کار مشکل است و نمی‌توانم برای این موضوع دعوا کنم؛ چرا که کار جلو نمی رود و ما همه در یک تیم و در یک کشتی هستیم اما ایشان و معاون مالی وزارت ورزش واقعا حمایت کردند. به هر حال مشکل این است که بودجه کشتی کم بسته شده است. ما حدودا ۳۸ سفر داریم و هر سفر با هزینه بلیط، هتل و سایر موارد حدود یک میلیارد تومان می‌شود و جمع این هزینه‌ها نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان است. کل بودجه‌ای که فدراسیون دارد حدود ۱۲ میلیارد تومان است و ۲ میلیارد هم بودجه ما از کمیته ملی المپیک است اما با این بودجه قبلا با دلار ۳ هزار تومانی کار انجام می شده است ولی الان با دلار ۱۵ هزار تومانی، کار سخت است.

دبیر با اشاره به رایزنی‌های انجام شده با حمایت‌کننده‌های مالی ادامه داد: صحبت‌هایی انجام شده و اتفاقات خوبی قرار است بیفتد؛ چه در وزارت ورزش و چه در کمیته ملی المپیک و من در اینجا باید از دکتر سلطانی‌فر و دکتر صالحی امیری تشکر کنم که بحث کارشناسی ما را قبول کرده‌اند که بتوانیم سقف بودجه را بالا ببریم. این دوستان تا اینجای کار واقعا به ما کمک کرده‌اند.

رئیس فدراسیون کشتی با بیان اینکه کسی که مسئول فدراسیون است باید اولین دغدغه‌اش مسائل مالی و زیرساختی باشد و اگر این کارها درست شود، به بحث فنی هم سرایت خواهد کرد، در مورد بازسازی‌ خانه‌های کشتی شهید هادی و صدرزاده گفت: روز اولی که آمدم در اردوی تیم های نوجوانان و جوانان حضور یافتم اما پس از اینکه خوابگاه‌ها را دیدم به آن ها گفتم که من از شما عذرخواهی می‌کنم و اگر دفعه دیگر در اردوها حضور یافتید وضعیت این گونه نخواهد بود. وقتی در خانه کشتی شهید هادی و اردوی تیم های بزرگسالان نیز حضور یافتم، همین موضوع را گفتم و از آنها نیز عذرخواهی کردم.

وی ادامه داد: بدون اینکه یک ریال کمک دولتی بگیریم حدود ۱۷ میلیارد و هفتصد میلیون تومان  از بخش خصوصی کمک شد تا این کار انجام شود و به جرأت می‌توانم بگویم که خانه کشتی شهید هادی بهترین خانه کشتی دنیاست. من باید از آقای طالقانی تشکر کنم که چندین سال پیش این خانه کشتی را راه انداخت و ما نیز در ادامه آن را بازسازی کردیم.

دبیر در مورد وضعیت آکادمی ملی کشتی که در کنار دریاچه ورزشگاه آزادی ساخته شده است، گفت: اولا باید از حمایت‌کننده مالی این پروژه تشکر کنم؛ چراکه اصل کار خیلی خوب بوده است. اما واقعیت این است که مشورت بدی داده‌اند و طراحی بدی شده است. این پروژه حدود ۸۰ درصد آن انجام شده است و برای تکمیل مابقی آن ۳۰ میلیارد تومان هزینه نیاز است. البته با توجه به ایرادات کارشناسی که این مجموعه دارد و اینکه کنار این ساختمان نزدیک به هزار متر زمین را در اختیار گرفتیم، حتما باید یک ساختمان به عنوان فدراسیون و همچنین سالنی برای بدنسازی نیز ساخته شود که تکمیل کل پروژه حدود ۶۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد و باید در این مورد با اسپانسر مربوطه جلسه‌ای گذاشته و صحبت کنیم.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد کسب دوباره کرسی از دست رفته بین‌المللی ایران در اتحادیه جهانی کشتی گفت: حمید سوریان قبول زحمت کرده تا بتوانیم دوباره این پست را به دست آوریم اما دیگر نمی‌توانیم مانند دوره قبل هزینه دلاری کنیم و امیدواریم که اسم حمید سوریان ۵۰ درصد به ما کمک کند و مابقی کار را نیز فدراسیون انجام دهد. در مورد کسب کرسی آسیایی نیز از عباس جدیدی خواستیم که ورود کند. ما کشتی‌گیران رده اولی در کشتی ایران داریم و عباس جدیدی یکی از آنها است و امثال آقای جدیدی باید در کشتی باشند؛ چراکه وقتی ایشان از کشتی برود، نفرات درجه دو و سه در کشتی می‌آیند.

وی در پایان در مورد ریاست هیأت‌های کشتی استان ها از جمله مازندران خاطرنشان کرد: به یک‌سری از قهرمانان که با من تماس می‌گرفتند، گفتم  که یک‌سری اصول در انتخابات داریم و اصول مدیریت مشخص است. بحث اخلاق نیز که همه آن را رعایت می کنند، اما از مهم‌ترین فاکتورها برای من این است که شخصی که در رأس هیأت قرار می گیرد، بتواند آورده مالی داشته باشد تا بتواند به کشتی کمک کند. کسانی به این موضوع ورود کنند که آورده داشته باشند؛ البته اگر مدیری ورود کند که قهرمان نیز باشد بهتر است.

انتهای پیام

درباره gohari