خانه / Uncategorized / معاون وزیر نفت:گازرسانی بیشتر مناطق قصرشیرین، جوانرود و ثلاث باباجانی پایان یافت

معاون وزیر نفت:گازرسانی بیشتر مناطق قصرشیرین، جوانرود و ثلاث باباجانی پایان یافتبه گزارش ایرنا به نقل از وزارت نفت، حمیدرضا عراقی با تشریح جزئیات اقدامات انجام شده برای گازرسانی به مناطق زلزله زده غرب کشور، اظهار داشت: بلافاصله پس از حادثه، اقدامات اولیه مطابق دستورالعمل‌های مدیریت بحران انجام شده بود، در این گونه مواقع، نخستین اقدام تخلیه گاز تمام شهر است که این اقدام از سوی شرکت گاز استانی انجام شده بود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ادامه داد: میزان تخریب بیش از حد تصور بود که در این شرایط تخلیه گاز از خطوط گازرسانی، اقدامی مهم و موثر محسوب می شود.
وی افزود: پس از آن نیز در اسرع وقت جلسه مدیریت بحران با حضور مدیر گازرسانی و سایر مسئولان مربوطه در کرمانشاه برگزار شد که در این جلسه تقسیم بندی کارها در قالب تیم‎های عملیاتی مختلف انجام گرفت. در ادامه هم استان های معین نیز به یاری ما شتافتند و هر کدام مسئولیت رسیدگی به امور یکی از مناطق آسیب‎دیده را بر عهده گرفتند.

**وصل گاز منازل با رعایت مسائل ایمنی
معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار کرد: نیروهای شرکت گاز همدان با امکانات و تجهیزات خود راهی این منطقه شده بودند تا پس از بازرسی اولیه، عملیات نشت یابی و بررسی سلامت علمک‎ها انجام شود؛ بر این اساس ابتدا خط تغذیه گاز مورد نشت یابی قرار گرفت زیرا قبل از تزریق گاز به شهر باید مطمئن می‌شدیم که علمک‎ها و رگلاتورها سالم هستند و سپس نشت یابی کوچه به کوچه را انجام می دادیم.
عراقی گفت: عملیات نشت یابی در سه مرحله و با دقت کافی انجام می شود؛ حتی پس از اتمام عملیات در هر کوچه، همکاران با استفاده از حس بویایی خود نسبت به بوی گاز از امنیت گازرسانی اطمینان می یافتند و پس از آن اتصال گاز به منازل مردم صورت می پذیرفت.
مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به اهمیت حضور سازمان نظام مهندسی در زمان وصل گاز داخلی منازل تصریح کرد: این سازمان نیز جهت وصل گاز منازل و اماکن عمومی اعلام آمادگی کرده بود؛ بنابراین وصل گاز منازل با حضور نمایندگان سازمان نظام مهندسی، کارشناس شرکت ملی گاز و صاحب ملک انجام می شود.
به گفته وی، هنگام وصل گاز منازل متوجه می‌شدیم برخی از علمک ها دچار نقص بعضا جزیی شده اند و گاهی نیز پیش می آمد لوله‎کشی و علمک هیچ مشکلی نداشتند اما در مسیر گازرسانی، بست‎ها دچار ایراد شده بودند که تمامی این موارد با دقت فراوان رفع شد.

