خانه / Uncategorized / قیمت طلا به کجا می رود؟- مرتضی ایمانی راد*

قیمت طلا به کجا می رود؟- مرتضی ایمانی راد*دومین دلیلی که قیمت طلا را قابل اهمیت می کند، این است که قیمت طلا محک بسیار خوبی برای ارزش دلار در بازارهای جهانی است. یعنی وقتی طلا در بازارهای جهانی روبه افزایش است، می توانیم استدلال کنیم که دلار آمریکا در حال کاهش ارزش خود است که البته این رابطه الزاماً یک رابطه یک به یک و هر روز نیست بلکه یک رابطه ای میان مدت و بلندمدت است، هر چند که در بسیاری از مواقع این رابطه در کوتاه مدت هم اعتبار زیادی دارد.
بنابراین برای ما بسیار مهم است که بدانیم طلا در سال 2018 و یا در ادامه سال 1396 به کجا خواهد رفت. برای پیدا کردن سمت و سوی قیمت طلا در دوره یاد شده باید به دو عامل یاد شده توجه کنیم؛ در سال 2018 بنا بر گواهی بسیاری از سازمان های بین المللی، تنش های سیاسی بالا خواهد بود. در کنار ترامپ، ظهور ماکرون با ایده های کاملاً متفاوت از ترامپ همگرایی بین المللی را کاهش خواهد داد، تنش های ناشی از چالش های هسته ای کره شمالی استمرار خواهد داشت و پدیده های به نظر نه چندان مهم (همانند گفت و گوهای برگزیت و تحولات سیاسی در منطقه اروپا و گفتگوهای مجدد بدهی های یونان) و انتخابات ریاست جمهوری مکزیک و برزیل هر کدام می توانند تبدیل به عامل قوی در نوسانات بازار جهانی در سال 2018 باشند.
دوم، کاهش بهای دلار و کاهش شاخص دلار از 103 به 91 در شش ماهه دوم سال 2017 نشان داد که دلار آمریکا قدرت سابق خود را ندارد. احتمال اینکه دلار بیش از این کاهش یابد به همان اندازه محتمل است که شاخص دلار نتواند از 95 در سال 2018 فراتر رود. بنابراین هر دو عامل اثر گذار بر اونس طلا در سطح بین المللی حکم به افزایش قیمت طلا در ماههای آینده می دهد.
ما در موسسه بامداد در انتهای سال 2016 تغییرات قیمت طلا را برای سال 2017 در کانال 1100 تا 1300 دلار برای هر اونس طلا پیش بینی کردیم که به جز روزهای محدودی که از 1300 دلار فراتر رفت، در کل سال در همین کانال بود. ولی در سال 2018 پیش بینی می کنیم که سقف 1300 دلار را خیلی زود خواهد شکست و این سطح قیمت به خط مقاومت قیمت طلا تبدیل خواهد شد.
از طرف دیگر افزایش قیمت دلار به ریال در ایران بسیار محتمل است و اگر افزایش قیمت دلار حداقل به اندازه نرخ تورم یک سال و نیم آینده باشد (فعلا پای تورم انتظاری را به میان نمی کشیم) کل این تورم از طریق قیمت دلار روی طلا منعکس خواهد شد و از ناحیه متغیرهای داخلی نیز با افزایش قیمت طلا مواجه خواهیم بود.
در نتیجه برای ماههای آینده، چه در اقتصاد جهان و چه در اقتصاد ایران، نوسانات بالایی را برای طلا پیش بینی می کنیم به طوری که روند عمومی این نوسانات صعودی خواهد بود.
…………………………………………………………………….
*اقتصاددان -انتشار یافته در موسسه مطالعاتی بامدادانتهای پیام /*


درباره gohari