خانه / Uncategorized / مهمترین رویدادهای بورس کالا در هفته ای که گذشت

مهمترین رویدادهای بورس کالا در هفته ای که گذشتبه گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی به کمک بورس کالا با حمایت دولت و وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته با اجرای سیاست قیمت تضمینی ذرت و جو کل کشور در قالب ماده 33 (قانون بهره وری بخش کشاورزی در بورس کالای ایران) بخش قابل توجهی از هزینه های دولت کاسته شد و بخش خصوصی نیز خریدار محصول از بورس کالا بود.

**در هفته ای که گذشت؛ در دیدار مدیرعامل بورس کالای ایران با مسئولان بخش کشاورزی استان فارس، عرضه محصولات کشاورزی این استان در بورس کالا، ظرفیت ها و ابزارهای مالی بورس و اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری کشاورزی در قالب سیاست قیمت تضمینی مورد گفت و گو و بررسی قرار گرفت.
«حامد سلطانی نژاد» در این دیدار با اشاره به تجربه موفق پذیرش و عرضه محصولاتی از قبیل ذرت و جو در بورس کالا گفت: موضوع قیمت گذاری در حالی فعالان حوزه کشاورزی را نگران کرده است که حضور واسطه ها و دلالان در این حوزه نیز موجب می شود منفعت اصلی عاید کشاورزان و باغداران نشود.
مدیرعامل بورس کالای ایران به اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی به کمک بورس کالا و با حمایت و همکاری دولت و وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: سال گذشته با اجرای سیاست قیمت تضمینی ذرت و جو کل کشور در قالب ماده 33 قانون بهره وری بخش کشاورزی در بورس کالای ایران، بخش قابل توجهی از هزینه های دولت کاسته شد و بخش خصوصی نیز خریدار محصول از بورس کالا بود.
وی با اشاره به امکان راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری پشتوانه کالایی در بورس کالا گفت: پس از راه اندازی نخستین صندوق کالایی با پشتوانه طلا، برنامه راه اندازی این صندوق ها را در بخش کشاورزی برای محصول پسته نیز داریم و تجربه آن می تواند به سایر محصولات نیز تسری یابد.

**کمک به مردم محروم استان فارس با عرضه محصولات در بورس
در این جلسه نماینده مردم استهبان و نی ریز در مجلس شورای اسلامی، از ورود و عرضه محصولات کشاورزی استان و شهرستان های استان فارس به بورس کالا حمایت کرد و گفت: با ورود محصولات کشاورزی مختلف به بورس کالا می توان ضمن کشف قیمت شفاف، مانع از حضور واسطه ها شد تا اکثریت مردم استان که عموما باغدار و کشاورز هستند از سود حاصل از فروش محصول منتفع شوند.
«اصغر مسعودی» افزود: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا امری مورد قبول بوده و به نوعی کمک به مردم محروم استان است، زیرا در برخی محصولات کشاورزی فاصله قیمت ها برحسب درجه کیفیت آن متفاوت بوده و شرایط فعلی و عرضه محصولات در بورس می تواند به نفع عموم مردم باشد.

**حمایت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از بورس
مدیر جهاد کشاورزی استهبان نیز با بیان اینکه این سازمان با جدیت از سیاست عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا حمایت می کند، گفت: تاکنون دو محصول ذرت و جو تجربه های موفقی در بورس کالا داشتند که می تواند در خصوص سایر محصولات نیز به اجرا درآید.
«احمد رنجبر» افزود: در شهرستان استهبان زیرساخت های لازم برای ورود برخی محصولات به بورس کالا فراهم شده که در نهایت با انجام بررسی های لازم، تحقق این برنامه می تواند به نفع تولیدکنندگان و تجار این بخش باشد.

