خانه / Uncategorized / طرح مشترک وزارت نیرو و شهرداری تهران برای تامین آب پایتخت در شرایط بحرانی

طرح مشترک وزارت نیرو و شهرداری تهران برای تامین آب پایتخت در شرایط بحرانیبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، زلزله 5.2 ریشتری آخرین چهارشنبه پاییز امسال در غرب استان تهران باعث شد مسئولان شهری نسبت به بحث هایی که وزارت نیرو در سالهای اخیر مطرح می کرد، واقف شوند و حتی شهرداری و شورای شهر برای مسایلی از جمله تامین آب و برق مردم پایتخت پا پیش بگذارند.
یکی از این اقدامات، «طرح آبرسانی اضطراری تهران» است که تاکنون دو مخزن از آن در تهران احداث شده و فردا (چهارشنبه) یکی از این مخازن در پارک شهر تهران با حضور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور، رئیس و دیگر اعضای شورای شهر تهران و همچنین مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افتتاح می شود.
«میثم جعفرزاده» مدیر کل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو پس از زلزله آذر ماه امسال تهران، در مورد آبرسانی در زمان وقوع زلزله پایتخت به ایرنا گفت: طرحی به عنوان «طرح آبرسانی اضطراری تهران» در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است که اگر این طرح به طور کامل اجرا شود، در صورت وقوع زلزله، در کمترین زمان ممکن آب را با استانداردهای بین المللی در اختیار مردم تهران قرار می دهیم.
وی با بیان اینکه 360 نقطه تهران در این طرح برای نصب مخازن آب اضطراری مشخص شده اند، گفت: نوع عملکرد این طرح به این گونه است که مخازنی در مسیر آبرسانی تهران قرار می گیرند، آب در مسیر خود وارد این مخازن می شود و سپس خارج شده و در شبکه توزیع، به مسیر خود ادامه می دهد؛ یعنی آب در این مخازن همیشه در جریان است. زمانی که زلزله اتفاق می افتد، یک سری شیرهای ورودی و خروجی مخازن به صورت اتوماتیک قطع می شود و این مخازن که معمولاً در زیر بوستان ها و پارک ها قرار می گیرند، می تواند به مردم آبرسانی کنند.
به گفته جعفرزاده، تامین آب اضطراری در کنار آنچه در دنیا مرسوم است یعنی آبرسانی با تانکر و توزیع آب بسته بندی مورد توجه قرار می گیرد. به این معنی که در صورت وقوع زلزله، آبرسانی با تانکر و توزیع آب بسته بندی شده نیز انجام خواهد شد.
مدیر کل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو با اشاره به اینکه نصب مخزن در دو نقطه پارک شهر و زرگنده (منطقه یک) به صورت آزمایشی اجرا شده است، گفت: مجوز نصب در 30 نقطه تهران در حال صدور است و برای اجرای این طرح و نصب 360 مخزن، به 450 تا 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
این مقام مسوول افزود: وزارت نیرو به راحتی نمی تواند این منابع را تامین کند و نیاز به حمایت سازمان های دیگر از جمله شورای شهر، ستاد مدیریت بحران، سازمان برنامه و بودجه و … است.
نخستین مخزن (مخزن زرگنده) پیش از این افتتاح شده و اکنون دومین مخزن – یعنی مخزن پارک شهر – با ظرفیت 100هزار لیتر آماده افتتاح است؛ این مخزن می‌تواند در شرایط بحرانی و اضطراری مانند زمین‌لرزه که شبکه توزیع آب شهری با مشکل مواجه می‌شود به مدت سه روز آب مورد نیاز 10هزار نفر را تامین کند.
روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان تهران، هزینه انجام این طرح (مخزن پارک شهر) را نزدیک به 550 میلیون تومان ذکر کرد و گفت: کار ساخت این مخزن در فروردین‌ ماه امسال آغاز شد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9189**1597انتهای پیام /*


درباره gohari