خانه / Uncategorized / شتابان شدن حرکت چرخ توسعه دردیلم با حضور استاندار

شتابان شدن حرکت چرخ توسعه دردیلم با حضور استانداربه گزارش ایرنا، شهرستان دیلم که بتازگی عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی در آن آغاز شده و گردشگری ساحلی در آن رونق یافته در کوران تحول و شکوفایی اقتصادی بزرگی قرار گرفته است که با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت و پشتیبانی دولت در آینده ای نه چندان دور به کانون اشتغال و تولید تبدیل خواهد شد.
استاندار بوشهر برای سرعت بخشیدن به این حرکت توسعه ای در دیلم در راس تیم مدیریتی خود به این شهرستان سفر کرد و دستورها و هماهنگی های لازم را برای اجرای نتایج بررسی های کارسناسی
در زمینه راهکارهای رفع مشکلات و موانع رونق تولید در این شهرستان انجام داد.

* مسئولان برای شکوفایی ظرفیت های اقتصادی شهرستان دیلم همت کنند
عبدالکریم گراوند در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان دیلم گفت: شهرستان دیلم دارای ظرفیت‌های مهم اقتصادی و تولیدی است که در این ارتباط تمامی مسئولان استان بوشهر موظف به حمایت و همکاری با سرمایه‌گذاران و رفع مسائل و موانع آنها هستند.
وی: مشکلات طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری با نگاه مثبت برای رفع موانع و گشایش کارها محقق می‌شود که برای تحقق این مهم باید مسئولان تلاش وافری کنند.
گراوند با قدردانی از تلاش سرمایه‌گذاران و تولید کنندگان اظهار داشت: برای حل مشکلات واحدهای تولیدی 2 بخش مردم و دستگاه های اجرایی وجود دارند که از مردم درخواست پیگیری مستمر و از دستگاه های اجرایی نیز انتظار حمایت همه جانبه را داریم.
وی یادآور شد: درطرحی چنانکه پیگیری مردم و تلاش دستگاه های اجرایی نتیجه نداد، بصورت ویژه به موضوع ورود و تا حصول نتیجه پیگیر آن خواهم بود.

* توسعه اقتصادی استان بوشهر در سایه توجه به ظرفیت بخش های مختلف است
گراوند تاکید کرد: برای ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال و به دنبال آن توسعه در استان بوشهر باید نگاه ها مبتنی بر بهره گیری از ظرفیت های مختلف باشد و از تک قطبی کردن محور توسعه استان پرهیز کرد.
وی در ارتباط با منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر(شهرستان دیلم) گفت: کشورهای پیرامون ایران با حفظ محیط زیست از دریا استفاده مطلوبی بردند که این رویه باید برای منطقه ویژه اقتصادی شمال این استان نیز تحقق پیدا کند.
گراوند افزود: با احیا منطقه ویژه اقتصادی شمال استان این منطقه رونق اقتصادی چشمگیر و قابل قبولی به خود می گیرد.
فرماندار دیلم در ارتباط با منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر گفت: در 2 هفته گذشته محیط زیست در ارتباط با فعال شدن این منطقه نظر مثبت خود را اعلام کرده که این امر نوید بخش فعال شدن منطقه ویژه شمال استان بوشهر در آینده نزدیک است.

