خانه / Uncategorized / ضرورت بتونی کردن انهار آستانه اشرفیه برای جلوگیری از هدر رفت آب

ضرورت بتونی کردن انهار آستانه اشرفیه برای جلوگیری از هدر رفت آبمحمد باقر قاسمپور عصر دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه اجرای طرح لاینینگ از سال 90 در انهار سنتی این شهرستان آغاز شده اظهار داشت: تاکنون این طرح در 24 کیلومتر از انهار سنتی روستاهای پایین رودپشت، محسن آباد دستک، لسکوکلایه ، محسن آبادکیاشهر ، پرکاپشت ، کیسم ،نیاکو و امیرکیاسر این شهرستان به مرحله اجرا درآمده است.
وی با بیان اینکه یکهزار و 200 هکتار از اراضی موجود در این روستاها تحت پوشش طرح بتونی کردن انهار سنتی قرار گرفته اند یادآور شد: اجرای طرح بتونی کردن در 35 کیلومتر دیگر از انهار سنتی این شهرستان نیز در مرحله طراحی قرار دارد که در صورت اختصاص اعتبارات لازم به انجام خواهد رسید.
قاسمپور در ادامه طول انهار سنتی این شهرستان را بیش از 400 کیلومتر عنوان و اضافه کرد: طبق درجه بندی های صورت گرفته انهار و کانالهای آبرسانی ( کشاورزی ) درجه 1و2 تحت پوشش سازمان آب و انهار و کانالهای آبرسانی درجه 3 و 4 ( انهار درجه 3 آب را به مزارع می رسانند و کانالهای درجه 4 آب را به داخل اراضی می فرستند) تحت پوشش جهاد کشاورزی قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه طرح لاینینگ از سوی جهاد کشاورزی در کانالهای درجه 3 و 4 اجرا می شود، یادآور شد: شهرستان آستانه اشرفیه با داشتن 23 هزار و 570 هکتار از اراضی زیر کشت برنج یکی از قطبهای مهم تولید این محصول در گیلان است.
وی خاطر نشان کرد : اجرای طرح لاینینگ در انهار سنتی این شهرستان می تواند نقش موثری در جلوگیری از هدر رفت آب کشاورزی این منطقه داشته باشد.
شهرستان آستانه اشرفیه با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای 105 روستاست و در شرق استان گیلان قرار دارد.
خبرنگار: علیرضا رنجکش**انتشار دهنده: بابایی
7287 /6030انتهای پیام /*


درباره gohari