خانه / Uncategorized / لزوم حرکت دولت به سوی متنوع سازی سوخت خودروها/ سایت ثبت سفارش خودروهای الکتریکی و هیبریدی باز شود

لزوم حرکت دولت به سوی متنوع سازی سوخت خودروها/ سایت ثبت سفارش خودروهای الکتریکی و هیبریدی باز شودمحمدی زاده امروز (جمعه) در آخرین روز از نمایشگاه بین المللی خودرو تهران به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: استفاده از خودروهای با سوخت الکتریکی، هیبریدی، هیدروژنی، آب، الکل، بنزین و گازوئیل و متنوع سازی سوخت ها، ضمن کاهش مخاطرات زیست محیطی، ارتقای امنیت ملی کشور را به همراه خواهد داشت.
وی با اشاره به زمان تحریم ها و ممنوعیت فروش بنزین به ایران، یادآوری کرد: در آن زمان برخی کارخانه های پتروشیمی با تغییر خط تولید خود، بنزینی «ناقص» را وارد چرخه سوخت رسانی کشور کردند که آسیب های زیادی به همراه داشت.
محمدی زاده افزود: اکنون 85 درصد نیاز سوختی خودروهای کشور از بنزین تامین می شود که می تواند چالشی برای امنیت ملی باشد.
وی با بیان اینکه شرکت متبوعش به دنبال تغییر منشا سوختی خودروهای کشور از بنزینی است، به عنوان نمونه به برزیل اشاره کرد که منشا 55 درصد سوخت خودروهای این کشور الکل صنعتی است که از باگاس نیشکر تولید می شود و سوختی بدون آلایندگی است؛ همچنین در پاکستان 40 درصد مصرف سوخت خودروها الکل است.
این واردکننده خودرو هیوندای هیبریدی با اشاره به قیمت جهانی بالای خودروهای هیبریدی، تصریح کرد: همه کشورها در این زمینه یارانه می دهند و ابراز امیدواری کرد وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران نیز از محل بند 12 قانون بودجه مبلغ 6 هزار و 800 دلار بابت واردات هر دستگاه خودرو برقی یا هیبریدی را از محل صرفه جویی در مصرف سوخت پرداخت کند.
وی یادآور شد: با وجود تصویب در بودجه سالیانه، اما تاکنون این مبلغ به واردکنندگان خودروهای هیبریدی و الکتریکی پرداخت نشده که پرداخت آن می تواند نزدیک به 300 میلیون ریال کاهش قیمت این خودروها را به دنبال داشته باشد.
رییس هیات مدیره شرکت پاکرو سبز قشم ادامه داد: شهرداری نیز مقرر بود بابت هر خودروی الکتریکی یا هیبریدی مبلغ 400 میلیون ریال کمک کند که بیشتر آن به خودروهای عمومی و تاکسی ها تعلق گرفته است.
وی تاکید کرد: در صورتی که در تعرفه های گمرکی معافیت بیشتری برای این خودروها قائل شده و آنها را از مالیات بر ارزش افزوده معاف کنند و همچنین بند 12 قانون بودجه در خصوص آنها رعایت شود، به خودروهایی کاملا اقتصادی بدل خواهند شد.
این فعال اقتصادی همچنین با اشاره به بسته بودن سایت ثبت سفارش خودروهای خارجی، خواستار آن شد تا سازمان توسعه تجارت به منظور اشاعه استفاده مردم از خودروهای الکتریکی و هیبریدی، آنها را از این قاعده مستثنی کند.
به گزارش ایرنا، ثبت سفارش خودروهای خارجی از تیرماه 1396 متوقف شد.
رییس سازمان توسعه تجارت ایران آن زمان اعلام کرد: توقف ثبت سفارش خودرو با هدف حمایت از تولید داخل نیست، بلکه برای اصلاح منابع ارزی انجام شده است.
«مجتبی خسروتاج» گفت: نمی توان برای جلوگیری از رانت، به خودروهای لوکس اجازه ورود داد.

** شارژ سوناتای هیبرید
محمدی زاده در ادامه اظهار داشت: سوناتای هیبرید هیچ نیازی به جایگاه شارژ برق ندارد، بلکه خودرو با حرکت چرخ ها و استفاده از سیستم ترمز شارژ خواهد شد.
وی گفت: در زمینه موتورسیکلت های الکتریکی نیز برنامه ریزی شده که باتری پُر شده آن را وارد کشور کنیم و آن را در سوپرمارکت ها، پمپ بنزین ها و سایر مراکز عرضه در اختیار رانندگان قرار دهیم.
به گفته این واردکننده خودروی هیبریدی، مطابق توافق انجام شده با شرکت هیوندای جمهوری کره، تولید این خودروی هیبریدی در گروه صنعتی
«سناباد خودرو» واقع در مشهد (کیلومتر 30 جاده قوچان) به انجام خواهد رسید.
به گزارش ایرنا، دومین نمایشگاه بین المللی خودرو تهران یکشنبه گذشته با مشارکت 48 شرکت داخلی و خارجی از 16 کشور در محل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب گشایش یافت.
در این نمایشگاه نمایندگان شرکت های خودرویی از کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، چین، هند، اتریش، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، تایوان و … در کنار شرکت ها و خودروسازان ایرانی به عرضه و ارائه تولیدات خود پرداخته اند.
این نمایشگاه در فضایی به وسعت شش هزار و 500 مترمربع در نمایشگاه شهر آفتاب امروز جمعه (دهم آذرماه) به کار خود پایان خواهد داد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام : @IRNAeco
اقتصام* 3065 *1368
مصاحبه: محمد ملک دار *انتشار: خیراله شفیعیانتهای پیام /*


درباره gohari