* پیگیری تامین اعتبار احداث سد دره امیری دیلم از وزارت نفت
استاندار بوشهر با اشاره به اینکه ساخت سد دره امیری دیلم که نقشی مهم در رونق کشاورزی این منطقه دارد گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده این سد با مشارکت وزارت نفت عملیاتی می‌شود.
گراوند ادامه داد: احداث این طرح با اعتبار 120 میلیارد ریال آب موردنیاز 10 هزار هکتار از اراضی شهرستان را تامین می کند که برای تحقق آن از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم.
وی اضافه کرد: 50 درصد این اعتبار از محل اعتبارات ملی و استانی تامین و 50 درصد باقیمانده نیز از محل اعتبارات وزارت نفت جذب می شود.
گراوند یادآور شد: در این ارتباط بزودی همراه با نماینده مردم شهرستان های بوشهر، گناوه و دیلم نشست مشترکی با وزیر نفت برگزار می کنیم.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: کشاورزی یکی از محورهای توسعه اقتصادی دیلم است که در این ارتباط تحقق احداث سد دره امیری حائز اهمیت ویژه ای است.
خدری ادامه داد: با تحقق این مهم زمینه آبیاری 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان دیلم فراهم می شود.
وی یادآور شد: با توجه به اهمیت انکار نشدنی این طرح باید برای به مناقصه رفتن آن در آینده نزدیک اهتمام جدی تری حاصل شود.
مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر در ارتباط با دره های فصلی شهرستان دیلم گفت: دره امیری این شهرستان مطالعات آن توسط مهندسان مشاور در سال های گذشته صورت گرفته و برای امسال بخشی از اعتبار اجرایی مورد نیاز آن مصوب شده است.
سهیل مهاجری افزود: 10 میلیارد ریال از محل اعتبارات شهرستانی و 20 میلیارد ریال اعتبار نیز از محل اعتبارات ملی برای پروژه سد دره امیری دیلم پیش بینی شده است که انتظار می رود سایر اعتبارت مورد نیاز آن نیز توسط وزارت نفت و منابع استانی فراهم شود.

* برطرف شدن مشکلات فراروی 18 واحد تولیدی اقتصادی در دیلم
معاون توسعه مدیریت و نیروی انسانی استانداری بوشهر نیز گفت: امسال سفرهای شهرستانی مسئولان استان بوشهر با رویکرد اقتصادی آغاز شده که در قالب این سفرها و برگزاری نشست های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید اقدام های خوب و تاثیرگذاری ی برای حل مشکلات بنگاه های اقتصادی صورت می گیرد.
سعید زرین فر افزود: در این ارتباط مشکلات و موانع فراروی 18 بنگاه اقتصادی در شهرستان دیلم شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام می شود.
وی یادآورشد: در سال گذشته 132 فقره تسهیلات از محل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به واحدهای تولیدی استان بوشهر پرداخت شد.
زرین فر در بخش دیگری از سخنان بیان کرد: گردشگری یکی از ظرفیت های قابل توجه شهرستان دیلم است که آغاز فعالیت سرمایه گذاران بخش خصوصی برای راه اندازی پنج مجتمع گردشگری اقدامات خوبی در این زمینه در دست اجراست.

* نگاه ویژه مسئولان برای توسعه متوازن در استان بوشهر
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی خواستار نگاه ویژه به شمال استان بوشهر شد و گفت: برای توسعه متوازن در این استان باید نگاه ویژه‌ای به نقاط مختلف این استان ایجاد شود.
حجت الاسلام عبدالحمید خدری افزود: بخشی از توسعه استان در محور آبزی پروری است که در این ارتباط برای راه اندازی مجدد سایت های پرورش میگو اقدام های خوبی صورت گرفته است.
وی افزود: در نشستی که با رئیس کمیسیون بودجه مجلس اسلامی برگزار شد، برای برطرف شدن موانع فراروی این بخش اعلام آمادگی شده است.

* اعلام آمادگی استان قدس رضوی برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه شمال استان بوشهر
وی در ارتباط با منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر (دیلم) گفت: سرمایه گذارانی برای حضور در این منطقه اعلام آمادگی کردند که یکی ازآنها تولیت آستان قدس رضوی است که بیان داشته برای فعالیت نیازی به دریافت تسهیلات نیز ندارد.
خدری ادامه داد: امید است با رفع موانع و مشکلات فراروی منطقه ویژه اقتصادی شهرستان دیلم زمینه پویایی این منطقه و دنبال آن ایجاد فرصت اشتغال نیروی بومی آن بزودی فراهم شود.
وی خواستار رفع مشکلات پیش روی اجرای برنامه‌ها در منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر شد و بیان کرد: باید از همه ظرفیت‌ها برای توسعه اشتغال در این منطقه استفاده شود تا شاهد رفع معضل بیکاری و توسعه اقتصادی در شهرستان دیلم باشیم.

