خانه / Uncategorized / مذاکرات در مورد ساخت سد النهضه در افریقا بدون نتیجه به پایان رسید

مذاکرات در مورد ساخت سد النهضه در افریقا بدون نتیجه به پایان رسیدبه گزارش ایرنا و به نقل از تارنمای خبری الشروق، شکری افزود: نشست فنی سه جانبه وزیران آبیاری و کارشناسان فنی سه کشور در آدیس آبابا برگزار شد اما شرکت کنندگان موفق نشدند راه حلی برای اختلافات موجود بیابند.
وزیر امورخارجه مصر افزود: با وزیر آبیاری گفت و گو کردم اما گفته شد اختلاف ها در مورد جزئیات فنی این سد که از یک سال پیش و بیشتر وجود دارد، همچنان حل نشده باقی مانده است.
شکری اواخر ماه گذشته خواستار شتاب دادن به مذاکرات در مورد ساخت سد النهضه شده بود .این سه کشور، سه سال پیش توافقنامه ای در خصوص استفاده از آب رود نیل آبی امضا کرده بودند .بر اساس این توافقنامه هیچ یک از این طرف ها نباید دست به اقداماتی بزنند که به طرف های دیگر زیان وارد کند.
وی همچنین گفته بود قرار است نشست سه جانبه ای شامل وزیران امورخارجه، آبیاری و رئیسان دستگاه امنیت سه کشور در تاریخ 15 می (25 اردیبهشت ) برگزار شود.
نشست سه جانبه این کشورها در 6 آوریل(17 فروردین ) نیز با شکست مواجه شده بود.
اتیوپی از هفت سال پیش ساخت سد بزرگی به نام ‘سد النهضه’ را بر روی رود نیل آغاز کرده است که از همان ابتدا باعث اختلاف میان این کشور ومصر شد .
بر اساس برنامه ریزی مقام های اتیوپی ،انتظار می رود این سد سالانه 6 هزار مگاوات انرژی برقی آبی تولید کند و با صادرات برق به کشورهای همسایه مانند سودان و جیبوتی، درآمدی برابر با یک میلیارد دلار در سال برای این کشور به ارمغان آورد و به همین دلیل این سد تبدیل به یک اولویت ملی شده است.
«سیلیشی بیکیلی » وزیر آب و برق اتیوپی گفته است که این یکی از بزرگترین طرح ها برای اتیوپی وبرای توسعه این کشور ضروری است.
خبرگزاری رسمی اتیوپی چند هفته پیش اعلام کرد در هفتمین سالروز شروع به ساخت این سد، این طرح بزرگ، 64 درصد پیشرفت داشته است.
کارشناسان می گویند بسیاری از کشورها با مشکل کم آبی مواجه اند و جنگ های آینده در جهان ، بر سر آب خواهد بود. سد النهضه هم از همان ابتدا باعث اختلاف میان اتیوپی و مصر شده است و حتی برخی گفته اند اگر مصر احساس کند آینده اش در خطر است، ممکن است برای متوقف کردن ساخت این سد، به گزینه نظامی روی بیاورد.
مصر از ابتدا بر ضرورت حفظ سهمیه آبی اش از رود نیل تاکید کرده وآن را بخشی از امنیت ملی خود دانسته است.
«عبدالفتاح السیسی »رئیس جمهوری مصر چند ماه پیش گفت، ‘هیچ کس نمی تواند به سهمیه آبی مصر آسیب وارد کند، این برای ما ، مساله مرگ و زندگی است.
خاورم **2041**انتهای پیام /*


درباره gohari