خانه / Uncategorized / دستور و پیگیری وزیران جهاد کشاورزی و صنعت و تجارت برای تسهیل صادرات گوجه فرنگی

دستور و پیگیری وزیران جهاد کشاورزی و صنعت و تجارت برای تسهیل صادرات گوجه فرنگیسید کمال الدین شهریاری روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: قیمت پایین و نبود بازار مشکل دیرینه محصول گوجه فرنگی خارج فصل در استان بوشهر است که تقویت زیرساخت ها در کشور و ایجاد امکان صادرات از جمله راهکارهای حل این مشکل است.
وی اضافه کرد: امسال برای جلوگیری از تکرار این مشکل برای گوجه کاران استان بوشهر با پیگیری های انجام شده با وزیران جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت بازاریابی و عرضه محصول، ارسال آن به کارخانه های صنایع تبدیلی و صادرات آن به کشورهای سردسیر و همسایه از جمله راه حل های اصولی برای حل این معضل همیشگی گوجه فرنگی کاران این استان تعیین شده است.
شهریاری ادامه داد: بازار کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای سردسیر از جمله روسیه و آسیای میانه، بازارهای هدف بسیار مهم برای عرضه محصول گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.
وی بیان کرد: در این ارتباط با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد با هماهنگی مراجع امنیتی و نظامی، مرزهای کشور عراق بویژه مرزهای خسروی و قصرشیرین در کوتاه ترین زمان برای صادرات گوجه فرنگی باز شود.
وی بیان کرد: همچنین وزارت جهاد کشاورزی نیز برای روان سازی شرایط صادرات به سایر کشورهای هدف، پیگیری‌های لازم را انجام دهد.
سال گذشته به دلیل شرایط جوی مناسب برای محصول گوجه فرنگی، رطوبت و نور مناسب، نبود پدیده سرما زدگی باعث برداشت زودهنگام و افزایش میزان تولید این محصول در استان بوشهر شد که این امر کاهش قیمت محصول و ضرر و زیان کشاورزان استان را در پی داشت.
درهمین ارتباط سال گذشته با حضور اعضای کمیسیون بخش کشاورزی مجلس شورای اسلامی و همکاری دولت سازمان تعاون روستایی برای جلوگیری از زیان بیشتر اقدام به خرید محصول گوجه فرنگی مازاد گوجه کاران استان بوشهر به میزان 63 هزار و 850 تن با قیمت توافقی کرد.
در سال زراعی جاری 12 هزار هکتار زمین در استان بوشهر زیر کشت گوجه فرنگی خارج فصل است که با توجه به کاهش منابع آبی و اجرای طرح رعایت الگوی کشت سطح زیر کشت این محصول در استان در مقایسه با سال گذشته حدود 2 هزار هکتار کاهش نشان می دهد.
براساس پیش بینی ها در سال جاری 560 هزار محصول گوجه فرنگی خارج فصل در استان بوشهر تولید می شود.
محصول گوجه فرنگی خارج فصل در استان بوشهر در ماه های مرداد و شهریور کشت و در آذر و دی ماه برداشت می شود به همین دلیل به آن خارج فصل می گویند، این در حالی است که در دیگر نقاط کشور فصل برداشت گوجه فرنگی بهار و تابستان است.
6047/6043**
خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهنده: خدانظرخواجهانتهای پیام /*


درباره gohari