**تسریع پرداخت پول به کشاورزان یک مزیت مهم
در این جلسه رئیس اداره سازمان تعاون روستایی استان فارس به مشکلات نقدینگی کشاورزان اشاره کرد و گفت: در حوزه کشاورزی این مشکل وجود دارد که تجار محصولات را از کشاورزان و باغداران خریداری می کنند و تسویه با کشاورزان به صورت نقد، چند ماهه و حتی یکساله صورت می گیرد.
«هدایت زارع» افزود: عرضه از طریق بورس کالا می تواند از این نظر به نفع کشاورزان و باغداران باشد. چراکه در بورس شفافیت حاکم بوده و خریداران نمی توانند به هر بهانه ای از پرداخت پول کشاورزان خودداری کنند و پرداخت پول به فعالان حوزه کشاورزی در زمانی مشخص و بدون دغدغه انجام می شود.

**چند ویژگی بورس کالا در حوزه کشاورزی
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت استان فارس در این جلسه به مزایای عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا پرداخت و گفت: به تازگی 80 واحد صنفی در بخش کشاورزی استان حدود 800 نفر اشتغالزایی ایجاد کرده اند که در عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا باید به جایگاه آنها نیز توجه کرد.
«سهراب قدم زن» تاکید کرد: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا می تواند در بحث ساماندهی اطلاعات جامعی از تناژ تولید و منطقه برداشت محصول مفید واقع شده و دست دلالان را از این بازار کوتاه کند.بحث برگشت سریع سرمایه کشاورزان و باغداران نیز موضوع دیگری است که می تواند به کمک بورس انجام شود.

**به دنبال فروش گندم کشاورزان در بورس کالا هستیم
در هفته گذشته وزیر جهاد کشاورزی به عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: به دنبال جایگزینی قیمت تضمینی محصولات کشاورزی به جای خرید تضمینی به طور مستقیم توسط خود دولت هستیم که از این طریق محصولات کشاورزان در بورس کالا عرضه و به فروش می‌رسد.
«محمود حجتی» گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است از مکانیزم بورس کالا برای خریداری محصولات کشاورزان بیشتر استفاده ‌شود تا از این طریق و به شکل قیمت تضمینی محصولات کشاورزان در بورس کالای ایران به فروش برسد و مابقی آن توسط دولت پرداخت شود.
وی افزود: تلاش می کنیم قیمت تضمینی گندم و عرضه این محصول در بورس کالای ایران برای جایگزینی خرید تضمینی توسط دولت صورت گیرد.

**اوضاع خوب پتروشیمی ها در بورس کالا و بورس تهران
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در سال96 بورس کالا شرایط بهتری را در حوزه پتروشیمی تجربه می کند و از سوی دیگر در بورس اوراق بهادار نیز شاخص بیشتر پتروشیمی ها مثبت شده است و افزایش تولید نفت نیز در بهتر شدن شرایط نقش داشت.
«علی محمد بساق زاده» اظهار کرد: میزان تولید محصولات پتروشیمی در 5 ماه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته شش درصد افزایش یافته است و این درحالی است که در نیمه اول سال به دلیل این که تعمیرات اساسی در مجتمع ها صورت می گیرد به طور معمول میزان تولید کاهش پیدا می کند.
بساق زاده با تاکید بر اینکه در کنار افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در بخش بالادستی، توسعه صنایع پایین دستی به منظور تکمیل زنجیره‌های ارزش یکی از سیاست‌های در دست اجرای شرکت ملی صنایع پتروشیمی است گفت: توسعه زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی افزون بر کاهش خام فروشی و اشتغال پایدار، منجر به متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی می شود که پیامد آن افزایش بازارهای هدف پتروشیمی ایران خواهد بود.

**اخذ تمامی مجوزهای لازم برای صادرات سیمان از طریق بورس کالا
دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از عرضه قریب الوقوع سیمان در رینگ صادراتی بورس کالای ایران خبر داد و گفت: تمامی اقدامات لازم برای عرضه سیمان در رینگ صادراتی انجام شده و در 2 ماه آینده شاهد صادرات این محصول از طریق بورس کالای ایران خواهیم بود.
«عبدالرضا شیخان» گفت: در حال حاضر تمامی اقدامات لازم برای آغاز صادرات سیمان از طریق بورس کالا انجام و موافقت های اولیه از وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچین گمرک جمهوری اسلامی اخذ شده است و به زودی شاهد عرضه سیمان در رینگ صادراتی بورس کالا خواهیم بود.
وی افزود: در حال حاضر 80 درصد از مراحل عرضه سیمان در بورس کالا طی و مجوزها و هماهنگی های لازم برای این کار اخذ شده است و تنها منتظر اعلام موافقت وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت هستیم که این کار نیز در حال پیگیری است تا صادرات سیمان و کلینکر از بورس کالا آغاز شود.

