خانه / Uncategorized / سطح زیرکشت گلخانه ها در کشور به 12 هزار هکتار رسید

سطح زیرکشت گلخانه ها در کشور به 12 هزار هکتار رسیدبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی اشرف منصوری» روز دوشنبه در نشست خبری سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: حدود 9 هزار و 500 هکتار از این گلخانه ها زیرکشت محصولاتی مانند سبزی، صیفی و توت فرنگی است و 2 هزار و 500 هکتار آن نیز به کشت گل و گیاه زینتی اختصاص دارد.
وی تصریح کرد: سالانه 2 میلیون تن انواع محصولات گلخانه ای و بیش از یک میلیارد و 500 میلیون گل شاخه بریده و 360 میلیون گل و گیاه زینتی گلدانی در این گلخانه ها تولید می شود.
وی با بیان اینکه امروزه با مشکلاتی چون کاهش سطح آب های زیرزمینی و پدیده فرونشست در برخی نقاط کشور از جمله تهران و همدان مواجه هستیم، گفت: یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی، افزایش کارایی مصرف آب و بهره وری آن است.
مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی افزود: برای مهار خشکسالی و رفع بیکاری در کشور، توسعه گلخانه ها باید شتاب بیشتری بگیرد.
وی با اشاره به اهمیت و مزایای کشت های گلخانه ای گفت: توسعه شهرک های گلخانه ای تنها راه موثر برای مقابله با چالش کم آبی و بیکاری است.
به گفته منصوری، زودرسی و امکان تولید خارج از فصل، بازارپسندی محصولات گلخانه ای، کیفیت بالای محصولات به دلیل کاهش مصرف سموم و مبارزه بیولوژیک، صرفه جویی در مصرف آب به اندازه یک دهم فضای باز از مزایای تولید گلخانه ای است.

**افزایش 10 برابری تولیدات گلخانه‌ای
این مقام مسئول، افزایش 10 برابری تولید نسبت به فضای آزاد، امکان تولید بیش از یک محصول در سال، افزایش صادرات، امکان استفاده از اراضی غیرقابل کشت با روش هیدروپونیک، تنظیم برنامه کشت با شرایط بازار و ایجاد فرصت شغلی مناسب برای متقاضیان جویای کار به ویژه دانش آموختگان این رشته را از مزایای کشت های گلخانه ای برشمرد.
وی تصریح کرد: برای پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران به ویژه از محل منابع توسعه روستایی و عشایری، محدودیتی وجود ندارد و از فعالان حوزه کشاورزی خواست از این فرصت برای توسعه تولید و افزایش بهره وری از منابع آب، خاک، ایجاد اشتغال و تامین درآمد اقتصادی استفاده کنند.
منصوری با اشاره به ابلاغ تسهیلات اخیر روستایی و عشایری برای فعالیت های کشاورزی به ویژه توسعه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس و صنایع تبدیلی گفت: این تسهیلات برای مناطق مرزی و محروم با سود چهار درصد، برای مناطق روستایی با تراکم جمعیت کمتر از 10 هزار نفر با سود 6 درصد و سرمایه در گردش با سود 10 درصد است.
مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی وزارت جهادکشاورزی گفت: تاکنون 115 مجتمع و شهرک گلخانه، شیلات و دامپروری در 29 استان کشور در سطحی معادل 7 هزار و 627 هکتار تحویل این شرکت شده است.
وی با بیان اینکه از مجموع شهرک های گلخانه ای تحویل شده به شرکت، 2 هزار و 700 هکتار به عنوان اولویت واگذاری تعیین شده است، افزود: تاکنون 700 هکتار آن به سرمایه گذاران واگذار شده و بقیه در مرحله فراخوان واگذاری برای جذب سرمایه گذار است.
مدیر عامل شرکت شهرک های کشاورزی افزود: بهره برداری از گلخانه های جدید منجر به ایجاد 35 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم و بیش از 34 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری می شود.
وی گفت: با توجه به تفاهم نامه امضا شده با سازمان شیلات، 44 شهرک شیلاتی در سواحل آب های جنوب و شمال کشور پیش بینی شده که تاکنون از طریق موسسه نصر برای ایجاد 10 مورد آنها کارسازی شده است.
منصوری با بیان اینکه طی 2 سال گذشته مجوز تاسیس 24 شهرک خصوصی گلخانه های با مساحت 476 هکتار صادر شده است، اظهار داشت: بخش عمده عملیات احداث زیرساخت شهرک های کشاورزی با منابع اعتباری دولت انجام گیرد.
مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی وزارت جهادکشاورزی اضافه کرد: علاوه بر اعتبارات استانی تامین شده توسط سازمان های جهادکشاورزی برای کمک به تکمیل زیرساخت ها از محل منابع ملی نیز طی سال های اخیر بالغ بر 600 میلیارد ریال برای انجام مطالعات و تکمیل زیرساخت ها هزینه شده است.
وی افزود: برای ایجاد و توسعه شهرک های کشاورزی در 23 استان در سطحی معادل 125هزار هکتار آمایش و استعدادیابی انجام گرفته و مطالعات تکمیلی در این عرصه ها با هدف توسعه شهرک های کشاورزی و با محوریت توسعه گلخانه ها در حال انجام است.
این مقام مسئول اظهارداشت: تلاش ما در شرکت شهرک های کشاورزی، کاهش بروکراسی در واگذاری مجتمع های گلخانه ای نیز صدور یکروزه پروانه ها و جواز تاسیس در دستور کار این شرکت قرار دارد.
وی افزود: اراضی شهرک پس از آغاز بهره برداری به صورت قطعی به سرمایه گذار واگذار می شود.
به گزارش ایرنا، کاهش بارش ها و افت سطح آب های زیرزمینی سبب شده تا دولت توسعه کشت گلخانه ای را با هدف صرفه جویی آب در مصارف کشاورزی در دستور کار خود قرار دهد؛ از این رو برای نخستین بار در دولت دوازدهم واحد مستقلی در زمینه توسعه گلخانه ها در وزارت جهادکشاورزی ایجاد شد.
بر اساس برنامه ششم توسعه باید بیش 16هزار هکتار گلخانه در کشور احداث شود که این کار ضمن رفع مشکل کم آبی حل، افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی را در پی دارد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**٩١٨٦*1070*2025
خبرنگار: هما همت خواه ** انتشار دهنده: لیلا جودیانتهای پیام /*


درباره gohari