خانه / Uncategorized / شروع لیگ ‌و اردوی تیم ملی بسکتبال در کنار چالش‌ها

شروع لیگ ‌و اردوی تیم ملی بسکتبال در کنار چالش‌ها

به‌ گزارش ایسنا، لیگ برتر بسکتبال ایران پس از کش و قوس‌های فراوان قرار است در تاریخ ۱۵ آبان ماه به صورت متمرکز در دو گروه ۸ تیمی به میزبانی تهران برگزار شود، اما برنامه ریزی فدراسیون برای شروع لیگ و اردوهای تیم‌ملی باعث شده است تا اظهار نظرات متفاوتی در مورد شرایط موجود مطرح شود.

یکی از مسائلی که شاید بتوان آن را مورد بررسی قرار داد نزدیک بودن تاریخ شروع مسابقات لیگ برتر بسکتبال به تاریخ شروع اردوی تیم ملی برای حضور در پنجره دوم‌ مسابقات انتخابی کاپ آسیا ۲۰۲۱ است که واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت.

پس از آخرین جلسه هماهنگی با باشگاه برای برگزاری لیگ بود که فدراسیون بسکتبال اعلام کرد تیم ملی از ۲۳ آبان ماه تمرینات خود را برای حضور در انتخابی کاپ آسیا شروع می‌کند که این تصمیم به معنای تعطیلی مسابقات لیگ برتر تنها پس از یک هفته است!

صمد نیکخواه بهرامی کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران در این‌ مورد گفت: “بالاخره تیم‌ها یک ماه و نیم تا دو ماه است که تمرین کرده‌اند و بازیکنان ناآماده‌ نیستند، ولی اینکه بخواهیم لیگ را شروع کنیم و بعد از یک بازی به مدت ۲۰ روز مسابقات را تعطیل کنیم، روش درستی نیست. من واقعا در آن جایگاهی نیستم که بخواهم عملکرد تصمیم گیرنده‌ها را بسنجم اما اگر می‌شد یکسری‌ها را اصلا به بسکتبال راه نمی‌دادم. البته بنده در محیط فدراسیون نیستم که چالش‌ها را ببینم، اما این روش فعلی درست نیست که حاصل همان ‌نحوه اشتباه تصمیم گیری ‌ها است.”

نیکخواه‌بهرامی همچنین افزود: “تیم‌ها قرار است یک بازی در لیگ انجام دهند و سپس لیگ به مدت ۲۰ روز تعطیل می‌شود، اصلا برای این روش برگزاری هیچ روش تمرینی وجود ندارد که باشگاه‌ها تیم خود را اوج نگه دارند! همه این موضوعات نکات مهمی است که باید به آن‌ها توجه شود.”

محمدرضا اسلامی کارشناس بسکتبال ایران نیز در مورد این تصمیم فدراسیون بسکتبال اظهار کرد: “بخواهیم کارشناسی موضوع را ببینیم اگر فاصله مسابقات به صورت معمول بود تیم‌ها هیچ تمایلی به شروع لیگ در بازی زمانی فعلی ندارند، اما با توجه به اینکه امسال تیم‌ها معمولا هر ده دوازده روز بازی دارند به نظرم این اردو مورد استقبال باشد. یکسری تیم‌ها هم چون خارجی‌های آن‌ها نیامده‌اند صلاح می‌بینند که لیگ تعطیل باشد تا نفراتشان اضافه شود. اگر از قبل برنامه ریزی میشد و شروع لیگ را برای بعد از این تاریخ می‌گذاشتند بهتر بود، اما الان شرایطی است که همکاری همه باشگاه‌ها را می‌خواهد و ما هم همین کار را می‌کنیم چون تیم ملی برای ما مهم است.”

البته بحث تداخل زمانی تنها یک بخش از نکات قابل بحث شروع اردوهای تیم‌ ملی و تصمیمات فدراسیون است. با توجه به اینکه از اواخر سال گذشته اکثر رشته‌های ورزشی از جمله بسکتبال به دلیل شیوع ویروس‌ کرونا تعطیل بوده‌اند، باید دید که کادرفنی تیم ملی با چه معیاری نفرات مد نظر خود را برای حضور در اردو انتخاب می‌کند؟ سوالی که با توجه به سکوت سرمربی تیم ملی بی جواب مانده است. البته به نظر می‌رسد که دعوت از آخرین لیست تیم ملی محتمل‌ترین تصمیم کادرفنی برای انتخاب اردونشینان است.

مسعود قاسمی سرپرست تیم ملی بسکتبال ایران نیز در این‌ مورد اظهار کرد: “قطعا در هفته جاری دیداری با مهران شاهین‌طبع سرمربی تیم ملی خواهیم داشت در گرگان تا در این‌ مورد صحبت کنیم، اما به نظر می‌رسد که با توجه به شرایط خاص موجود پیکره تیم تغییر نکند و تقریبا نفراتی اصلی مشخص هستند. فکر نمی‌کنم انتخاب بازیکنان ملی‌پوش کار سختی باشد، اما باز هم همه چیز بررسی خواهد شد. با شرایط ویژه‌ رو به ‌رو هستیم و مسلما منطقی است تیمی که سالیان سال آن‌ را می‌شناسیم را حفظ کنیم. البته فیلم دو سه بازی تیم‌ها در لیگ را به سرمربی تیم ملی می‌رسانیم تا در صورت صلاحدید شاهد یکی دو تغییر نیز باشیم.“

انتهای پیام

درباره gohari