* پیوند ناگستنی معیشت مردم دیلم با دریا و دریا نوردی
نماینده مردم بوشر، گناوه و دیلم در مجلس، در ارتباط با کالای همراه ملوان (ته لنجی) گفت: باید با همکاری و همراهی مسئولان ذیربط روند تخلیه و بارگیری کالای همراه ملوان در استان بوشهر تسهیل یابد.
خدری با اشاره پیوند ناگسستنی معیشت مردم شمال استان بوشهر با دریا و دریانوردی اظهار داشت: در این ارتباط همه مسئولان باید نگاه خاصی به مرزنشینان داشته و برای رفع مشکلات و تامین نیازهای آنان تلاش جدی کنند.
وی افزود: تحقق اهداف مورد نظر در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی زمینه‌ساز بهبود اشتغال و تولید خواهد بود که در این ارتباط باید نگاهی جدی به آن صورت گیرد.

* ضرورت رونق شهرک صنعتی دیلم
فرماندار دیلم گفت: با توجه به شکل گیری ستاد اقتصاد مقاومتی این شهرستان، شهرک صنعتی دیلم می تواند محور توسعه این شهرستان واقع شود.
حسن اسماعیلی افزود: نزدیک به هفت واحد در شهرک صنعتی دیلم غیرفعال و راکد بود که حضور یک سرمایه گذار بومی و توانمند نوید آینده خوبی برای این شهرک و واحدهای تولیدی آن است.
وی ادامه داد: در این ارتباط با نگاه ویژه دولت و انگیزه ایجاد شده برای این سرمایه گذار بخش خصوصی، پنج طرح درحوزه اقتصاد دریا با سرمایه گذاری بیش از 500 میلیارد ریال دردهه مبارک فجر در شهرک صنعتی دیلم به بهره برداری می رسد.

* گردشگری ظرفیت مهم اشتغال و رونق اقتصادی در دیلم
وی افزود: شهرستان دیلم با دارابودن 65کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس ازظرفیت قابل قبولی برای توسعه گردشگری برخوردار است.
فرماندار دیلم گفت: یکی از برنامه هایی که برای ایجاد اشتغال و جذب گردشگر در این شهرستان نیاز است تسریع در روند گرفتن مجوزهای لازم برای راه اندازی کشتی تفریحی به مقصد کویت است.
وی بیان : همچنین فرودگاه بندر امام حسن نیز یک ظرفیت ارزشمند است که برنامه ریزی لازم برای گرفتن فعالیت یک شرکت هواپیمایی بخش خصوصی در آن در دست اجراست و تاکنون نیز به دستاوردهای خوبی در این زمینه دست پیدا کردیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: بازار و گردشگری رابطه نزدیک دارند و در این ارتباط تلاش برای افزایش زمان ماندگاری مسافر در شهرستان دیلم حائز اهمیت ویژه ای است.
ناصر امیرزاده افزود: در صورت افزایش خدمات گردشگری است که ماندگاری مسافران در دیلم افزایش یافته و گردشگری آن رونقی چشمگیری به خود می گیرد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاران بخش خصوصی بخوبی در بخش های مختلف گردشگری شهرستان دیلم ورود کردند که به بار نشستن تلاش آنها بدون تردید رونق اقتصادی شهرستان را به همراه دارد.
امیرزاده یادآور شد: در ارتباط با منطقه گردشگری حماد دیلم در بخش کارهای زیرساختی اقدامات خوبی صورت گرفته و اتصال برق آن نیز در مرحله های پایانی قرار دارد.
وی گفت: چنانچه در ارتباط با مالکیت زمین این منطقه گردشگری گره گشایی لازم صورت گیرد می توان شاهد رونق آن در آینده نزدیک بود.
امیرزاده ادامه داد: گردشگری روستایی نیز یک از ظرفیت های بی بدیل شهرستان دیلم است که با پیش بینی تسهیلات با نرخ 4 درصد فرصت خوبی برای توسعه آن شکل گرفته است.
مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر در باره منطفه گردشگری حماد دیلم بیان کرد: در ارتباط با منطقه گردشگری بندر حماد دیلم در قالب ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری پس از ارائه طرح مصوب می توان در کمیته فنی منابع طبیعی با انعقاد قرارداد زمین مورد نیاز آن را تامین کرد.
سهیل مهاجری افزود: 927 هکتار زمین موردنیاز منطقه گردشگری بندر حماد دیلم پس از ارائه طرح های مصوب مراحل واگذاری زمین آن بصورت فاز به فاز انجام می شود.

