خانه / Uncategorized / مرحله دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی ایبک آباد اراک بهره برداری شد

مرحله دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی ایبک آباد اراک بهره برداری شدبه گزارش ایرنا، معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشوردر این آیین گفت: عملیات اجرایی این طرح یک سال قبل در سطح 6 هزار مترمربع آغاز شد و برای ساخت این تصفیه خانه 240 میلیارد ریال اعتبار صرف شده است.
فتحعلی محمدزاده افزود: روزانه 300 هزار لیتر فاضلاب این تصفیه خانه در فضای سبز استفاده می شود.
وی اظهار کرد: 194 شهرک صنعتی با 224 تصفیه خانه در سطح کشور فعال است که در شبانه روز 165 هزار مترمکعب فاضلاب آن ها تصفیه می شود.
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشورگفت: شهرک صنعتی ایبک آباد اراک در مجموع 531 هکتار وسعت دارد که 200هکتار آن در قالب 232 قرارداد صنعتی عملیاتی شده است.
محمد زاده افزود: هشت شهرک صنعتی استان مرکزی به تصفیه خانه با ظرفیت چهارهزار مترمکعب مجهز است که از پساب خروجی آن برای فضای سبز استفاده می شود.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اجرای طرح فاضلاب شهرک صنعتی ایبک آباد اراک به منظور رفع آلودگی منطقه از بوی نامطلوب، گلایه ساکنان و کمک به حفظ محیط زیست انجام شده است.
علی اکبر کریمی افزود:استفاده بهینه از پساب فاضلاب های صنعتی در شرایط خشکسالی یک ضرورت است.
وی اظهار کرد: استان مرکزی با کمبود آب مواجه است و باید با مدیریت و بازگرداندن آب به چرخه مصرف حداکثر بهره وری از آب موجود حاصل شود.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: تصفیه خانه صنعتی یکی از راهکارهای موثر در تامین آب شهرک های صنعتی است و می توان در حل چالش کم آبی و مدیریت بهینه آب اثر بگذارد.
کریمی افزود: ارزش اقتصادی آب بالا است و باید منابع آب به طرح هایی اختصاص داده شود که ارزش افزوده بیشتری برای تولید کننده ایجاد می کند.
وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه 30 درصد مالیات برارزش افزوده به شهرک های صنعتی برای تامین و تقویت زیرساخت ها اختصاص یافته است اما اختلاف برداشت بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور مالیاتی ادامه این روند ار کند کرده است.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: واحدهای صنعتی توان لازم برای تامین زیرساخت های لازم را ندارد بنابراین باید از این فرصت 30 درصدی استفاده شود.
کریمی افزود: شهرک های صنعتی بهترین بستر برای فعالیت های صنعتی و تولیدی به علت فراهم بودن امکانات هستند.
مدیرعامل شرکت شهرک های استان مرکزی نیز در این آیین گفت: مرحله دوم تصفیه خانه فاضلاب اراک برای نخستین بار در کشور به صورت نمونه انجام شده است.
مصطفی آمره افزود: با بهره برداری از مرحله دوم این تصفیه خانه 60 تا 70 هزار مترمکعب فاضلاب ورودی به پنج هزار مترمکعب افزایش می یابد و با گرم شدن هوا به خروجی استاندارد می رسد.
استان مرکزی با حدود سه هزار واحد صنعتی رتبه نخست تنوع محصولات تولیدی، رتبه چهارم صنعت کشور و جایگاه دوم صنایع مادر تخصصی را دارد.
6991/6013/خبرنگار:معصومه ابراهیمی***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


درباره gohari