خانه / Uncategorized / قول مساعد مقامات ارشد پاکستان برای برقراری روابط بانکی با ایران در هفته های پیش رو

قول مساعد مقامات ارشد پاکستان برای برقراری روابط بانکی با ایران در هفته های پیش روبه گزارش ایرنا، علی لاریجانی روز دوشنبه در سفر خود به اسلام آباد پاکستان برای سخنرانی در اجلاس راهکارها و چالش های مبارزه با تروریسم و نقش همکاری های منطقه ای در حضور رییس مجلس ملی این کشور با ‘ طارق باجوا’ رییس بانک مرکزی پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.
در این دیدار ‘مهدی هنردوست’ سفیر کشورمان، ‘مخدوم خسرو بختیار’ رییس کمیسیون روابط خارجی پاکستان، ‘شاهد محمود’ قائم مقام وزارت دارایی این کشور و ‘صمد کریمی’ نماینده تام الاختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند.
رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان طرح مشکلات به وجود آمده بر سر راه گسترش روابط تجاری دو کشور، گفت: این مشکلات در دیدار روز گذشته با نخست وزیر پاکستان و رییس مجلس سنای این کشور نیز مطرح شده است.
علی لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای جهان بیش از 100 میلیارد دلار مبادلات تجاری دارد، افزود: کشور ما با آلمان، ایتالیا و فرانسه و دیگر کشورها روابط تجاری مطلوبی دارد و لازم است که مبادلات تجاری دو کشور همسایه ایران و پاکستان نیز بیش از گذشته ارتقا یابد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با هندوستان بیش از شش میلیارد دلار مبادلات تجاری سالانه دوجانبه دارد و تحقق 5 میلیارد دلار مبادلات تجاری با پاکستان نیز با همت دو کشور دور از دسترس نیست.
لاریجانی نظر مثبت سردار ایاز صادق زییس مجلس ملی پاکستان در خصوص حل مشکلات برقرار نبودن ارتباط بانکی بین دو کشور را یادآور شد و افزود: به نفع دو کشور است که برای ارتقا روابط در این بخش نیز گام موثر بردارند.
نماینده تام الاختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با بیان بهبود شاخصه های اقتصادی و مالی ایران طی چند سال گذشته، افزود: بر اساس آمارها و گزارش ها، شاخص های سلامت مالی ایران نیز رو به بهبود است.
‘صمد کریمی’ اجرای برجام را گام موثری در رشد شاخص های اقتصادی در کشورمان عنوان کرد و افزود: مقررات زدایی و شفاف کردن امور نیز در بانک های ایران در حال انجام است.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در حال اجرای مقررات و استانداردهای بین المللی در موضوعات بانکی در کشورمان است، افزود: روابط کارگزاری ایران و اروپا و بسیاری از کشورها نظیر روسیه، عمان، کره جنوبی و هندوستان نیز در چارچوب مقررات بین المللی در حال انجام است.
سردار ایاز صادق در ادامه این نشست پس از شنیدن سخنان رییس بانک مرکزی پاکستان و دیگر مسئولان اقتصادی این کشور به مسئولان کشورمان قول مساعد داد که مشکلات بانکی بین ایران و پاکستان بزودی و در نهایت تا ماه آینده حل و فصل شود.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به تازگی پیش نویس مقدماتی قرارداد تجارت آزاد بین دو کشور و همچنین شروع همکاری های بانکی را تکمیل کردند.
اعضای کمیته گفت وگوهای تجاری متعلق به تجارت آزاد بین دو کشور که طی 21 و 21 نوامبر در تهران برگزار شد به توافقنامه اولیه قرارداد تجارت آزاد بین دو کشور و همچنین شروع همکاری های بانکی دست یافتند.
هیات پاکستانی به ریاست بلال خان پاشا از معاونان وزارت تجارت و نساجی این کشور با هیات ایرانی متعلق به سازمان توسعه تجارت به رایزنی پرداخت که در آن نشست، پیش نویس مقدماتی آغاز تجارت آزاد بین دو کشور مورد توافق قرار گرفت.
مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز پیش از این در دیدار با رییس کل بانک مرکزی پاکستان، روند برقراری روابط بانکی بین دو کشور را بررسی کرد.
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی شامگاه شنبه به وقت محلی به منظور شرکت و سخنرانی نشست بررسی راهکارهای مبارزه با تروریسم با حضور رئیسان مجالس شش کشور « ایران، روسیه، ترکیه، افغانستان، چین و پاکستان» به اسلام آباد پایتخت پاکستان وارد شد.
حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور ایرانیان خارج از کشور و پارلمانی وزیر امور خارجه، حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل، محمد جواد کولیوند رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درمجلس، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس و محمد کاظمی نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی و اردشیر نوریان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این سفر لاریجانی را همراهی می کنند.
اجلاس «چالش های مقابله با تروریسم و نقش همکاری های منطقه ای» با ابتکار مجلس ملی پاکستان و حضور رئیسان مجالس شش کشور ایران، پاکستان، روسیه، افغانستان، چین و ترکیه روز یکشنبه امروز سوم دی در اسلام آباد پاکستان در حال برگزاری است.
علی لاریجانی در حاشیه این نشست با رییس مجلس سنای پاکستان و رییس مجلس دومای روسیه و رییس مجلس ملی پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.
دیدار با رییس مجلس افغانستان و برگزاری نشست خبری از دیگر برنامه های سفر رییس مجلس شورای اسلامی به پاکستان است.
آساق**6125*1144*سیدبهادر حسینی
* انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


درباره gohari