خانه / Uncategorized / رئیس سازمان توسعه تجارت: تعرفه واردات خودروهای تمام برقی پنج درصد است

رئیس سازمان توسعه تجارت: تعرفه واردات خودروهای تمام برقی پنج درصد استبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مجتبی خسروتاج» روز دوشنبه در حاشیه چهاردهمین اجلاس اقتصادی مشترک ایران و بلاروس به خبرنگاران اظهار داشت: تعیین تعرفه پنج درصد به منظور فرهنگ سازی برای استفاده از این خودروها و برای شروع بوده است و این درست نیست که بگوییم تعرفه پنج درصد پایه بوده و حالا 9 برابر افزایش یافته است.
رئیس سازمان توسعه و تجارت اضافه کرد: البته باید توجه کنیم که خودروهای هیبریدی متفاوت از خودروهای تمام برقی است، خودروهای هیبریدی دوگانه سوز هستند و از لحاظ فنی متفاوت از خودروهای تمام برقی هستند.
خسروتاج تاکید کرد: با این بحث های فنی مردم را گیج نکنیم چرا که متخصصان به اندازه کافی در رابط با قدرت های مختلف و مصرف سوخت این خودروها توضیح دادند.
وی همچنین درباره اهداف تجاری تعیین شده برای سال 97 گفت: براساس برنامه ششم توسعه که رشد 21 درصدی برای تجارت را تعیین کرده و همچنین دولت نیز برای توسعه صادرات هدف های کمی را تعیین کرده که سازمان توسعه تجارت براساس این اهداف حرکت می کند.
خسروتاج با بیان اینکه در ماه های گذشته وضعیت صادرات بهبود یافته است، گفت: برخی از کاهش صادرات نیز به دلیل کاهش قیمت ها در بازارهای جهانی و یا تعمیرات سالیانه واحدها بوده است اما آمار صادرات صنعت و کشاورزی در اکثر اقلام رشد داشتیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت در رابطه با تعرفه واردات کالاهای مشابه نیز گفت: استفاده از نظام تعرفه ای به منظور کنترل واردات و حمایت از تولید داخل است بنابراین در آذرماه نیز برای حمایت از تولید داخل نظام تعرفه ای برای کالاهای مشابه ابلاغ شد.
وی افزود: تعیین حقوق پایه گمرک از اختیارات مجلس شورای اسلامی است و در طی سال های گذشته این میزان چهار درصد تعیین شده است اما تعیین سود بازرگانی از اختیارات دولت است و همچنین نیاز نیست که لیست کالاهای مشابه به مجلس ارائه شود.
خسروتاج در پایان درباره روابط بانکی با بلاروس گفت: هفته گذشته هیاتی با مقام بانکی بلاروس جلسه ای داشته است و بانک هایی از دو طرف مذاکره داشتند و در حال حاضر بانک تجارت در آن کشور فعال است و مقدمات سایر بانک ها نیز در آنجا فراهم شده است.
به گزارش ایرنا، چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و بلاروس دوم و سوم بهمن در نمایشگاه بین المللی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان توسعه تجارت، وزیر صنایع بلاروس و هیات همراه برگزار می شود.
امضای نقشه راه توسعه همکاری های ایران و بلاروس برای سالهای 2018 تا 2020 از جمله اولویت های این اجلاس است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام * 9132* 6075
خبرگار: فرزانه سلامت بخش** انتشاردهنده: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


درباره gohari