خانه / Uncategorized / موج تعطیلی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در انگلیس

موج تعطیلی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در انگلیسبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا، فروشگاه «هاوس آف فریزر» تازه‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای در انگلیس است به‌تازگی از تعدیل 6 هزار نیرو و بستن نیمی از شعبات خود در این کشور خبر داده است. مدیران این فروشگاه می‌گویند که این تصمیم در پی بروز بحران مالی این شرکت و جلوگیری از انحلال کامل آن اتخاذشده است.
الکس ویلیامسون مدیر این فروشگاه اعلام کرد که این تصمیم، مهم‌ترین تصمیم گرفته‌شده در طول تاریخ 169 ساله فعالیت این شرکت به شمار می‌رود. وی افزود: وظیفه‌داریم که اقدامات لازم برای ادامه حیات این فروشگاه را اتخاذ کنیم.
این فروشگاه در سال 1849 میلادی در شهر گلاسکو (واقع در اسکاتلند) توسط دو شریک به نام‌های «هو فریزر» و «جیمز آرتور» تاسیس شد و در حال حاضر بالغ‌بر 60 شعبه و نزدیک به 12 هزار کارمند دارد. درآمد این فروشگاه در سال 2013 میلادی یک میلیارد و 152 میلیون پوند گزارش‌شده است.
پیش‌ازاین فروشگاه‌های زنجیره‌ای ‘مادرکر’، ‘کارفون ورهاوس’، ‘هوم بیس’ و ‘پوندوورلد’، ‘تویزارآس’ و ‘مپلین’ با میلیون ها پوند درآمد سالانه، به دلیل تحولات اقتصادی متأثر از برگزیت دست به کاهش شعبات و نیروهای خود زده‌اند.
البته برخی تحلیل گران اقتصادی این روند را به تغییر رفتار خریداران و افزایش معاملات اینترنتی نسبت داده و از تحولی بزرگ در حوزه تجارت دم می‌زنند. بااین‌حال سیاستمداران انگلیسی، به‌ویژه مخالفان برگزیت به‌شدت نگران پیامدهای اقتصادی ناشی از خروج از اتحادیه اروپا هستند.
«مارک کارنی» رئیس بانک مرکزی انگلیس اخیراً طی اظهاراتی در مجلس عوام فاش کرد که رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا 40 میلیارد پوند به اقتصاد انگلیس خسارت زده است.
وی تصریح کرد که اقتصاد انگلیس ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌های بانک مرکزی پیش از برگزاری همه‌پرسی برگزیت عمل کرده است.
او که از مخالفان برگزیت به شمار می‌رود اضافه کرد که رشد اقتصادی امروز انگلیس نزدیک به 2 درصد از دوران پیش از برگزاری همه‌پرسی برگزیت کاهش‌یافته است. این در حالی است که به گفته کارنی بانک مرکزی و دولت انگلیس مشوق‌های قابل‌توجهی را در جهت کاهش شوک ناشی از خروج از اتحادیه اروپا هزینه کرده است.
همچنین تازه‌ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول (IMF) نیز پیش‌بینی کرده است که عملکرد اقتصادی انگلیس به دلیل خروج از اتحادیه اروپا، طی 2سال آینده نسبت به سایر کشورهای عمده اروپایی ضعیف‌تر خواهد بود.
برخی نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که با نزدیک شدن به تاریخ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و نوسانات اقتصادی ناشی از آن، دیدگاه مردم این کشور تغییر کرده است. آخرین نظرسنجی صورت گرفته در انگلیس توسط موسسه یوگو نشان می‌دهد که برای اولین بار پس از رأی تاریخی مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، آمار مخالفان برگزیت در قیاس با حامیان آن به میزان زیادی افزایش‌یافته است.
این نظرسنجی حاکی از آن است که 47 درصد مردم انگلیس خروج از اتحادیه اروپا را اشتباه می‌دانند و در مقابل، 40 درصد مردم این کشور همچنان موافق برگزیت هستند.
هم‌زمان بحث برگزاری همه‌پرسی درباره توافق نهایی انگلیس با اتحادیه اروپا بالاگرفته است. الن دانکن معاون وزیر برگزیت انگلیس امروز طی اظهاراتی در نشستی در برلین با اشاره تصمیم قاطع دولت انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا از احتمال برگزاری یک همه‌پرسی خبر داده است.
بنا بر اعلام دولت انگلیس، این کشور رسماً در ماه مارس میلادی از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. دو طرف تلاش می‌کنند تا ماه اکتبر آینده درباره توافق برگزیت به تفاهم دست یابند تا پیش از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این توافق را به تصویب پارلمان‌های اروپا و انگلیس برسانند.
اروپام ** هـ ن **3404انتهای پیام /*


درباره gohari