خانه / Uncategorized / همکاری بانکها در انتقال آب از خلیج فارس به اردکان ضروری است

همکاری بانکها در انتقال آب از خلیج فارس به اردکان ضروری استبه گزارش پنجشنبه شب روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ، محمود نوریان در نشستی با مسئولان اردکان با اشاره به رفع بخشی از نیازهای آینده به آب در مناطق مرکزی ایران با اجرای طرح انتقال آب افزود : پیش بینی اولیه برای تامین آب از خلیج فارس 500 میلیون متر مکعب در سال است .
وی اضافه کرد: با وجود هزینه سنگین اجرای این طرح ، برای پیشگیری از بحران های آتی اقدام به اجرای این طرح ملی شد، اما بدون همکاری سیستم بانکی ادامه آن امکان پذیر نیست و سرمایه‌ گذاران نمی‌ توانند کل منابع مالی مورد نیاز را به تنهایی تامین و پرداخت کنند.
این فعال صنعتی یادآور شد: هرچند تاکنون مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو، گل‌گهرسیرجان و مس سرچشمه کرمان ، مقدار زیادی از دارایی‌ خود را برای اجرای این طرح اختصاص دادند و حاضرند بخش دیگری از دارایی‌ خود را نیز برای گرفتن تسهیلات، وثیقه بگذارند، متاسفانه بانک‌ها همکاری نمی‌کنند.
نوریان در ادامه مهمترین منبع تامین آب این مجتمع را تصفیه آب با غلظت بسیار بالای نمک عنوان کرد که در فاصله 15 کیلومتری مجتمع قرار دارد، اظهار کرد: علاوه بر آن با ایجاد تاسیسات تصفیه خانه در این مجتمع پساب صنعتی نیز به چرخه مصرف باز می گردد.
وی اظهار کرد: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسئولان و به خصوص فعالان صنعتی است و مسئولان مجتمع با درک این شرایط در چند سال اخیر با اجرای طرح های زیربنایی، گام های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است .
وی در خصوص اقدامات مجتمع در راستای دسترسی به منابع جدید آب اضافه کرد: یکی از طرح های بسیار ارزشمند و مهم اجرا شده توسط چادرملو ، طرح جمع آوری، تصفیه و انتقال فاضلاب شهر اردکان به مجتمع چادرملو است که در فاصله 25 کیلومتری شهر اردکان قرار دارد .
مدیرعامل مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو افزود: برای پیشگیری از مصرف آب منابع زیر زمینی و شرب منطقه ، این مجتمع در قالب قراردادی با شرکت آب و فاضلاب استان یزد (با نظارت آب و فاضلاب کشور) در قبال اجرای طرح جمع آوری ، تصفیه و انتقال آب به صنایع خود، می تواند از فاضلاب تصفیه شده استفاده کند که این طرح در حال حاضر به اتمام رسیده است .
نوریان تصریح کرد: از طرفی با اجرای روش های به روز دنیا و بهره گیری از روش ( هات شارژ) در کارخانه فولاد و احیای مستقیم خود و پیاده سازی مدیریت مصرف بهینه با اجرای سیستم های مدار بسته آب و تصفیه و باز تولید پساب های صنعتی خود توانسته ایم 40 درصد مصرف آب را در صنایع مستقر در مجتمع کاهش دهیم که این موفقیت بزرگی است .
مدیرعامل مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو افزود: طرح تامین آب از خلیج فارس در سه مرحله پیش ‌بینی شد که از تصفیه‌خانه احداث شده در بندرعباس آغاز می‌ شود و تا یزد و صنایع چادرملو ادامه می یابد .
نوریان، ایجاد زیرساخت ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی را بر عهده دولت ها دانست و آن را عاملی برای تشویق سرمایه گذاری در بخش صنعت عنوان کرد.
مجتمع یادشده یکی از بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن کشور است که از سال گذشته با بهره برداری از واحدهای فولادی توانست زنجیره تولید را از سنگ آهن تا محصولات نهایی تکمیل کند .
این مجتمع یکی از پیشگامان بومی سازی و استفاده از فناوری های روز در ساخت قطعات صنعتی است و بر اساس اهداف و برنامه ریزی های پیش بینی شده در کاهش وابستگی به خارج از کشور گام های اساسی برداشته است .
مرکز شهرستان 98 هزار نفری اردکان در 60 کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.
7544/ 2047/انتهای پیام /*


درباره gohari