خانه / Uncategorized / نماینده مجلس:سرمایه،قوانین و آموزش عوامل بی توجهی به صنعت چاپ است

نماینده مجلس:سرمایه،قوانین و آموزش عوامل بی توجهی به صنعت چاپ است



«معصومه آقاپور علیشاهی» امروز(شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تاکید کرد، صنعت چاپ بسترساز توسعه کشور در بخش های مختلف است و در برنامه های توسعه و سند چشم انداز باید توجه لازم به این صنعت بشود.
وی افزود: درآمد جهانی صنعت چاپ در سال گذشته میلادی 850 میلیارد دلار بوده و باید تلاش کنیم سهم خود را از اقتصاد جهانی صنعت چاپ در اختیار بگیریم.
وی صنعت چاپ را محرک بسیاری از بخش های اقتصادی از جمله صنعت گردشگری عنوان و یادآوری کرد: صنعت گردشگری در جهان سالیانه بیش از 500 میلیارد دلار درآمد دارد و باید این صنعت از ظرفیت های صنعت چاپ برای رشد و توسعه خود به عنوان یک صنعت اشتغالزا استفاده کند.
آقاپور علیشاهی تاکید کرد، چاپ به عنوان ابزار انتقال دانش می تواند در توسعه فرهنگ کتابخوانی نقش کلیدی داشته باشد و باید شورای سیاستگذاری این صنعت با مشارکت انجمن علمی فناوری چاپ ایران شکل بگیرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این مطلب که صنعت چاپ به عنوان ششمین صنعت جهان در بحث اشتغال و درآمد زایی، نقش محوری را در چرخه تولید و زنجیره ارزش محصولات دارد، از نقش زیربنایی آن در تحول اقتصادی و توسعه فرهنگی یاد کرد.
وی همچنین از نقش این صنعت در توسعه پایدار سخن به میان آورد و تصریح کرد: صنعت چاپ به معنای واقعی می تواند توسعه پایدار را در کشور محقق کند و از همین روست که می توانیم بگوییم صنعت چاپ یک صنعت حیاتی و زیربنایی برای کشور است و باید حمایت های لازم از این صنعت صورت بگیرد.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، مهمترین علل بی توجهی به این صنعت چاپ را در سه عامل سرمایه، قوانین و آموزش ارزیابی کرد و گفت: این صنعت به واسطه هزینه سنگین فناوری و زود بازده نبودن، از سوی کشورهای جهان در شاخه بنگاه های متوسط دسته بندی می شود که فقط در سایه سرمایه گذاری و تعامل با بخش خصوصی به بالندگی خواهد رسید.
وی با اشاره به نشست «علوم و فناوری چاپ، تجربیات ملی و تجلیل از پیشکسوتان، پژوهشگران و نخبگان و کارآفرینان صنعت چاپ» که هفته گذشته برگزار شد، از تلاش های انجمن علمی فناوری چاپ ایران تقدیر کرد و گفت: تلاش می کنیم قوانین و بستر های لازم را برای حمایت از این صنعت در کشور فراهم کنیم.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه ضعف قوانین را از دیگر عوامل نادیده گرفته شدن جایگاه این صنعت در پویایی اقتصادی در کشور عنوان کرد و به روز رسانی قوانین را از وظایف مجلس برشمرد.
آقاپور علیشاهی دیگر مشکل این صنعت را اختلاف در نوع نگاه به این صنعت دانست و افزود: فعالان و دست اندرکاران این صنعت به دلیل اختلاف در نوع نگاه به آن بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت سرگردان بودند که بالاخره این صنعت تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت و امیدواریم مسائل و مشکلات آن با همکاری بخش های خصوصی و دولتی و حمایت مجلس برطرف شود.
وی درباره بحث آموزش نیز نبود حضور متخصصان رشته های علمی و مهندسی در این صنعت را به عنوان یک خلاء عنوان کرد و اظهار داشت: از آنجایی که صنعت چاپ، صنعتی بین رشته ای است، حضور جامعه علمی ما در رشته های فنی و مهندسی در این عرصه می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در توسعه صنعت چاپ باشد.
این نماینده مجلس یادآور شد: این صنعت با توجه به کاربردهای مختلف در حوزه هایی غیر از کتاب، مانند تبلیغات، بسته بندی، مهندسی ساختمان و دکوراسیون داخلی، دارای قابلیت بسترسازی صادرات غیرنفتی در کشور است و علاوه برکارکرد موثر آن در تولید ناخالص ملی، می تواند در کیفیت زندگی مردم نیز نقش بسزایی ایفا کند.
به گزارش ایرنا، انجمن علوم و فناوری چاپ امسال سومین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ را در هفت مرکز دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی و بویژه کمیسیون ملی یونسکو برگزار کرد که هر روز این هفته با عناوینی همچون شعار امسال (اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال)، نقش صنعت چاپ در اقتصاد ملی، محیط زیست و استاندارد، ارتقای برند ملت، اقتصاد دانش بنیان، ارتقای سرمایه انسانی و اجتماعی صنعت چاپ و … نامگذاری شده است.
پیشتر رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران اظهار کرده بود: صنعت چاپ در تامین مواد اولیه و ماشین آلات بیش از 80 درصد وابسته به خارج کشور است و بر این اساس بومی سازی آن ضرورت دارد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 **1561** مصاحبه: محمد ملک دار ** انتشار:مژگان توانا



انتهای پیام /*










درباره gohari