* احداث شهرک گلخانه ای پایلوت در تنوب دیلم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرگفت: در این استان چهار منطقه برای ایجا شهرک گلخانه ای انتخاب شده که یکی از آنها منطقه تنوب شهرستان دیلم است.
محمد تقی منوچهری افزود: این منطقه به مساحت 123 هکتار است که اکنون کارهای مقدماتی آن در دست اجراست.
وی گفت: تحقق پروژه شهرک گلخانه ای دیلم گامی ارزشمند در رونق کشاورزی این شهرستان و ایجاد کننده فرصت های شغلی مناسبی است که نسبت به تحقق آن اهتمام جدی داریم.

* توسعه راه های ارتباطی دیلم همگام با تحول اقتصادی
مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر گفت: همزمان با توسعه همه جانبه شهرستان دیلم، راه های شهرستان دیلم در مسیر توسعه قرار گرفته است طوریکه در این ارتباط طرح تعریض جاده گره- گناوه – گچساران به طول 120 کیلومتر که 65 کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان بوشهر واقع شده در دست اجراست.
فرزاد رستمی ادامه داد: در ارتباط با محور یاد شده 2 قراداد در حدود 840 میلیارد ریال بسته شده که 500 میلیارد ریال از اعتبارات آن در تعهد وزارت نفت است و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر افزود: انتظار می رود با تزریق اعتبارت مناسب روند اجرای آن شتاب بهتری به خود گیرد.
وی افزود: در سفر اخیر رئیس کمیسیون بودجه مجلس به شهرستان دیلم نیز پیگیری لازم صورت گرفته تا با ردیف دار شدن پروژه بهسازی جاده گناوه- گره- گچساران 65 کیلومتر این محور که در استان بوشهر واقع شده بصورت کامل بهسازی شود.
رستمی افزود: از 65 کیلومتر یاد شده 24 کیلومتر بصورت باند دوم کار و مابقی آن نیز جاده موجود بهسازی می شود.
وی در ارتباط با بهسازی جاده دیلم – سیامکان گفت: بهسازی این مسیر در چند سال گذشته انجام شده و اکنون بحث توجیه فنی و اقتصادی چهار خطه شدن این مسیر وجود ندارد.
رستمی اظهار داشت: در صورتی که تامین اعتبار استانی باشد ارتقا جاده سیامکان از فرعی به اصلی امکان پذیر می شود.
وی در ارتباط مسیر دیلم به سمت بهبهان گفت: مطالعات باند دوم آن انجام شده و حدود سه کیلومتر از مسیر به سمت عامری چهار خطه است.
رستمی ادامه داد: سه کیلومتر دوم نیز با کمک سازمان راهداری ابنیه ان تعویض شده است که با تزریق اعتبار این سه کیلومتر نیز چهارخطه می شود.
وی گفت: بعد از گردنه عامری یک نقطه حادثه خیز وجود دارد که در حدود 2 کیلومتر نیازمند صاف گرید است که پیش بینی شده با تزریق اعتبار توسط اداره کل شهرسازی یا سازمان راهداری رفع این نقطه حادثه ساز صورت گیرد.
رستمی در ارتباط با محور دیلم به سمت هندیجان گفت: مسیر 13 کیلومتری دیلم تا پاسگاه شاه عبدالله ابلاغ اعتبار جدید به قرارگاه خاتم صورت گرفته که عملیات اجرا باند دوم آن بزودی آغاز می شود.
وی یادآور شد: مسیر ورودی دیلم از سمت گناوه نیز 5.5 کیلومتری 10 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی تزریق شده که تا پیش از پایان سال پیمانکار ورودی دیلم مشخص می شود.
شرایط ایجاد تعاونی روستایی در دیلم فراهم است.
میدرکل راه و شهرسازی استان بوشهر در ارتباط با زمین 60 هکتاری ساحل دیلم و واگذاری آن به شهرداری براساس قانون زمین شهری اراضی محدوده و حریم شهر متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن است و اداره کل منابع طبیعی چنانچه قانونی برای واگذاری دارد مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
فرزاد رستمی افزود: چنانچه که کار واگذاری زمین باید توسط اداره کل راه و شهرسازی صورت گیرد از منابع طبیعی انتظار است زمان لازم بدهد تا مطالعات اداره کل راه و شهرسازی پایان یابد و پس از آن با کار کارشناسی و قانونی در این مسیر گام برداریم.

