خانه / Uncategorized / روحانی دردیدار اردوغان:توقف سریع خشونتها علیه مسلمانان روهینگیا باید هدف جمعی سران کشورهای اسلامی باشد

روحانی دردیدار اردوغان:توقف سریع خشونتها علیه مسلمانان روهینگیا باید هدف جمعی سران کشورهای اسلامی باشدحجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی و رجب طیب اردوغان در این دیدار که شامگاه شنبه و در حاشیه اجلاس سران کشورهای اسلامی در آستانه پایتخت قزاقستان انجام شد، گفت: باید در روابط ایران و ترکیه بویژه در حوزه اقتصادی با توجه به توانمندی های دو کشور، یک جهش ایجاد کرد.
دکتر روحانی، روابط دو کشور را در بهترین وضعیت سال های اخیر توصیف کرد و گفت: اراده مقامات ایران و ترکیه توسعه روابط دوجانبه است و پس از اجرای برجام و عبور از تحریم ها، زمینه برای تحرکی جدید در روابط دو کشور فراهم شده است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه حل مشکلات و تسهیل تبادلات بانکی پایه مهمی در گسترش روابط و همکاری های دو کشور برای رسیدن به هدف 30 میلیارد دلار تجارت سالیانه است، اظهارکرد: روابط بانکی ایران با بسیاری از کشورها بهبود یافته و توسعه همکاری های بانکی ایران و ترکیه نیز ضروری است.
دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد تا با سفر آتی رییس جمهوری ترکیه به کشورمان و تشکیل شورایعالی همکاری راهبردی دو کشور، شاهد تحرک بیشتر در روابط دوجانبه و همکاری های دو کشور در مسائل منطقه ای باشیم.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران و ترکیه دو کشور بزرگ و تاثیرگذار در مسائل منطقه هستند و همکاری های گسترده آنان در عرصه های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه بسیار موثر بوده است. امیدوارم همکاری های ایران و ترکیه در کنار روسیه در ایجاد ثبات و امنیت در سوریه نیز هر چه سریعتر به نتیجه نهایی برسد.
حسن روحانی با اشاره به اینکه تروریسم در منطقه در مسیر شکست قرار دارد، تصریح کرد: البته راه طولانی تا ریشه کن شدن تروریسم باقی مانده که امیدوارم با توجه به اشتراک نظر دو کشور در مبارزه با افراطی گری و خشونت، ایران و ترکیه در این مسیر نیز همکاری های خوبی داشته باشند.
وی یادآورشد: در مسائل منطقه اراده هر دو کشور ثبات در مرزهای جغرافیایی و تمامیت ارضی همسایگان و کشورهای منطقه است. هرگونه تغییر در مرزها به معنی شروع تنش های بزرگ و به ضرر ملت های منطقه خواهد بود.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت غمبار مسلمانان میانمار تاکید کرد: در میانمار فاجعه ای بزرگ در حال رخ دادن است و توقف سریع خشونت ها و جنایت علیه مسلمانان روهینگیا و رسیدگی فوری به وضعیت آسیب دیدگان و پناهندگان باید هدف جمعی سران کشورهای اسلامی باشد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه کمک های انساندوستانه ایران به زودی برای مسلمانان آسیب دیده میانمار ارسال می شود، گفت: همفکری و همکاری کشورهای اسلامی و به ویژه ایران و ترکیه در این زمینه می تواند بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.
روحانی افزود: ایران و ترکیه و دیگر کشورهای اسلامی باید در کنار کمک های انسانی به مسلمانان در میانمار، به دنبال ایجاد فشار بین المللی بر دولت میانمار برای توقف خشونت ها علیه مسلمانان باشند. امیدوارم نشست فردا (یکشنبه ) درباره میانمار پیام بسیار روشن و قوی به کسانی بدهد که در میانمار علیه مسلمانان اعمال خشونت می کنند.
همچنین رئیسان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، تاکید کردند که اراده دو کشور برای توسعه و تعمیق همکاری های مشترک در همه حوزه ها مهیاست و در مسیر این روابط هیچ مانعی وجود ندارد.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز در این دیدار با ابراز خشنودی از روابط بسیار نزدیک و دوستانه کشورش با جمهوری اسلامی ایران گفت: دو کشور برنامه های متعددی برای توسعه روابط در زمینه های مختلف دارند.
وی اقتصاد دو کشور را مکمل یکدیگر توصیف و اضافه کرد: با برداشته شدن تحریم های ایران، زمینه برای گسترش روابط مهیاتر از همیشه است. بانک های دو کشور به ویژه بانک های مرکزی باید موانع گسترش روابط و تعاملات بانکی به عنوان بستر گسترش تعاملات اقتصادی را هر چه سریع تر برطرف کنند.
رئیس جمهوری ترکیه اظهارکرد: باید در روابط اقتصادی دو کشور جهش ایجاد کرد.
اردوغان در بخش دیگری از سخنانش اتحاد ایران و ترکیه در زمینه مبارزه با تروریسم را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: مبارزه مشترک دو کشور با تروریسم در ثبات منطقه بسیار تاثیرگذار بوده است. تهران و آنکارا باید قدم های مشترکی در این زمینه بردارند.
وی با بیان اینکه درگیری های چند ساله اخیر در سوریه نشان داد که مشکلات از طریق نظامی قابل حل و فصل نیستند و باید از راه دیپلماسی مساله را حل کرد، خاطرنشان کرد: سوریه گهواره مدنیت در منطقه است و نباید اجازه داد قدرت های خارجی سوریه را به نفع خودشان سهم بندی کنند.
اردوغان ایران و ترکیه را کشورهای بزرگ منطقه دانست و با تاکید بر اینکه همکاری های دو کشور در هر زمینه ای سازنده است، گفت: حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه بسیار مهم است.
رئیس جمهوری ترکیه با ارائه توضیحاتی درباره کمک های کشورش به مسلمانان در میانمار اظهار کرد: بسیار امیدوارم در اجلاس فردا ( یکشنبه ) بیانیه ای در زمینه میانمار صادر کنیم. می توانیم با ایران در این زمینه اقدامات مشترکی داشته باشیم و باید به مسئولان میانمار برای توقف فوری خشونت ها هشدار جدی دهیم.
شبس**1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


درباره gohari