خانه / Uncategorized / ذخیره سد زاینده رود نسبت به میانگین بلند مدت 80 درصد کاهش دارد

ذخیره سد زاینده رود نسبت به میانگین بلند مدت 80 درصد کاهش داردعلی بصیرپور روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: میزان کنونی آب ذخیره شده در سد زاینده رود حدود 149 میلیون متر مکعب و حتی وخیم تر از سال گذشته است.
وی اضافه کرد: ذخیره سال گذشته در چنین روزهایی حدود 165 میلیون متر مکعب بود.
به گفته او ظرفیت حداکثری سد زاینده رود یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب برآورد می شود و گزارش های کنونی نشان می دهد که تنها حدود یک دهم این سد دارای آب است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به کاهش میزان آب ورودی به سد، تصریح کرد: میزان ورودی آب پارسال حدود 30 متر مکعب بر ثانیه بود، اما هم اکنون این میزان به 7 متر مکعب در ثانیه رسیده است.
بصیرپور ادامه داد: میزان بارش ها در ماه های آبان و آذر امسال در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان صفر گزارش شد و این شرایط، وضعیت قرمز را برای سد زاینده رود رقم زده است.
بصیرپور اضافه کرد: آمار و ارقام مربوط به بارشها حاکی از این است که در حقیقت بارشهای پاییز را از دست داده ایم و باید چشم انتظار بارشهای زمستانه باشیم.
وی با اشاره به کاهش بارشها در آذر امسال خاطرنشان کرد: میانگین بارشهای متوسط در مدت یاد شده در منطقه چلگرد(یکی از مناطق تامین کننده آب زاینده رود) افزون بر 300 میلی متر بوده، اما این بارش هم اکنون حدود 66 میلی لیتر گزارش می شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان همچنین تاکید کرد: افزایش آب خروجی از سد زاینده رود به منظور کشت پاییزه کشاورزان و جاری شدن رودخانه در کلانشهر اصفهان منوط به تصمیم شورای هماهنگی زاینده رود است.
وی با بیان تصمیم های این شورا نیز به میزان بارش های روزهای آینده، مقدار ورودی آب به سد زاینده رود و اینکه میزان حجم سد به حد قابل اطمینانی برسد، بستگی دارد.
رودخانه زاینده رود برای کشت بهاره کشاورزان، امسال از هفته دوم فروردین در اصفهان جاری شد و این جریان تا خرداد ادامه داشت.
سال گذشته نیز رهاسازی آب زاینده رود بمنظور کشت کشاورزان شرق اصفهان از روز سوم بهمن با حجم 60 متر مکعب بر ثانیه آغاز شد و به مدت حدود 22 روز ادامه داشت.
سهم حقابه کشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود حدود 400 میلیون مترمکعب و سطح زیر کشت غله پاییزه در شرق شهرستان اصفهان در سال گذشته حدود 28 هزار هکتار بود که این رقم کمتر از یک سوم از وسعت اراضی در دوران رونق کشت است.
شرایط ناگوار خشکسالی امسال دامنگیر حوضه آبریز زاینده رود نیز شده تا جایی که مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی 12 مهر امسال اعلام کرد: در سال آبی جدید، این حوضه با خشکسالی خفیف مواجه است.
مهرزاد احسانی همچنین با تاکید براینکه خشکسالی‌های 10 سال گذشته و کاهش بارش‌ها در منطقه فلات مرکزی باعث شده است تا سد و حوضه‌ آبریز زاینده‌رود در کمبود شدید آبی قرار گیرد، گفت: این منطقه به عنوان یکی از حوضه‌های مهم مورد توجه مسئولان استانی و ستاد آب کشور، در سال آبی 95-96 شاهد بارش‌های متفاوت در بالادست و پایین دست خود بوده است.
بر اساس اعلام مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی، حجم بارش‌های سال آبی 95-96 در پایین دست حوضه آبریز زاینده ‌رود 54 میلی متر بوده و این اعداد و ارقام از کاهش 40 درصدی ریزش‌های جوی منطقه نسبت به متوسط بلندمدت و اُفت 55 درصدی نسبت به سال آبی گذشته حکایت دارد.
زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی رود زندگی‌بخش، بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود 200 کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.
این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته است، در دهه های اخیر به علت خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت به یک رود خانه فصلی تبدیل شده و در محل پائین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشورمان در سال 1349 بهره برداری شد؛ این سد قوسی شکل در 110 کیلومتری غرب اصفهان بر روی رودخانه زاینده رود قرار دارد، سد قوسی زاینده رود، سد تنظیمی، نیروگاه، ایستگاه، پمپاژ اصلی، ایستگاه پمپاژ تکمیلی و حوضه آبریز از جمله تاسیسات این مجموعه به شمار می رود.
گ / 6020 / 6022 خبرنگار: علیرضا حکیمیان – انتشار دهنده : عمادیانتهای پیام /*


درباره gohari