* درخواست های کشاورزان دیلم و پاسخ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بو شهر
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: این سازمان برای ایجاد تعاونی روستایی در اداره جهاد کشاورزی شهرستان دیلم از آمادگی لازم برخوردار است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
محمد تقی منوچهری در ارتباط با درخواست کشاورزان دیلمی برای استقرار مرکز خرید گندم گفت: دغدغه گندمکاران برای استقرار مرکز خرید گندم هزینه حمل گندم تا مرکز خرید است که برای جلوگیری از ایجاد مراکز جدید خرید گندم تدابیر لازم پیش بینی شده هزینه حمل گندم تا مرکز خرید(به هر میزان مسافت) توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران پرداخت شود.
وی گفت: برای ایجاد مرکز خرید گندم باید زیرساخت های مناسبی از جمله باسکول و فضای مسقف فراهم باشد که در شرایط کنونی این مهم قابل تحقق نیست و با این حال در شرایط کنونی تامین هزینه حمل گندم کشاورزان تا مرکز خرید یک اقدام ارزشمند است.
منوچهری در ارتباط با صندوق بیمه کشاورزی گفت: با توجه به وجود برخی مسائل و مشکلات برای صندوق بیمه محصولات کشاورزی، پرداخت خسارت برخی از محصولات با تاخیر همراه شده است به همین دلیل شهرستان دیلم و سایر شهرستان های استان بوشهر از صندوق بیمه کشاورزی 100 میلیارد ریال طلبکار هستند.
وی افزود: با پیگیری های صورت گرفته حدود 45 هزار میلیارد ریال به صورت اوراق به صندوق بیمه کشاورزی داده شده که مقرر شد با نقد شدن 100 میلیارد ریال آن طلب استان بوشهر بصورت یکجا پرداخت شود.

* رشد شاخص های اقتصادی کشور بیانگر درستی سیاست های دولت تدبیر و امید است
استاندار بوشهر در نشست با کارآفرینان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی شهرستان دیلم گفت: اقتصاد موفق اقتصاد مردم محور است و در این راستا باید صنعتگران، کارآفرینان، تجار و غیره باید همه در این عرصه حضور پیدا و زمینه فعال سازی ظرفیت های موجود در شهرستان دیلم را فعال کنند.
گراوند افزود: تمامی شاخص ها و علائم نشانگر سیاست درست دولت تدبیر و امید در مسیر توسعه و تعالی کشور درهمه زمینه هاست که این یک فرصت مناسب برای توسعه اقتصادی شهرستان های استان بوشهر و بویژه شهرستان دیلم است.
وی ادامه داد: برای نمونه زمانی که دولت تدبیر و امید مدیریت اجرایی کشور را دردست گرفت رشد اقتصادی کشور منفی 6.8 بود که مثبت شدن این شاخص با تلاش های دولت مثبت شد.
استاندار بوشهر افزود: مهار تورم و تک رقمی شدن آن نیز از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید است که به ایجاد بستر مناسب برای توسعه اقتصادی کشور کمک شایانی داشته است.
وی اظهار داشت: در سال های گذشته با وجود همه فراز و نشیب ها چرخ توسعه کشور حتی یک لحظه توقف نداشته و با قدرت و صلابت در مسیر حرکت رو به جلو قرار دارد.
گراوند تاکید کرد: اکنون زمان آن فرا رسیده تا کسانی که ظرفیت و امکانات مناسب برای سرمایه گذاری دارند با استفاده ازحمایت ویژه دولت و مسئولان در استان برای آغاز فعالیت اقتصادی خود پیشقدم شوند.

