خانه / Uncategorized / رشد اقتصادی کشور با کمترین اتکا به درآمدهای نفتی/ تامین منابع مالی پروژه قطار برقی مشهد – تهران

رشد اقتصادی کشور با کمترین اتکا به درآمدهای نفتی/ تامین منابع مالی پروژه قطار برقی مشهد – تهرانبه گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت پنجشنبه شب در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان رضوی در مشهد افزود: قیمت هر بشکه نفت در آبان سال 1392 حدود 104 دلار بود که براساس آخرین گزارش وزارت نفت، متوسط قیمت نفت در 6 ماه اول امسال 47 دلار برای هر بشکه بوده است.
وی اظهار کرد: منابع درآمدی در حوزه نفت از 251 میلیارد دلار در سال 92 به 157 میلیارد دلار در سال 95 رسید.
وی با اشاره به شاخص های رشد و توسعه در کشور گفت: در بهار امسال رشد اقتصادی کشور مثبت و معادل هفت درصد بوده است، همچنین تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته حدود 795 هزار نفر به تعداد شاغلین کشور افزوده شده است.
نوبخت افزود: سهم مالیات از منابع مالی کشور نیز از 33 درصد به 36 درصد افزایش پیدا کرد که این سهم باید افزایش بیشتری پیدا کند اما این افزایش در کوتاه مدت محقق نمی شود و با توجه به شرایط اقتصادی کشور نمی توان فشار بیشتری بر مودیان مالیاتی وارد کرد.
وی اظهار کرد: مرکز آمار ایران که در سال گذشته نرخ تورم را 12.7 درصد اعلام کرد، امروز این نرخ را 11.5 درصد اعلام می کند اما مخالفان دولت تلاش می کنند نرخ تورم را پررنگ نشان دهند.

* پرداخت تسهیلات به 25 هزار واحد تولیدی
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما برای چرخیدن چرخ اقتصادی کشور، به غیر از سرمایه گذاری خارجی از 2مسیر پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی بخش خصوصی و اختصاص اعتبارات دولتی برای اجرای طرحهای عمرانی اقدام کردیم.
وی افزود: در این راستا، پیش بینی ما پرداخت 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات به هفت هزار و 500 واحد تولیدی بود اما درخواست برای تسهیلات به 17 هزار و 900 واحد رسید و هم اکنون به 25 هزار واحد تولیدی در کشور تسهیلات پرداخت شده است این در حالی است که کل واحدهای تولیدی در کشور 80 هزار واحد است.
وی اظهار کرد: با اینکه تسهیلات پرداختی آثار خوبی در بخش تولید به جا گذاشته و نرخ رشد اقتصادی کشور مثبت شده و وضعیت اشتغال نیز نسبت به گذشته بهبود یافته است اما هنوز نرخ بیکاری در کشور 11.5 درصد است و بیش از سه میلیون نفر بیکار هستند.
نوبخت با اشاره به سفر رئیس جمهوری به خراسان رضوی گفت: در این سفر 731 میلیارد تومان برای اجرای پروژه ها تصویب شد که تا امروز بیش از یکهزار میلیارد تومان در این استان برای دولت تعهد ایجاد شده است.
وی افزود: رئیس جمهوری متعهد به انجام تعهدات خود در استانهاست.
وی اظهار کرد: دولت برای حل مسائل خود و رفع کمبود منابع مالی اقدام به فروش اوراق مشارکت کرده است که این یک روش بین المللی و شناخته شده در همه کشورهاست به طوری که در این زمینه آمریکا و ژاپن بدهکارترین کشورها در فروش اوراق مشارکت به شمار می روند.
نوبخت ادامه داد: دولت تلاش می کند بتواند سال به سال اوراق مشارکتی را که در سنوات گذشته فروخته بازخرید کند و به همین منظور از ابتدای امسال تاکنون حدود هشت هزار میلیارد تومان از اوراق فروخته شده در سال گذشته، بازخرید شده که این مبلغ تا پایان سال جاری به 21 هزار میلیارد تومان خواهد رسید و سود آن نیز به مبلغ سه هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.

* افزایش 64 درصدی بودجه در دولت تدبیر و امید
معاون رئیس جمهوری گفت: تا ماه آینده لایحه بودجه سال 97 از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی داده می شود که باید تمام پروژه ها و وعده های دولت برای استانها در آن در نظر گرفته شود.
وی افزود: درآمدهای دولت در چهار سال گذشته رشد چندانی نداشت، از سوی دیگر بودجه مصوب سال 92حدود 210 هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال جاری به 346 هزار میلیارد تومان رسید یعنی بودجه کشور در دولت تدبیر و امید 64 درصد افزایش یافت.
وی اظهار کرد: در سال 92 حدود 22 هزار میلیارد تومان برای طرحهای عمرانی کشور پرداخت شد که این مبلغ در سال گذشته به 42 هزار میلیارد تومان رسید که نشان می دهد بودجه عمرانی کشور از سال 92 تا 95 حدود 90 درصد افزایش یافته است.
نوبخت گفت: در سال 92 بودجه جاری کشور 120 هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در پایان سال گذشته به 205 هزار میلیارد تومان رسید که نشان دهنده رشد 70 درصدی در این بخش است.
وی افزود: براین اساس بودجه جاری سهم بیشتری از بودجه عمرانی دارد لذا هر چه از بودجه جاری کاسته شود آن مبلغ به بودجه عمرانی افزوده می شود.
وی اظهار کرد: بودجه ریزی در سال آینده متفاوت از سال های دیگر خواهد بود، به این صورت که بودجه به وزارتخانه داده نمی شود و ادارات دولتی در استانها بودجه مربوط به خود را از محل توزیع استانی مصوب شورای برنامه ریزی و توسعه استان دریافت می کنند.
نوبخت گفت: پس از مشخص شدن سهم بودجه هر دستگاه اجرایی، هر سه ماه یکبار، عملکرد آن دستگاه براساس هزینه آن مورد ارزیابی قرار می گیرد و اختصاص باقی مبلغ بودجه براساس میزان عملکرد آن دستگاه خواهد بود.
وی افزود: سال گذشته از محل ماده 10 و 12 تبصره بودجه دچار مشکل در پرداخت شدیم لذا با دریافت یک مصوبه از هیات وزیران، امسال 570 میلیارد تومان تخصیص ماده 10 و 12 تبصره بودجه را خواهیم داشت.

* تامین منابع مالی پروژه برقی کردن قطار سریع السیر مشهد – تهران
معاون رئیس جمهوری در باره درخواست های دستگاه های اجرایی خراسان رضوی در زمینه تخصیص بودجه گفت: اعتبارات فنی و اعتباری در بخش تولید استان افزایش می یابد.
وی افزود: دولت 15 درصد پیش پرداخت خود را در زمینه فاینانس پروژه برقی کردن قطار مشهد – تهران تا آذر ماه پرداخت می کند.
وی اظهار کرد: ردیف برای بخش زیارت استان خراسان رضوی در بودجه سال آینده در نظر گرفته خواهد شد و دولت به تعهدات خود در این زمینه طی سال جاری عمل می کند.
در این نشست معاون رئیس جمهوری از عملکرد مطلوب استاندار خراسان رضوی طی چهار سال گذشته قدردانی کرد و لگوی مشهد 2017 از سوی استاندار این استان به دکتر نوبخت اهدا شد.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


درباره gohari