خانه / Uncategorized / منابع خط ریلی جوین-اسفراین از صندوق توسعه ملی جذب نشد

منابع خط ریلی جوین-اسفراین از صندوق توسعه ملی جذب نشدبه گزارش ایرنا، هادی قوامی روز جمعه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان شمالی اظهار کرد: تخصیص این اعتبار می تواند خراسان شمالی را به یک کارگاه ساخت و ساز تبدیل کند.

*خراسان شمالی، استان مهاجر فرست
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه خراسان شمالی در شاخص های مختلف، استان رو به جلو معرفی شده است افزود: بر اساس نتایج طرح سرشماری سال 95، خراسان شمالی یکی از استان های مهاجر فرست بوده و این خود گویای وضعیت توسعه ای در این منطقه است.

* انتقاد از اجرایی نشدن طرح پتروشیمی
قوامی از اجرایی نشدن طرح توسعه پتروشیمی آن را مطالبه مردم عنوان کرد و گفت: پس از تاسیس خراسان شمالی و انتزاع آن از خراسان بزرگ، انتظار می رفت که توسعه در این منطقه سرعت گیرد و شاهد تغییرات اساسی در پیشرفت و توسعه باشیم البته گام های خوبی برداشته شده است.
وی گفت: اکنون عمر مفید واحد پتروشیمی در بجنورد با 2 دهه فعالیت به سرآمده و نیاز است تا طرح توسعه ای این واحد اجرایی شود.
وی با بیان اینکه لازم است بیش از 2 برابر سرمایه کنونی، برای پتروشیمی سرمایه گذاری شده و صنایع پایین دستی آن راه اندازی و فعال شود خاطرنشان کرد: دانش و تکنولوژی پتروشیمی در این استان وجود دارد و این طرح یکی از درخواست های مردم است.
قوامی اظهار کرد: قرار بود طرح جی.تی.پی.پی به عنوان طرح توسعه ای پتروشیمی با 80 هزار میلیارد ریال اعتبار عملیاتی شود و این خبر بارقه های امید را در مردم استان زنده کرد اما اجرایی نشد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی طرحی به عنوان مصوبه سفر رئیس جمهور کلنگ می خورد، به این معنا است که تمام جوانب کار دیده شده است و با ارزیابی و سنجش تمام شرایط طرح عملیاتی می شود اما طرح مزبور تنها کلنگ خورد و تا کنون کاری برای آن انجام نشده است.
وی خاطرنشان کرد: اجرای شدن طرح مزبور با 80 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری به معنای سرازیر شدن 500 هزار میلیارد ریال پول به استان است و تحقق آن پروژه زمینه ساز ظرفیت های بسیار برای توسعه استان بود.

* انتقاد از واردات لوله
قوامی در بخش دیگر سخنان خود بشدت از واردات لوله توسط یکی از وزارت خانه ها انتقاد کرد و گفت: سال گذشته 400 میلیون یورو لوله از خارج وارد کشور شد در حالی که همان لوله ها در واحد لوله گستر اسفراین تولید می شود.
وی با بیان اینکه این اقدام به معنای حمایت از واردات و تولید خارج است اظهار کرد: واحد لوله گستر اسفراین در سال گذشته هیچ قراردادی نداشت و امسال نیز قراردادی برای عرضه محصولات این واحد تولیدی منعقد نشده است و اکنون کارگران این واحد فعالیتی انجام نمی دهند.
وی تاکید کرد: این امر در دوسه ماه آینده سبب ایجاد مشکل می شود.
وی گفت: وزیر نفت قول داد تا مشکل حل شود اما 60 هزار تن لوله توسط دلالان از چین و هند وارد کشور می شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: گفت: خراسان شمالی از معدود استان هایی است که همه نمایندگان مجلس در انتخابات دولت را حمایت کردند، نمایندگان در سر بزنگاه حامی دولت بوده اند و اکنون نیز دولت را حمایت می کنیم.
7185 /6042انتهای پیام /*


درباره gohari