**اعطای تسهیلات یک روزه به دارندگان موقعیت خرید در معاملات اختیار سکه در بورس کالا
بانک سامان به منظور رفاه حال مشتریان بازار مشتقه کالایی، اقدام به اعطای تسهیلات برای دارندگان موقعیت خرید در سود در قراردادهای اختیار معامله سکه طلا می‌کند.
مدیر اعتبارات خرد و صنفی بانک سامان ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: این تسهیلات که در آخرین روز معاملاتی قراردادهای اختیار معامله و همزمان با اعمال این قراردادها اعطا می‌شود، با نرخ سود 18 درصد سالانه، روزشمار و در قالب عقد قرارداد مرابحه است.
وی هدف از ارایه این تسهیلات را کمک به توسعه و تأمین مالی دارندگان موقعیت‌های خرید اختیار معامله در بازار معاملات اختیار عنوان کرد و گفت: این تسهیلات صرفاً از طریق شعبه 30 تیر بانک سامان امکان پذیر بوده و مشتریانی که تمایل به دریافت این تسهیلات داشته، لازم است چند روز قبل از سررسید و روز اعمال اختیار معامله جهت انجام تشریفات اداری به این بانک مراجعه کنند.

**کاهش نرخ تامین مالی با اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا
دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا مزیت های متعددی دارد به طوری که پرداخت به موقع و وصول سریع پول کشاورزان، کاهش هزینه های مالی دولت که هم اکنون در اجرای سیاست خرید تضمینی متحمل می شود و حذف واسطه ها و دلالان، از جمله مهم ترین مزایای این طرح است.
وی به لزوم اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و عرضه محصولات و کالاهای اساسی در بورس کالا نیز اشاره کرد و افزود: اجرای این ماده قانونی از طریق بورس کالا مزایای زیادی برای حوزه کشاورزی در پی دارد که شفاف شدن قیمت، افزایش بهره وری تولید، کنترل و نظارت دقیق تر نسبت به میزان کشت محصول، مدیریت مصرف آب و یکسان سازی سطح زیر کشت از جمله این مزایا به شمار می آید.

**برتری های بازار فرعی بورس کالا به نسبت مزایده
مدیر کالایی کارگزاری اردیبهشت ایرانیان به مزایای بازار فرعی بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: بازار فرعی بورس کالا شرایط متفاوتی با تالار اصلی دارد به این ترتیب که در این بازار، کالاها استمرار عرضه ندارند و می توانند به صورت موردی پذیرش و عرضه شوند.
سید محمد پورسید آقایی تنوع کالاهای عرضه شده در بازار فرعی بورس کالا را یک نکته مثبت دانست و گفت: افزون بر کالاهای حوزه پتروشیمی و فلزات اساسی، کالاهایی از بخش کشاورزی همچون جوجه یک روزه و نیز محصولاتی از حوزه دانش بنیان در این بازار پذیرش شده که شفافیت بالایی را به همراه دارد.
وی پیشنهاد اجرای مناقصات از مسیر بورس کالا را ارایه کرد و گفت: در مقابل جایگزینی بازار فرعی با فرآیند شبهه برانگیز مزایده، بهتر است فرآیند مناقصات نیز در بورس کالا انجام شود. البته مقدمات آن در بورس کالا فراهم شده و این امر در سازمان بورس در حال پیگیری است.