* تداوم حیات بازارهای استان بوشهر ضرورت دارد
وی در ارتباط با کالای همراه ملوان اظهار داشت: در ارتباط با موضوع کالای همراه ملوان با مساعدت گمرکات کشور و استان بویژه حمایت های معنوی ائمه جمعه، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، نماینده ولی فقیه دراستان اقدامات ارزشمندی صورت گرفته که امیدواریم خروجی این تلاش ها تداوم حیات بازارهای استان بوشهر باشد.
گراوند افزود: استفاده بهینه از دریا با بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا یک موضوع مهم است که در صورتی که این مهم تحقق پیدا کند دستاوردهای ارزشمندی به دنبال دارد.
وی گفت: در استفاده از دریا و ظرفیت های اقتصادی آن باید به مرحله ای دست یافت که چنانچه روزی موضوع کالای ته لنجی حذف شد اقتصاد خانوارهای مرزنشینان استان بوشهر با مشکلی همراه نشود.
گراوند تاکید کرد: شهرستان دیلم با 2 ظرفیت خدمات حوزه گردشگری و دریا فرصت مناسبی برای ایجاد رونق کسب و کار و اشتغال ثابت دار که باید از این فرصت ها نهایت استفاده صورت گیرد.
استاندار بوشهر در ارتباط با تامین زمین برای پروژه های گردشگری دیلمگفت: رونق گردشگری دیلم در دستور کار ویژه مسئولان استان بوشهر قرار دارد ولی با این حوجود واگذاری زمین برای رونق این بخش باید مبتنی بر نگاه کارشناسی و رعایت قانون باشد.

* درخواست های مردم دیلم از استاندار و دیگر مسئولان بوشهر
راه اندازی بازارچه خود اشتغالی بانوان بویژه بانوان سرپرست خانوار شهرستان دیلم، تقویت زیرساخت های گمرکی برای تحقق ترانشیپ کانتینر در بندر دیلم، احداث سد دره امیری، حل مشکل زمین موردنیاز طرح های گردشگری شهرستان دیلم، بهسازی و تعریض جادهای ارتباطی شهرستان دیلم به سمت استان خوزستان، درخواست راه اندازی تعاونی روستایی، ایجاد مرکز خرید گندم، احداث سد ذخیره آب برای استفاده کشاورزان، درخواست راه اندازی اداره های محیط زیست و آب منطقه ای در شهرستان دیلم، پرداخت بموقع خسارت کشاورزان توسط صندوق بیمه کشاورزی از جمله موارد درخواست شده توسط شهروندان دیلمی در نشست با استاندار بوشهر بود.

* حضور استاندار بوشهر در گلزار و دیدار با خانواده های شهدای دیلم
استاندار بوشهر ابتدا با حضور در گلزار شهدا شهر دیلم مورد استقبال امام جمعه، فرماندار و شماری از شهروندان دیلمی قرار گرفت و با نثار شاخه های گل و خواندن فاتحه به مقام شامخ شهیدان این دیار ادای احترام کرد.
در حاشیه این آئین توسط استاندار بوشهر از پدر شهید مصطفی صالحیان که در سن 18 سالگی به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شده بود، تجلیل شد.
شهرستان جم 74 شهید و 120 جانباز تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.

