خانه / Uncategorized / ظرفیت صدور 2 میلیارد دلار تولیدات صنایع دستی کشور وجود دارد

ظرفیت صدور 2 میلیارد دلار تولیدات صنایع دستی کشور وجود داردعلی اصغر مونسان، جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در مشهد با اشاره به اینکه در سال 95 حدود 250 میلیون دلار صادرات صنایع دستی از مرزهای کشور ثبت شده، افزود: این میزان صادرات در 10 ماهه سال 96رشد 64 درصدی داشت و در حوزه فروش داخلی نیز 30 درصد رشد در این حوزه محقق شده است.
وی با اشاره به پذیرش سالانه حدود پنج میلیون گردشگر خارجی، افزود: اگر به ازای هر نفر 50 دلار خرید سوغات صنایع دستی در نظر بگیریم حدود 250 میلیون دلار صادرات چمدانی صنایع دستی از سوی گردشگران خارجی داریم.
وی تاکید کرد: مجموعا سال گذشته بیش از 550 میلیون دلار صادرات رسمی و چمدانی صنایع دستی از کشور انجام شده است که معتقدیم این میزان تا 2 میلیارد دلار، یعنی یک میلیارد دلار صادرات رسمی از مرزها و همین میزان صادرات چمدانی قابل افزایش است.
مونسان با اشاره به اینکه تولید در حوزه صنایع دستی روند خوبی دارد، افزود: وظیفه سازمان میراث فرهنگی در حوزه بازاریابی و فروش است که به همین منظور با هدف ارتقای صادرات و فروش، طرح ‘تجاری سازی صنایع دستی’ در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: این طرح موضوعات مختلف را برای افزایش صادرات و فروش دربر می گیرد که از آن جمله می توان به اجرای طرح های روزآمد و متناسب با سلیقه مشتریان در تولید، برندسازی و کاهش قیمت تمام شده با تولید انبوه اشاره کرد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه سال 97 سال خوب و پرباری در حوزه صنایع دستی کشور خواهد بود، افزود: در قالب طرح اشتغال روستایی امسال 120 هزار میلیارد ریال منابع ارزان قیمت پیش بینی شده که 10 درصد آن معادل 12 هزار میلیارد ریال به موضوع صنایع دستی و فرش اختصاص داده شده که در اختیار کارآفرینان و شاغلان روستایی این بخش قرار می گیرد که قطعا به تحول در این حوزه کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه پارسال 60 تا 70 هزار میلیارد ریال فروش داخلی تولیدات صنایع دستی ثبت شده است، افزود: مردم با حمایت خود از تولید کنندگان صنایع دستی می توانند موجب رونق بیش از پیش این حوزه شوند و در حمایت و صیانت از این بخش از هنر ایرانی که با هویت ایرانی گره خورده، نقش آفرین باشند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با تاکید بر ایجاد و گسترش بازارچه های دائمی صنایع دستی، گفت: امسال به این امر به صورت جدی پرداخته می شود و در این مسیر از مشارکت شهرداری ها به خوبی استفاده خواهد شد.
مونسان بیان کرد: هم اکنون خانواده صنایع دستی کشور حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد که از این مسیر ارتزاق می کنند که بالغ بر 400 هزار نفر آنان دارای کارت شناسایی صنعتگری هستند و نامشان در سامانه سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از دوم فروردین ماه به مشهد سفر کرده تا ضمن شرکت در مراسم آغاز جشن ملی نوروزگاه از روند خدمات رسانی و فعالیت ستاد خدمات سفر خراسان رضوی بازدید داشته باشد.
7496/5132انتهای پیام /*


درباره gohari