خانه / Uncategorized / سومین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه به کار خود پایان داد

سومین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه به کار خود پایان دادبه گزارش ایرنا، عادل عزیزی از اراک، علیرضا احمدزاده از تبریز و سارا جعفری از سنندج سه نفر برتر بخش اصلی جشنواره معرفی شدند و همچنین تقدیر ویژه هیات داوران نصیب امین بیانی از تبریز شد.
سومین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه از 7 آبان ماه جاری به میزبانی مزارع زعفران شهرستان های تربت حیدریه و زاوه آغاز شده بود.
با وجود آنکه جشنواره برای سومین سالی پیاپی برگزار شده بود، فقدان حضور مسوولان ارشد شهرستان های تربت حیدریه و زاوه و به طور کلی سالن خالی مراسم، از شانیت زعفرانی ترین شهر جهان کاسته بود.
یکی از شاخص ترین محصولات کشاورزی منطقه تربت حیدریه زعفران است و شهرستان های زاوه و تربت حیدریه با داشتن بیش از 20 هزار هکتار کشتزار زعفران، خود را به عنوان پایتخت زعفران ایران و جهان مطرح کرده اند.
استان خراسان رضوی 70 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران دارد که 117 هزار خانوار به کشت این محصول مشغول هستند و از این میزان 14 تا 15 هزار خانوار در تربت حیدریه به این کار اشتغال دارند.
میانگین تولید زعفران در استان خراسان رضوی چهار کیلوگرم در هکتار است که این رقم در منطقه تربت حیدریه به 4.2 کیلوگرم می رسد.
مرکز شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری و شهرستان 80 هزار نفری زاوه در 167 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارند.
6121 /1744
خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم ** انتشار: علی اصغرافتادهانتهای پیام /*


درباره gohari