* بازدید استاندار بوشهر از سه واحد تولیدی شهرستان دیلم
استاندار بوشهر در نخستین بازدیدش به شرکت تبدیل گستر دیلم به عنوان شرکت تولید، تبدیل و مونتاژ کننده قطعات خودرو رفت.
مدیر شرکت تبدیل گستر گفت: اکنون ظرفیت اشتغال این مرکز 12 نفر است و در صورت فراهم شدن تسهیلات بانکی و تکمیل شدن چرخه تولید می توان ظرفیت شغلی آن را به میزان 500 فرصت افزایش داد.
علیرضا شهبازی افزود: شرکت تبدیل گستر بعنوان تولید کننده قطعات خودرو از لحاظ بازاریابی هیچگونه مشکلی نداشته واکنون تولیدات آن در اقصی نقاط کشور بازار مصرف دارد.
وی عنوان کرد: این شرکت با کنار زدن رقیبان چینی خود رونق بسیار خوبی پیدا کرده تا جایی که اکنون استارت تمامی تراکتورهای دشت آزادگان و برخی از شهرستان های کشور نیز توسط شرکت تبدیل گستر تامین می شود.
شهبازی اظهار داشت: تسهیلات مورد نیاز طرح های توسعه شرکت تبدیل گستر 40 میلیارد ریال است که انتظار می رود با نگاه مثبت استاندار بوشهر تامین شود.
مدیر شرکت کشت و صنعت قارچ دکمه ای دشت لیراوی به عنوان دومین شرکتی که مورد بازدید استاندار بوشهر قرار گرفت اظهار داشت: ظرفیت تولیدی اسمی این مرکز 300 تن است که اکنون آمادگی برای کشت 120 تن آن فراهم است.
حسین بهارلویی افزود: نوسانات نرخ ارز در سال های تحریم باعث بدهی بارآوردن این شرکت شد و اکنون با 13 میلیارد ریال بدهی بانکی مواجه هستیم.
وی گفت: در صورت تامین 15 میلیارد ریال تسهیلات می توانیم کشت قارچ در این مرکز را از سر بگیریم.
بهارلویی یادآور شد: ظرفیت اشتغال مستقیم و غیر مستقیم این مرکز به ترتیب 30 و 50 نفر است که محصولات تولیدی آن نیز علاوه بر داخل کشور در کویت و امارات بازار مصرف دارد.
مدیر شرکت بسته بندی، فرآوری، انجماد و تولید آبزیان دیلم نیز گفت: راه اندازی این مرکز با سرمایه گذاری 150 میلیارد ریال پیش بینی شده که تاکنون 90 میلیارد ریال سرمایه گذاری آن صورت گرفته است.
علی خدری افزود: این مرکز با قابلیت تولید میگو، صدف و خرچنگ در سوله پیش بینی شده که در ارتباط با پرورش میگو این نحوه تولید در سوله بهره وری آن در برابر پرورش در سطح حوضچه های روباز چندین برابر است.
وی یادآور شد: بخش قابل توجهی از تاسیسات مورد نیاز این مرکز خارجی بوده که خریداری و نصب شده است.
خدری اظهار کرد: در این زمینه بزودی شماری از متخصصان چینی نیز به دیلم سفر می کنند تا نحوه فعالیت این مرکز را به متخصصان داخلی آموزش دهند.
وی یادآور شد: پیش بینی شده این مرکز پس از تولید به قطب شیلات کشور و خاورمیانه تبدیل شود.
خدری ادامه داد: شرکت بسته بندی، فرآوری، انجماد و تولید آبزیان دیلم در سال نخست فعالیت آن در سال آینده قادر به ایجاد یکهزار فرصت شغلی است که این میزان فرصت شغلی در سال های بعد قابلیت افزایش است.

* سخنان امام جمعه دیلم
امام جمعه دیلم گفت: شهر ولایتمدار و شهیدپرور دیلم از ابتدای انقلاب تاکنون حماسه ساز بوده و در صحنه های مختلفی نقش آفرین داشته است.
حجت الاسلام سید ابوالحسن حسینی بوشهری افزود: دیلم در حماسه هشت سال دفاع مقدس نیز در پشتیبانی از رزمندگان اسلام نقش آفرینی ویژه ای ایفا کرد.
وی گفت: دولت نیز در قبال این حماسه آفرینی های دیلمی ها به عنوان خط مقدم خدمتگزاری در نظام جمهوری اسلامی خدمات ارزنده ای را در سطح شهرستان دیلم ایفا کرده است.
حسینی بوشهری ادامه داد: مردم در شهرشتان دیلم همواره حامی دولت هستند و این نوع نگاه باعث فضای تعامل و همدلی مناسبی بین مسئولان شهرستان دیلم شده است.
وی گفت: با وجود چنین تعامل و همدلی که در سراسر کشور وجود دار آمریکا و حامیانش باید آرزوی خود برای ناکام کردن ایران اسلامی در عرصه های مختلف را به گور ببرد.
حسینی بوشهری در ارتباط با مسئله ته لنجی(کالای ملوان) گفت: در شهرستان دیلم عمده مردم آن از طریق دریا ارتزاق می کنند و با توجه به فعال نبودن کشاورزی و صنعت چنانچه در موضوع مصوبه جدید کالای ته لنجی کارشناسی لازم صورت نگیرد اقتصاد خانوارهای دیلمی با مشکل جدی همراه می شود.
وی افزود: باید با راهکاری اساسی زمینه لازم برای امرارمعاش مرزنشینان فراهم شود طوریکه اقتصاد کشور نیز مسیر درست خود را طی کند.
7212/6043
خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجهانتهای پیام /*


درباره gohari