خانه / Uncategorized / دخالت های آمریکا عامل تمامی نا امنی های منطقه است/استقبال از پیوستن ایران به کریدور چین پاکستان

دخالت های آمریکا عامل تمامی نا امنی های منطقه است/استقبال از پیوستن ایران به کریدور چین پاکستانبه گزارش ایرنا ‘خالد محمود’ عصر دوشنبه در کنفرانس پژوهشی با عنوان ‘زمینه های همکاری ایران و پاکستان در تامین امنیت منطقه ای’ در پژوهشکده مطالعات راهبردی اسلام آباد تصریح کرد:پس از اعلام سیاست های ترامپ در خصوص افغانستان و جنوب آسیا، نه تنها بی ثباتی در منطقه حاکم شده بلکه تنش های منطقه ای افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه چشم انداز ترسیم شده از سوی ایالات متحده آمریکا در منطقه معرفی پاکستان به عنوان مسئول تمامی نا امنی های منطقه است، افزود:این چشم انداز و وضعیت نه تنها واقعی نبوده، بلکه کاملا برعکس است.
خالد محمود اضافه کرد:سیاست آمریکا به صورت واضح و آشکار علیه پاکستان اعلام می شود و این راهبردها از سوی دیگر در قبال ایران، چین و روسیه نیز استفاده می شود.
این تحلیلگر سیاسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان سفرهای فراوان خود به ایران در بازه های زمانی متفاوت، تصریح کرد:تحولات ایران و نقش این کشور در منطقه غیر قابل انکار بوده و لازم است، کشورهای منطقه برای تحقق اهداف و منافع مشترک با یکدیگر همکاری کنند.
رییس پژوهشکده مطالعات راهبردی اسلام آباد ادامه داد:تنها با همکاری و مشارکت همه جانبه می توانیم مقابل توطئه های آمریکا ایستادگی کنیم .

***از پیشنهاد ایران برای پیوستن به CPEC استقبال می کنیم
این تحلیلگر سیاسی و سفیر پیشین پاکستان در ایران در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم تامین منافع همه کشورها از طرح های اقتصادی، گفت:چین و پاکستان کریدور اقتصادی موسوم به CPEC را در دست اجرا دارند و اخیرا نیز ایران برای پیوستن به ایرن طرح ابراز علاقه کرده که از این پیشنهاد با آغوش باز استقبال می کنیم.
خالد محمود تصریح کرد:اسلام آباد نه تنها بندر چابهار را رقیب فعالیت های خود نمی داند بلکه به معنای واقعی بنادر چابهار و گوادر را خواهر خوانده همدیگر می داند.
وی اضافه کرد: در مسیر تحقق اهداف کریدور اقتصادی چین و پاکستان برخی کشورها سنگ اندازی کردند که در خاطره مردم پاکستان باقی می ماند.
این کنفرانس پژوهشی با حضور جمعی از تحلیلگران سیاسی و سخنرانی سعدالله زارعی مدیر موسسه مطالعات سیاسی اندیشه سازان نور در اسلام آباد برگزار شد.
به گزارش ایرنا،چین بزرگترین هم پیمان تجاری-اقتصادی پاکستان است و قراردادهای فراوانی به ارزش ده ها میلیارد دلار، از جمله قرارداد احداث کریدور اقتصادی مشترک بین دو کشور امضا شده است.
چین برای موفقیت این طرح بااختصاص یک صندوق 40 میلیارد دلاری به دنبال سرمایه گذاری بیش از 100 میلیارد دلار ی در این راه است.
چین در کنار کریدور اقتصادی مذکور در حال تلاش برای راه اندازی کریدورهای دیگری نیز با حضور کشورهای بنگلادش و سریلانکا است و ممکن است بخش هایی از آن هندوستان را نیز شامل شود.
شبک**آساق**6125**1708**سیدبهادر حسینی**انتشار**علیرضا ارشادیانتهای پیام /*


درباره gohari