خانه / Uncategorized / دور چهارم مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی برگزار شد

دور چهارم مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی برگزار شدبه گزارش روز یکشنبه ایرنا، در این مذاکرات خانم مارتینی مدیر اداره دوجانبه وزارت تجارت اندونزی که ریاست هیات اندونزیایی را به عهده داشت با اشاره به اهمیت موافقت نامه تجارت ترجیحی بین دو کشور، اظهار داشت رئیس جمهوری و وزیر بازرگانی این کشور بر امضای هر چه سریع تر این موافقت نامه تاکید دارند و آن را برای توسعه تجارت بین طرفین حائز اهمیت می دانند.
میرهادی سیدی سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت نیز که ریاست هیات مذاکره کنندگان ایرانی را به عهده داشت، ضمن اشاره به موقعیت و اهمیت دو کشور ایران و اندونزی در غرب و شرق قاره کهن، سطح فعلی روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را در حد مطلوب ندانست و اظهار امیدواری کرد: با توجه به ظرفیت های دو کشور از جمله در حوزه های سرمایه گذاری، توریسم و تجارت کالا، این موافقت نامه بتواند بستری برای گسترش همکاریهای تجاری و اقتصادی فراهم نماید.
وی ادامه داد ایران آمادگی دارد تا پایان سال جاری این موافقت نامه را نهایی کرده و برای امضاء توسط مقامات دو طرف آماده نماید.
مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی که از چند سال قبل شروع شده بود، در مقطعی برای مدتی متوقف شد.
سرانجام در اجلاس کمیسون مشترک دوازدهم دو کشور در خرداد 1394 در تهران، مجدد تصمیم بر ادامه مذاکرات گرفته شد که در این راستا تاکنون چهار دوره مذاکرات آن انجام شده است. در مذاکرات دور چهارم در اندونزی در خصوص متن اصلی موافقت نامه مذاکرات فشرده ای انجام شد و بخشهای زیادی از آن مورد توافق طرفین قرار گرفت.
‘انور کمری’ رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی در این زمینه به ایرنا گفت: در این مذاکرات همچنین در زمینه قواعد مبداء و فهرست کالاهای درخواستی طرفین برای اعطای امتیازات ترجیحی مذاکرات سودمندی انجام شد.
وی با بیان اینکه ‘ قرار است دور بعدی مذاکرات بزودی در ایران برگزار شود’ افزود: طرفین امیدوارند تا پایان سال جاری این موافقت نامه را نهایی نمایند.
به گفته رایزن بازرگانی ایران، دو کشور زمینه های زیادی برای تجارت کالا دارند که موافقت نامه تجارت ترجیحی و کاهش تعرفه واردات می تواند به رقابتی تر شدن قیمت کالاهای صادراتی و افزایش حجم تجارت دو کشور کمک کند.
مشتقات نفتی از جمله قیر، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی و خشکبار از جمله خرما، فرش، مصالح ساختمانی، گیاهان دارویی، از جمله کالاهایی هستند که می توان از ایران به اندونزی صادر کرد و در مقابل کاغذ، روغن پالم، کاکائو، محصولات چوبی و ورق های ام دی اف از جمله کالاهای وارداتی از اندونزی هستند. آساق ** مریم شفیعیانتهای پیام /*


درباره gohari