**اولویت با گازرسانی به اماکن عمومی است
عراقی از اتمام بخش اعظم کار شرکت ملی گاز در مناطق قصرشیرین، جوانرود و ثلاث باباجانی خبر داد و اظهار کرد: اولویت گازرسانی با اماکن عمومی نظیر بیمارستان ها، نانوایی ها و اداره ها بود تا خدمات لازم به مردم ارائه شود.
وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه دیگر در کشور با حوادثی همچون زلزله اخیر مواجه نشویم، تاکید کرد: کار شرکت ملی گاز نباید با عجله انجام شود زیرا اگر ما در انجام کارمان دقت کافی نداشته باشیم، هم موجب نارضایتی مردم می شویم و هم آنکه شرایط نا ایمن به وجود می‌آید.
معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به دستورالعمل های مدون مدیریت بحران گفت: مطابق این دستورعمل ها به خوبی می دانیم که در زمان وقوع زلزله و حوادث طبیعی باید چه اقداماتی انجام دهیم همانطور که در کرمانشاه نیز بر همین اساس عمل کردیم. این دستورات برای تمامی شرکت‎های گاز کشور تعریف شده زیرا وظایف ما در مواقع بحران بسیار حیاتی است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ادامه داد: در مدیریت گازرسانی تأکید بر این است تجهیزات لازم مثل پوشاک و وسایل ایمنی همواره در کانتینرهایی مجهز و آماده باشند؛ علاوه بر این موتورسیکلت‎هایی برای شهرهای بزرگ با امکانات لازم تجهیز شده اند تا امدادرسانی را در کوتاهترین زمان ممکن انجام دهند؛ همچنین برای هر استان دو یا سه شرکت معین در شرکت گاز مشخص شده است.
عراقی با تأکید بر لزوم احداث ساختمان‎های مقاوم در برابر زلزله ادامه داد: تمام مردم و مسئولان نیز باید آمادگی لازم برای مقابله با حوادث طبیعی از جمله زلزله را داشته باشند.

**تمهیدات شرکت گاز برای مقابله با زلزله در شهرهای بزرگ
عراقی در ادامه صحبت‌های خود به پیش‎بینی وقوع زلزله در کلان شهرهایی مانند تهران اشاره کرد و گفت: تمهیداتی را در نظر گرفته ایم که اگر زلزله در شهرهای بزرگی مانند تهران اتفاق بیفتد تخلیه گاز از سطح شهر در کوتاه ترین مدت و با بیشترین میزان امنیت انجام شود.
وی یادآور شد: در شهرهای بزرگ، وصل مجدد گاز و تغذیه شبکه گازرسانی و نشت یابی کوچه به کوچه ماه ها به طول می انجامد.
این مقام مسئول به همکاری های مشترک میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت گاز ژاپن اشاره کرد و گفت: ما از تجربیات و دانش ژاپنی‎ها در ایران برای مدیریت بحران استفاده کرده‌ایم چرا که تهران شهر بزرگی است و اگر زلزله ای در آن اتفاق بیافتد حوادث مخرب زیادی در پی خواهد داشت.
عراقی با بیان این‎که متاسفانه در ایران زمانی که بحران اتفاق می افتد مردم عصبانی و ناراحت و نگران هستند، تاکیدکرد: این آگاهی‌بخشی به مردم، وظیفه رسانه‌ها است.
وی همچنین بر مدیریت هوشمندانه‎تر و با برنامه ‌تر توزیع امکانات در مناطق آسیب دیده تاکید کرد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره نقش مردم در کمک به مدیریت بحران هم گفت: بخشی از این موضوع به فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بازمی‌گردد چرا که حوادث طبیعی در تمامی کشورها اتفاق می افتد و اگر مردم آموزش دیده باشند، نه تنها حوصله کافی به خرج می‌دهند بلکه به خوبی می‌توانند به سازمان‌های خدمت رسان و امدادگران کمک کنند.
به گزارش ایرنا، زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر ساعت 21 و 48 دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند.
این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق 11 کیلومتری زمین روی داد.
شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.
براساس آخرین اطلاعات اعلام شده از ستاد مدیریت بحران کشور، تاکنون در این زمین لرزه 432 نفر جان باخته و 9397 نفر زخمی شده اند.
پس از وقوع زلزله، رییس جمهوری به مناطق زلزله زده رفت تا در جریان رسیدگی به وضع زلزله زدگان قرار گیرد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2022*1021
خبرنگار: میثم طاهری**انتشار: حسین نوروزیانانتهای پیام /*


درباره gohari