**کالاهای فرعی هم امنیت و شفافیت می خواهند
مدیرعامل کارگزاری آتی ساز بازار گفت: عرضه کنندگانی که تمایل به حضور در فضای شفاف بورس را دارند اما شرایط پذیرش را در تالار اصلی ندارند ، می توانند با عرضه محصولاتشان در بازار فرعی از مزیت های بورس کالا استفاده کنند.
پویان دارابی افزود: اگر تولیدکننده یا عرضه کننده ای شرایط پذیرش محصولش را در تالار اصلی ندارد، اما امکان ورود آن به بازار فرعی مهیا است، نباید مزایای بورس از جمله امنیت معاملات را از این عرضه کننده دریغ کنیم؛ در بازار فرعی شاهد معاملاتی امن برای خریداران و فروشنده هستیم و به این ترتیب معاملات محصولات در این بازار برای طرفین معامله منفعت دارد.
وی افزود: کشف قیمت عادلانه و شفاف، از بین رفتن معایب روش های سنتی مزایده و ایجاد بستری مطمئن برای انجام معامله محصولاتی که قابلیت عرضه در تالار اصلی را ندارند، مزیت معاملات در بازار فرعی است.

**ممانعت از قیمت گذاری غیرشفاف محصولات خاص با عرضه در بازار فرعی بورس کالا
مدیر کالایی کارگزاری کالای خاورمیانه گفت: در بازار فرعی بورس کالا خریداران احراز صلاحیت می شوند و شرایط برای همه یکسان است؛ این در حالی است که در مزایده ها بعضا شرایط برای همه متقاضیان یکسان نبوده و همین امر ایجاد شک و شبهه می کند.
«رسول علی محمدی» تاکید کرد: در بورس کالا و تالار فرعی کنترل و نظارت های دقیقی صورت می گیرد و به دلیل شفافیت های موجود در این بازار، مزایده های خارج از بورس که با فساد و رانت همراه است، می تواند از طریق این بازار به شفافیت لازم برسد.
وی به کاهش هزینه های عرضه کنندگان کالاها در فرآیند مزایده به کمک عرضه در بورس کالا اشاره کرد و گفت: در حالی که عرضه کننده برای برگزاری مزایده هزینه های درج چند مرحله ای آگهی در روزنامه و سایر هزینه های مرتبط به آن را پرداخت می کند که در بورس کالا تنها هزینه کارمزد معاملات را می پردازد و این کارمزدها بسیار ناچیز است.

**بورس کالا ابزاری کارآمد برای تامین مالی فعالان بازار پسته
در هفته گذشته عضو هیات امنای انجمن پسته ایران گفت: راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری برای کمک به تامین مالی کشاورز می تواند اقدام مثبتی برای حمایت از تولیدکننده باشد، بطوریکه اجرای این طرح می تواند در تجمیع منابع مالی موردنیاز حوزه کشاورزی موثر واقع شود.
«علی نظری» افزود: با استفاده از این صندوق ها می توان قیمت پسته را تعیین و کف قیمت ها را به کمک تولیدکنندگان حفظ کرد از سوی دیگر جلوگیری از نوسان قیمت ها که در بازار ایران به شدت وجود دارد، یکی از مهم ترین مواردی است که به کمک صندوق های کالایی می توان به آن دست یافت.
وی اختصاص اعتبارات خرید پسته از سوی بانک کشاورزی به خریداران از تابلوی بورس را اقدامی مثبت برای تجار بازار پسته دانست و رعایت استانداردهای لازم و عرضه محصول همگن را لازمه توسعه بازار پسته در بورس کالا عنوان کرد.

**پایان دادن به نوسان قیمت ها با راه اندازی صندوق زعفران در بورس کالا
«غلامرضا میری» نائب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به آخرین وضعیت راه اندازی صندوق زعفران اظهار کرد: راه اندازی این صندوق در بورس کالا به منظور حمایت از تولیدکننده و صادرات می تواند مزایای متعددی دربرداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه راه اندازی صندوق زعفران ثبات قیمت ها را در بردارد، افزود: براین اساس وزارت جهاد کشاورزی پس از خرید توافقی می تواند اقدام به عرضه محصول با سودی مشخص در بورس کند.
نایب رئیس شورای ملی زعفران تصریح کرد: براساس دغدغه فعالان بازار، راه اندازی این صندوق می تواند از حیث کنترل قیمت و مرجعیت قیمت گذاری برای صادرات و ایجاد فضای رقابتی در بازارهای هدف مورد توجه قرار گیرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام **1070**1561** خبرنگار: فریبا بابائی **انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


درباره gohari