خانه / Uncategorized / روسیه در منطقه آزاد تجاری در مرز ایران و ارمنستان مشارکت می کند

روسیه در منطقه آزاد تجاری در مرز ایران و ارمنستان مشارکت می کندبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا، دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه در دیدار با کارن کاراپتیان همتای ارمنی خود در ایروان پایتخت ارمنستان گفت: آماده مشارکت در روند توسعه منطقه آزاد تجاری ‘مغری’ از جمله با دعوت از تاجران روسیه هستیم.
خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از مدودیف در مورد مشارکت روسیه در منطقه آزاد تجاری مغری نوشت: در این روند از امکانات نهادهای توسعه روسیه نظیر بنیاد سرمایه گذاری مستقیم، بانک اقتصاد خارجی و روس اکسپو سنتر استفاده خواهد شد.
کارن کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان نیز اظهار داشت که منطقه آزاد تجاری در مغری میدان اقتصادی خوبی برای تاجران روسیه علاقمند به فعالیت و همکاری با شرکای ایرانی است.
دولت جمهوری ارمنستان روز فروردین ماه لایحه احداث منطقه آزاد اقتصادی مغری کنار مرز جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.
منطقه آزاد مِغری در استان سیونیک ارمنستان کنار رودخانه ارس در مرز دو کشور واقع شده است.
براساس گزارش مصوبه دولت ارمنستان، محوطه این منطقه آزاد اقتصادی 32 هکتار خواهد بود. سال اول در زمینه ایجاد زیرساخت های ضروری حداقل سه میلیون دلار سرمایه گذاری می شود تا امکان فعالیت از پائیز سال جاری برقرار شود.
براساس برنامه تنظیم شده، در افق کلی این طرح، قرار است 120 سرمایه گذار خارجی بین 350 تا 400 میلیون دلار در منطقه آزاد سرمایه گذاری کنند تا ارزش صادرات تولیدات در این منطقه به سالانه 100 میلیون دلار برسد و همچنین 2500 فرصت شغلی ایجاد شود.
روسیه، بلاروس، قرقیزستان و قزاقستان که همراه ارمنستان پنج عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند و همچنین ایران، کشورهای خاورمیانه و اعضای اتحادیه اروپا از امیدهای جذب سرمایه گذاری در منطقه آزاد مغری بشمار می روند.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، هم مرز ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران است.
اروپام*391**3404**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


درباره gohari