خانه / Uncategorized / نجفی: شهرداری تهران را با 52 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتم

نجفی: شهرداری تهران را با 52 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتمبه گزارش خبرنگار ایرنا، محمدعلی نجفی روز یکشنبه در سی و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جریان ارائه گزارش سند تحویل و تحول شهرداری تهران، افزود: 29 هزار و 510 میلیارد تومان از این میزان بدهی، ثبت شده که 65 درصد آن مربوط به دیون و بدهی شهرداری به سیستم بانکی است.
وی اظهار کرد: برهمین اساس میزان بدهی و دیون ثبت نشده شهرداری تهران 22 هزار و 600 میلیارد تومان است که البته این عدد قطعی نیست.
نجفی به احتمال وجود 8 هزار میلیارد تومان بدهی دیگر مربوط به شهرداری تهران اشارده و خاطرنشان کرد: بنابراین مجموع بدهی، دیون ثبت شده، ثبت نشده و احتمالی شهرداری تهران حدود 52 هزار و 100 میلیارد تومان است که معادل سه برابر بودجه سال 96 شهرداری است.
وی با بیان اینکه در طول 12 سال گذشته شهرداری تهران فرصت های زیادی را از دست داده که قابل برگشت نیست تصریح کرد: برای مثال آنچه در منطقه 22 اتفاق افتاد و قرار بود این منطقه پایلوت و منطقه نمونه در شهر تهران و مسیر انتقال هوای پایتخت باشد، یک مورد از این فرصت های برباد رفته است.
نجفی با اشاره به اینکه مدیریت شهری گذشته خطاهای محاسباتی زیادی نیز داشته است، تأکید کرد: مثلا در محاسبه هزینه اجرای پروژه هایی مانند پل صدر و تونل توحید مغایرت در محاسبات اولیه و اجرایی و موارد مشابه نشان دهنده وجود این مشکل و همچنین برخی سوء استفاده ها است.
وی تاکید کرد: درهمین راستا و براساس موارد مطرح شده، اصلی ترین رویکرد مدیریت شهری پایتخت برای اداره شهر، مبارزه جدی و قاطع با فساد است.
شهردار تهران در ادامه به مطالبات شهرداری از دولت نیز اشاره کرد و گفت: طلب شهرداری از دولت حدود 9 هزار میلیارد تومان است که بخشی از آن مشروط به ارائه گزارش های حسابرسی شهرداری است که در برخی سالها حسابرس اظهارنظری نکرده و این موارد مورد قبول دولت نیست.
نجفی گفت: در رسانه های مخالف این موضوع مطرح می شود که نجفی آمده تا بدهی های دولت به شهرداری را «ماست مالی» کند در حالی که در خصوص مطالبات شهرداری از دولت، اسناد کافی در اختیار شهرداری نیست.
تهرام – 9353**1625
خبرنگار: عاطفه نژادسالاری – انتشار: محسن فتاحیانتهای پیام /*


درباره gohari